Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στην προκριματική φάση του Μουντιάλ η Νέα Ζηλανδία, καθώς νίκησε με 2-0 στο Όκλαντ τη Νέα Καληδονία και μπήκε με το δεξί στη διοργάνωση. Η ομάδα του Θέμη Τζημόπουλου έδωσε το πρώτο εντός έδρας παιχνίδι της εδώ και 2 χρόνια και η επιστροφή της ως κυπελλούχος Εθνών Ωκεανίας είχε δημιουργήσει ήδη μεγάλες προσδοκίες στους 8.500 φιλάθλους της, που απόλαυσαν μια σημαντική νίκη, έστω κι αν η Νέα Καληδονία «τρόμαξε» σε αρκετές φάσεις την εστία του Μαρίνοβιτς.

new-zealand-roster-2016

Το σκορ για τους Νεοζηλανδούς άνοιξε ο Ρόχας στο 42ο λεπτό, ενώ ο ίδιος στο 72ο διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Η Νέα Ζηλανδία είχε και δοκάρι με τον Κρις Γουντ, σε απευθείας εκτέλεση φάουλ.

tzimopoylos-new-zealand-new-caledonia-2

Ο Τζημόπουλος αγωνίστηκε και στα 90 λεπτά της αναμέτρησης και η συνέχεια πλέον δίνεται την προσεχή Τρίτη, όπου οι δύο ομάδες θα αγωνιστούν και πάλι μεταξύ τους, αυτήν τη φορά στη Νέα Καληδονία. Η Νέα Ζηλανδία αναχωρεί ξημερώματα προς Κυριακή ώρα Ελλάδας, για το επόμενο παιχνίδι της.