image description

Το εξ’ αναβολής παιχνίδι της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Νέων έδινε η Κ19 του ΠΑΣ Γιάννινα στο Αγρίνιο, όπου ηττήθηκε με 2-0, σκορ πάντως που θα μπορούσε να χαρακτηριστεί και πλασματικό, αφού οι Γιαννιώτες έχασαν αρκετές ευκαιρίες όσο το ματς έμενε στο 0-0 (είχαν ένα κακώς ακυρωθέν γκολ κι ένα δοκάρι).

Το ματς σημαδεύτηκε από την επιστροφή του Ιάσονα Κύρκου στην ενεργό δράση για πρώτη φορά μετά τον τραυματισμό που είχε λίγο πριν το ξεκίνημα της σεζόν, αλλά δυστυχώς σε μία φάση στο 65′ χτύπησε στον αστράγαλο και χρειάστηκε να αντικατασταθεί. Για όσο αγωνίστηκε, όμως, ήταν ο κορυφαίος του ΠΑΣ Γιάννινα.

Το φιλμ του αγώνα

22’ Ακυρώθηκε γκολ του Κύρκου ο οποίος έκανε ατομική ενέργεια, πέρασε δύο παίκτες, αλλά του καταλογίστηκε επιθετικό φάουλ στον τερματοφύλακα! Μία φάση για την οποία διαμαρτύρεται ο ΠΑΣ Γιάννινα.

25’ Εκτέλεση φάουλ του Κύρκου, κεφαλιά του Μίνα, απέκρουσε ο Λέσι.

27’ Φάουλ του Νικολάου, απέκρουσε ωραία ο Θάνος.

30’ Φοβερή ενέργεια του Σουπιάδη απέφυγε 2 παίκτες, έκανε το σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα στη βρήκε στη συμβολή των δοκών του Λέσι!

31’ Φοβερό σουτ του Κύρκου, η μπάλα κόντραρε σε αντίπαλο λίγο πριν τη γραμμή του τέρματος και έφυγε σε κόρνερ.

33’ Φάουλ του Νικολάου, κεφαλιά του Μορφάκη που ήταν αφύλακτος και 1-0 για τον Παναιτωλικό!

49’ Φοβερό φάουλ Κύρκου, η μπάλα ελάχιστα δίπλα από τη συμβολή των δοκών του Λέσι.

53’ Νέα εκτέλεση φάουλ του Κύρκου, έδιωξε εντυπωσιακά ο Λέσι σε κόρνερ.

56’ Φοβερή απόκρουση του Θάνου σε σουτ του Νικολάου έξω από την περιοχή.

60’ Σουτ του Νικολάου, η μπάλα λίγο άουτ.

69’ Λάθος διώξιμο της άμυνας του ΠΑΣ Γιάννινα, ο Γιωτόπουλοςμε σουτ έξω από την περιοχή διαμόρφωσε το 2-0!

76’ 2η κίτρινη στον Κοντούρη και αποβολή, ο Παναιτωλικός έμεινε με 10.

85’ Τραυματίστηκε ο Ρίζος και έμεινε με 10 παίκτες και ο ΠΑΣ Γιάννινα, ο οποίος είχε ολοκληρώσει τις αλλαγές του.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Παναιτωλικός: Λέσι, Γαλιάτσος, Σκούρτης, Κοντούρης, Μόκκας, Νικολάου, Μάνος, Ράδος, Μορφάκης, Καβαλλάρης, Γιωτόπουλος

ΠΑΣ Γιάννινα: Θάνος, Ρίζος, Λούπας (72’ Σπυράτος), Καφενζής, Ντώνος (72’ Πάκος), Τσίρης, Σουπιάδης (72’ Κατσαούνος), Κύρκος (65’ λ.τρ. Καλέμι), Μίνα, Ν. Λώλης, Βλέτσας (70’ Βλάχος)