image description

Διπρόσωπη η ομάδα Κ19 του ΠΑΣ Γιάννινα, έφτασε εν τέλει στη νίκη επί της Κηφισιάς με 3-2, χάρη στο πολύ καλό β’ ημίχρονο που έκανε, με την ομάδα του Τάσου Ανθυμιάδη να παίζει μονότερμα τον αντίπαλο! Σε συνδυασμό και με το διπλό στον Ατρόμητο την προηγούμενη εβδομάδα, η ομάδα της Ηπείρου «ανάσανε» βαθμολογικά και ξεπέρασε το σοκ της τελευταίας θέσης που ήταν φανερό ότι δεν της άξιζε.

Το ματς ξεκίνησε με μεγάλη χαμένη ευκαιρία του Μίνα στο 6ο λεπτό, όταν δεν μπόρεσε να πλασάρει σωστά τον Ρόμπερτς για να ανοίξει το σκορ, κάτι που έκανε στο 10’ η Κηφισιά. Από εκτέλεση φάουλ, ο Βρακάς απέκρουσε μεν, αλλά η μπάλα δεν έφυγε μακριά και ο Φίλος με κοντινό σουτ έκανε το 0-1! Μάλιστα, δύο λεπτά νωρίτερα η Κηφισιά είχε ξανασκοράρει, αλλά από θέση οφσάιντ ο σκόρερ, ενώ στο 24’ ο Παπατριανταφύλλου έπεσε σε τζαρτζάρισμα του Καφενζή μέσα στην περιοχή, με τον διαιτητή Δαδάνη να δίνει ένα υπερβολικό πέναλτι.

Ένας πρώην παίκτης των υποδομών, ο Γιώργος Ζώνιος, ανέλαβε την εκτέλεση, με τον Βρακά να πέφτει με τα δύο χέρια στην αριστερή του γωνία και να αποκρούει εντυπωσιακά!

Πριν το πέναλτι, αποβλήθηκε ο κ. Ανθυμιάδης από τον πάγκο του ΠΑΣ Γιάννινα γιατί διαμαρτυρήθηκε για την ανύπαρκτη παράβαση.

Στο 29’ η Κηφισιά είχε μία ακόμα καλή ευκαιρία σε σουτ του Φλώκου από πλάγια θέση στη μεγάλη περιοχή, όπου και πάλι απέκρουσε εντυπωσιακά ο Βρακάς.

Από το 30’ και μετά ο ΠΑΣ σοβαρεύτηκε και ξεκίνησε την αντεπίθεσή του για την ανατροπή. Ισοφάρισε στο 34’ με τον Λώλη, σε μία φάση διαρκείας και πάσα του Καλέμι, στην οποία η μπάλα πέρασε απ’ όλους και ο Λώλης από κοντά πλάσαρε κάνοντας το 1-1!

Στο 35’ ο ΠΑΣ είχε τεράστια ευκαιρία να γυρίσει το ματς. Σέντρα του Ναούμη, κεφαλιά του Μίνα, η μπάλα έφυγε χιλιοστά δίπλα από το δοκάρι!

Στο 44’ η Κηφισιά έπρεπε να μείνει με 10 παίκτες για επικίνδυνο παιχνίδι του Χαχούλη που βρήκε άσχημα τον Λώλη, όμως ο διαιτητής περιορίστηκε στο να δείξει μόνο κίτρινη κάρτα.

Στο 45’ και νέα χαμένη ευκαιρία του Μίνα, ο οποίος εξ επαφής με το τέρμα «τσίμπησε» την μπάλα, αλλά απέκρουσε ο τερματοφύλακας σωτήρια σε κόρνερ!

Ο ΠΑΣ πίεσε ακόμα περισσότερο την Κηφισιά στο β’ 45λεπτο και στο 50 από εκτέλεση φάουλ του Ναούμη, είχαμε την κεφαλιά του Καφενζή, με την μπάλα να βρίσκει στην πάνω πλευρά των διχτύων του Ρόμπερτς και να χάνεται η πρώτη καλή ευκαιρία της επανάληψης.

Στο 68’ ήρθε τελικά το 2-1! Έγινε το γέμισμα του Αθανασίου, ο Καφενζής τη γύρισε χαμηλά στο δεύτερο δοκάρι και ο Μίνα με κοντινή κεφαλιά πέτυχε το γκολ!

Στο 79’ ο ΠΑΣ έβαλε γερά θεμέλια νίκης κάνοντας το 3-1! Από εκτέλεση κόρνερ του Βλέτσα, με σκαστή κεφαλιά ο Βλάχος πέτυχε με εντυπωσιακό τρόπο το τρίτο τέρμα της ομάδας του!

Στο 81’ ο Φλώκος αντίκρισε τη 2η κίτρινη του διαιτητή και η Κηφισιά συνέχισε στο ματς με 10 παίκτες.

Στο 88’ είχαμε την αντεπίθεση για τον ΠΑΣ Γιάννινα, σουτ του Βλάχου απέκρουσε ο τερματοφύλακας και στην επαναφορά ο Πάκος έστειλε την μπάλα άουτ.

Κι ενώ το ματς όδευε προς το φινάλε, η Κηφισιά μείωσε σε 3-2, δίνοντας ενδιαφέρον στα τελευταία 3 λεπτά του ματς. Ήταν το αδύναμο πλασέ του Χαχούλη που βρήκε στην έξοδο τον Βρακά ο Ναούμης βρήκε την μπάλα στη γραμμή, αλλά δεν κατάφερε να την απομακρύνει και η μπάλα πέρασε τη γραμμή.

Στα τελευταία 3 λεπτά, πάντως, ο ΠΑΣ διαχειρίστηκε τον χρόνο και πήρε τη σημαντική αυτή νίκη.