BOOKSPOT

Έπεσε, αλλά σηκώθηκε ψηλά ο ΤΑΥΡΟΣ!

0

Ο ταύρος μπήκε στην αρένα του Skagerak στο Σίεν, πληγώθηκε από τους διψασμένους για ρεβάνς Νορβηγούς, αλλά στο φινάλε χίμηξε μαινόμενος, βγάζοντας απίστευτη ψυχή και αστείρευτες δυνάμεις!

Ο ΠΑΣ Γιάννινα έγραψε ιστορία και στη Νορβηγία, στην παρθενική του συμμετοχή στο Europa League, παίρνοντας αγχωτική μεν, αλλά τεράστια πρόκριση μέσα στην έδρα της Οντ, χάνοντας με 3-1 στην παράταση, με το γκολ του Λεονάρντο Κούτρη στο 98’, που μπαίνει στο πάνθεον των μεγάλων επιτυχιών της ομάδας.

Ο ΠΑΣ ξεκίνησε με άψογη τακτική το παιχνίδι, που πήγαινε ακριβώς όπως και το πρώτο ματς στο «Ζωσιμάδες». Σέντρες αυτοί, εύκολες αποκρούσεις εμείς και πολύ επικίνδυνες επιθέσεις, που θα μπορούσαν να είχαν αποφέρει γκολ.

Μόλις στο 2’ ο Μπέριος και άλλες δύο φορές οι Ναδάλες και Γιάκος, έχασαν μεγάλες ευκαιρίες να βάλουν μπροστά στο σκορ τους «κυανόλευκους» και δικαίως ο Γιάννης Πετράκης δήλωσε μετά τον αγώνα ότι η κακή εικόνα ενός ημιώρου, δεν πρέπει να ακυρώσει όλη την υπόλοιπη προσπάθεια.

Στην επανάληψη η Οντ συνέχισε να πιέζει, ο ΠΑΣ δεν φαινόταν να προβληματίζεται από τις πολλές σέντρες, αλλά σε μία ανύποπτη φάση στο 55’ σε σέντρα του Ρουντ από δεξιά, ο Καρανίκας έπιασε «αέρα» στην προσπάθειά του να διώξει, η μπάλα βρήκε κατά λάθος στο χέρι του και ο διαιτητής έδειξε άσπρη βούλα, με τον Νορντκβέλε να σκοράρει και να κάνει το 1-0.

Ο ΠΑΣ αγχώθηκε φανερά, έχασε την ηρεμία του και τελικά δεν άργησε να έρθει και δεύτερο γκολ, όταν σε σέντρα από αριστερά αυτή τη φορά από τον Γκρέεγκαρντ, ο Ακαμπουέζε με κεφαλιά έκανε το 2-0.

Οι Νορβηγοί το πίστεψαν από εκεί και πέρα, οι φάσεις διαδέχονταν η μία την άλλη, και στο 89’ ήρθε το 3-0, σε πλαγιοκόπηση του Ζεκνίνι, με την μπάλα να περνάει στο δεύτερο δοκάρι, εκεί που ο Ρουντ πετάχτηκε με προβολή και έκανε το 3-0.

Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση, με το ερώτημα κατά πόσο μπορεί να αντέξει η ομάδα που βρίσκεται σε περίοδο προετοιμασίας ουσιαστικά. Κι εκεί οι απαντήσεις των παικτών του Πετράκη ήταν αποστομωτικές. Μπήκαν, κατέθεσαν ψυχή και άλλαξαν άρδην τα δεδομένα. Στο 98’ έγινε η μαγική σέντρα από τον Καρανίκα, ο Μαμπουλού έκανε εκπληκτική προσποίηση αφήνοντας μόνο του τον Κούτρη να πλασάρει και να μειώσει σε 3-1 μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς!

Στο 105+2 ο Πασχαλάκης κάνει την επέμβαση του αγώνα πάνω στη γραμμή, σώζοντας παρόμοια φάση του Ρουντ με το 3-0 και από εκεί και μετά το β’ ημίχρονο της παράτασης ήταν διαδικαστικό.

Συγχαρητήρια σε όλη την ομάδα για την τεράστια προσπάθεια σε μια δύσκολη περίοδο προετοιμασίας. Έχουν μερίδιο όλοι σ’ αυτήν την πρόκριση, αφού πέραν από την καρδιά, είχαν και άψογη φυσική κατάσταση οι παίκτες, δείγμα και της δουλειάς του κ. Αλεξίου.