Αν και ο Σπάρτακος έβαλε δύσκολα στο IBC στο ξεκίνημα του αγώνα, η ομάδα του Σταύρου Βλάχου με ένα ξέσπασμα στο τρίτο δεκάλεπτο έφερε το ματς στα μέτρα της και τελικά επικράτησε με 69-63 στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Α’ ΕΣΚΑΒΔΕ φτάνοντας το ρεκόρ της στο πρωτάθλημα στο 12-2.

Το IBC ήταν πολύ νευρικό στο πρώτο δεκάλεπτο, δεν είχε λύσεις επιθετικά και αυτό το εκμεταλλεύτηκε ο Σπάρτακος που προηγήθηκε με 9-16. Στο δεύτερο δεκάλεπτο το IBC «έσφιξε» την άμυνά του και με οδηγό τον Ματσάγγα στην επίθεση πήγε στα αποδυτήρια με +1 (29-28).

Ίδιο μοτίβο και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους τυπικά γηπεδούχους να ανεβάζουν την απόδοσή τους και να φτάνουν τη διαφορά κάποια στιγμή ακόμη και στους 11 πόντους (42-31).

Κάποια λάθη στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο επέτρεψαν στο Σπάρτακο να επιστρέψει στο ματς, ωστόσο στο τέλος η ομάδα του Σταύρου Βλάχου έδειξε χαρακτήρα και έφτασε στο τελικό 69-63 που αποδίδει δικαιοσύνη με βάση την εικόνα των δύο ομάδων στο παρκέ.

Δεκάλεπτα: 9-16, 20-12, 17-12, 23-23

Διαιτησία: Ντάγκας-Κληματάς

IBC (Σ. Βλάχος): Κωστούλας, Ματσάγγας 21(1) , Κρικώνης 10, Χαντέλης 5(1), Κακατσίδης, Λύγδας, Μάνος 2, Μάλλιος 10, Μακρής, Κρανής 10(3), Τσιρώνης 5(1), Δάσκαλος 6(1)

ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ (Δ. Θώμος): Τάσσος 11(2), Μάστορας 6, Ζήσης 25(3), Λαμπρόπουλος 19, Κολιγιώτης 1, Φυραρίδης, Στεργιόπουλος, Πόθος 2, Νυφαντής 1, Χερουβείμ, Κοσμάς