BOOKSPOT

Δύο πρόσωπα, αλλά έτοιμος ο ΠΑΣ για πρεμιέρα

0

Εντυπωσιακός στο α’ ημίχρονο, κουράστηκε στο β’ ημίχρονο, αλλά σε γενικές γραμμές -και λαμβάνοντας υπόψη και τα προηγούμενα φιλικά ματς- ο ΠΑΣ Γιάννινα έδειξε έτοιμος στην Κέρκυρα εν όψει πρωταθλήματος, νικώντας με 0-1 τη γηπεδούχο Κασσιόπη.

Η ομάδα του Γιάννη Πετράκη στάθηκε εξαιρετικά στο α’ μέρος, όπου ήλεγξε το ρυθμό του αγώνα, απείλησε πολλές φορές σε οργανωμένες επιθέσεις, ενώ στην άμυνα απειλήθηκε ελάχιστα.

Στην επανάληψη, κούραση, αφόρητη ζέστη και ίσως και η προσθήκη του Πορτογάλου δεξιού εξτρέμ Νούνιες από τον Ελευθερόπουλο, που αναστάτωσε κάποιες φορές την αριστερή πλευρά του ΠΑΣ Γιάννινα, οδήγησαν σ’ ένα πολύ καλό 20λεπτο τους Κερκυραίους. Οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν ακόμα και να ανατρέψουν το εις βάρος τους 0-1, αλλά μετά το 65’-70’ ο ΠΑΣ «πάγωσε» το ρυθμό και πήγε το παιχνίδι εκεί που το ήθελε, παίρνοντας τελικά τη νίκη, που θα λειτουργήσει θετικά στην ψυχολογία της ομάδας εν όψει πρεμιέρας.

Για ένα ακόμη παιχνίδι ο ΠΑΣ Γιάννινα έπαιξε με 3-5-2. Ο Βελλίδης ήταν στο τέρμα, ο Μπουκουβάλας δεξί μπακ χαφ και ο Ναδάλες αριστερό, στο κέντρο της άμυνας ήταν ο Τζημόπουλος με τον Σκόνδρα δεξιά και τον Μιχαήλ αριστερά, κόφτης ο Γαρουφαλιάς με τον Λίλα δεξιά και τον Γιάκο αριστερά και στην επίθεση έπαιξαν οι Χαλκιαδάκης και Κόντε.

Το γκολ της συνάντησης ήρθε στο 36ο λεπτό, με τον Γιάκο να κάνει πολύ ωραία διαγώνια μπαλιά στον Χαλκιαδάκης, ο τελευταίος μπήκε στην περιοχή και τη στιγμή που ο Κουτζαβασίλης έπεφτε στα πόδια του, τον πλάσαρε από πάνω του, ανοίγοντας το σκορ.

Σπουδαίες ευκαιρίες έχασαν επίσης οι Κόντε και Γιάκος, ενώ υπήρξαν κι άλλες καλές στιγμές που «μύριζαν» γκολ. Όλες οι επιθετικές προσπάθειες των Γιαννιωτών προέκυψαν από συνδυαστικό ποδόσφαιρο κι αυτό είναι ένα στοιχείο που αξίζει να σημειωθεί, αφού έχει βελτιωθεί πολύ μεσοεπιθετικά ο ΠΑΣ στον τρόπο ανάπτυξης του παιχνιδιού του.

Στην επανάληψη ήρθε η πίεση της Κέρκυρας και ίσως και η κούραση για να αλλάξουν για 20 λεπτά το σκηνικό, αλλά ο Βελλίδης δείχνει «κέρβερος» κάτω από τα δοκάρια και ό,τι επικίνδυνο υπήρξε, το εξουδετέρωσε!

Επόμενο ραντεβού, πλέον, το επόμενο Σάββατο στις 19:15 στην Τρίπολη, όπου αρχίζει επίσημα η δράση της Super League, με τον Αστέρα Τρίπολης να υποδέχεται τον ΠΑΣ Γιάννινα.

Κέρκυρα (Δημήτρης Ελευθερόπουλος): Κουτζαβασίλης, Βενέτης, Ζορμπάς, Γκόμεζ, Κόντος, Σιόντης, Μπαλάφας, Ιωάννου, Επστάιν, Ντιόγκο, Βάργκας.

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Μπουκουβάλας, Σκόνδρας (62′ Μαυροπάνος), Τζημόπουλος, Μιχαήλ, Ναδάλες (69′ Καρανίκας), Λίλα (61′ Κοζορώνης), Γαρουφαλιάς, Γιάκος (69′ Βιδάλ), Χαλκιαδάκης, Κόντε (83′ Μπετρά)

*Στο γήπεδο ήταν ο κ. Χριστοβασίλης με τη σύζυγό τους. Τους υποδέχτηκε στην είσοδο του γηπέδου ο κ. Λιμπάντσης. Ο κ. Χριστοβασίλης δεν επέστρεψε με την αποστολή, αφού θα κάνει μερικές μέρες διακοπές στην Κέρκυρα.

**Μικρό πηγαδάκι είχαν Χριστοβασίλης και Μιχαήλ μετά το τέλος του ματς. Όταν ρωτήθηκε ο κ. Χριστοβασίλης τι θα γίνει με την πρόταση του Παναθηναϊκού, είπε «θα δούμε». Δεν έκανε, πάντως, επίσημη τοποθέτηση, αλλά είναι φανερό ότι το θέμα μεταγραφής του αρχηγού είναι ορθάνοιχτο, αρκεί ο Παναθηναϊκός να δώσει κάποιο ικανοποιητικό ποσό στον ΠΑΣ Γιάννινα.

Για τον Μιχαήλ είναι η τελευταία ευκαιρία της καριέρας του να πάρει κάποια μεταγραφή σε μεγάλη ομάδα και ο ΠΑΣ Γιάννινα δύσκολα θα σταθεί εμπόδιο σε μια τέτοια προοπτική.