Ήττα στο τελευταίο δευτερόλεπτο γνώρισαν οι άνδρες του ΠΑΣ Γιάννινα από την Α.Ε. Καναλακίου για την 24η αγωνιστική της Α’ ΕΣΚΑΒΔΕ. Παρά το καλό ξεκίνημα, η ομάδα του κ. Πάνου δεν μπόρεσε να συνεχίσει στον καλό ρυθμό που είχε στο πρώτο δεκάλεπτο, με το Καναλάκι να γυρίζει το ματς και να κρατάει εκείνο το προβάδισμα στα δύο επόμενα δεκάλεπτο.

Στο τέλος η μάχη κορυφώθηκε, ο ΠΑΣ Γιάννινα στο τελευταίο λεπτό είχε το προβάδισμα με 3 πόντους, όμως το Καναλάκι κατάφερε μ’ ένα σερί 0-5 να πάρει τη νίκη σκοράροντας στο τελευταίο σουτ του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 21-13, 28-31, 44-50, 61-63

Διαιτητές: Ντίσιος-Καλαμαράς

ΠΑΣ Γιάννινα (Πάνου): Γιαννόπουλος Π. 8, Παππάς 8, Φωτόπουλος, Κοτζαμάνης 7(2), Τσιμπέρης 1, Τσίρμπας-Αναγνώστου 10, Μπουραντάς 5, Λυγούρας 3, Γιαννόπουλος Λ., Σταμέλος 7(1), Κωνσταντούλας 6, Ράπτης 6(2)

Α.Ε. Καναλακίου (Κοσμάς): Τσεκούρας 5(1), Ιωαννίδης 5(1), Γείτονας 2, Παπαζυγούρας 7, Τάσσος 8(2), Ζολώτας 11, Κολιούσης 9, Δούβλης 7(1), Πάνου 9

Τη 13η νίκη πέτυχαν οι Μολοσσοί

Στο άλλο παιχνίδι με γιαννιώτικο ενδιαφέρον οι Μολοσσοί έφτασαν στη 13η νίκη τους στη σεζόν, αφού ξεπέρασαν το εμπόδιο του Πύρρου Αρταίων. Δεν απειλήθηκε η ομάδα του κ. Γεωργιάδη που βρισκόιταν συνεχώς μπροστά στο σκορ, έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Ζήση που πέτυχε 32 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 11-27, 33-49, 49-61, 66-78

Διαιτητές: Μαντζανάς-Μεγαπάνος

Πύρρος Αρταίων (Κωσταπαππάς): Γκόντας 6, Ζήσης 5, Παπαρούνης 3(1), Χρύσης 4, Γιαννάκης 4, Αναγνώστου, Κατσαούνος 7(2), Αθανασίου 4, Δημητρίου 14, Χρήστου 14, Τσώλας 5, Ασσί

MetronGold Μολοσσοί (Γεωργιάδης): Βρασταμηνός 15(5), Κόρδας 6(2), Παλιόγλου 3(1), Ζήσης 32(4), Μάκης 11(2), Γούλας 9, Μάστορας, Λάμπρου 2, Μελισσόβας 2