Κλάσεις ανώτερη η Κ17 του ΠΑΣ Γιάννινα νίκησε με 5-0 την αντίστοιχη ομάδα της Λαμίας, φτάνοντας στην 4η νίκη της σε 5 αγώνες και μάλιστα θα μπορούσε να είχε φτάσει και σε ακόμα μεγαλύτερο σκορ αν δεν υπήρχε επιπολαιότητα σε κάποιες φάσεις, που δικαιολογείται και λόγω του μεγάλου σκορ που υπήρχε από το ημίχρονο (3-0).

Οι «κυανόλευκοι» δεν χρειάστηκε να πιάσουν κάποια πολύ σπουδαία απόδοση. Η διαφορά ποιότητας οδηγούσε από μόνο του το ματς προς την εύκολη νίκη και το μόνο που χρειαζόταν ήταν σοβαρότητα κι ένα εύκολο γκολ. Το γκολ αυτό ήρθε στο 7ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Δημητρέλου, σε χέρι που έκανε ο Κατσιούλας σε σέντρα του Φερεντίνου. Σωστή η απόφαση του διαιτητή, που μάλλον πήρε και το ok του α’ βοηθού που είχε τη φάση μπροστά του.

Πολύ όμορφο ήταν το δεύτερο γκολ, καθώς ο διαιτητής άφησε πλεονέκτημα σε φάουλ που έγινε στον Φερεντίνο, ο Δημητρέλος έκανε την κάθετη στον Ζώνιο και ο τελευταίος έφυγε σε τετ-α-τετ στο οποίο δεν αστόχησε, για να γίνει το 2-0 στο 28’.

Στο 32’ οι Γιαννιώτες τριπλασίασαν τα τέρματά τους. Ο Λάμα έκλεψε από λάθος πάσα του τερματοφύλακα της Λαμίας, γύρισε παράλληλα στη μικρή περιοχή στον αμαρκάριστο Φερεντίνο και εύκολα αυτός από τη μικρή περιοχή  έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα για το 3-0!

Το πολύ παραγωγικό α’ μέρος των παικτών του Χρήστου Αγγέλη δεν είχε άλλο γκολ, αλλά έκλεισε και με 3 ακόμα σπουδαίες φάσεις που έχασαν οι Λάμα, Δημητρέλος και Ντούκας.

Στην επανάληψη ο ΠΑΣ Γιάννινα έριξε πολύ την απόδοσή του, αλλά είχε και πάλι τον έλεγχο του αγώνα και δεν κινδύνευε. Ακόμα κι έτσι, όμως, ήρθαν άλλα δύο γκολ. Στο 70’ σε κόρνερ του Ζώνιου ο Δημητρέλος σηκώθηκε πολύ ψηλά και με κεφαλιά πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ, ενώ στο 87’ ήταν σειρά του Φερεντίνου να πετύχει κι αυτός δεύτερο προσωπικό γκολ, με ωραία κίνηση και σουτ κοντά στο σημείο του πέναλτι, αφού πρώτα γύρισε το σώμα του 180 μοίρες.

Με τη νίκη αυτή ο ΠΑΣ Γιάννινα έμεινε μόνος 2ος στη βαθμολογία, 3 βαθμούς πάνω από τον Άρη που θα είναι και φέτος ο βασικός συνδιεκδικητής της 2ης θέσης. Ακολουθούν όμως για κλείσιμο του α’ γύρου δύο δύσκολα ντέρμπι, με την Ξάνθη εκτός έδρας και τον ΠΑΟΚ εντός.