Το περίμενε πολλά χρόνια, το “φλέρταρε” έντονα στις προηγούμενες τέσσερις επισκέψεις του στην Τρίπολη και τελικά το διπλό ήρθε! Ο ΠΑΣ Γιάννινα άλωσε την… Τριπολιτσά (1-2) και μπήκε με το… δεξί στο νέο πρωτάθλημα της Super League!

Η ομάδα του Γιάννη Πετράκη έκανε ένα πολύ καλό α’ ημίχρονο, έπαιξε έξυπνα και αποτελεσματικά, πέτυχε μία γκολάρα με τον Ναδάλες στο 6′ κι ένα ακόμα με τον Μαυροπάνο στο 19′ μετά από κόρνερ του Ισπανού, αλλά στην επανάληψη αγχώθηκε από τη γρήγορη μείωση του σκορ από τον Καλτσά στο 48′ και παραλίγο να δούμε μία ακόμα ανατροπή, από τις πολλές που γίνονται στα ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

Τελικά, όμως, ο ΠΑΣ κατάφερε να συνέλθει μετά το 75′, ισορρόπησε το ματς, είχε δοκάρι με απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Κοζορώνη, όπως είχε λίγο μετά και ο Αστέρας με τον Τριανταφυλλόπουλο, αλλά τα δοκάρια ήταν η μοναδική ισοπαλία του ματς!

Ο ΠΑΣ Γιάννινα, ξεκίνησε με ενθουσιασμό το παιχνίδι του. Ενέπνεε σιγουριά, σταθερότητα, αυτοσυγκέντρωση. Ο Ναδάλες έκανε ένα εκπληκτικό ξεκίνημα, κάνοντας το δρομολόγιο της αριστερής πλευράς του μια ευχάριστη… βόλτα, αφού δεν μπορούσε να τον ανακόψει κανείς. Ο Βεργέτης πιάστηκε στον ύπνο και χρειάστηκε χρόνο να καταλάβει τον τρόπο ανάπτυξης του ΠΑΣ. Όταν το κατάλαβε ο φωτεινός πίνακας στο βάθος έγραφε ήδη 0-2!

Το 0-2 δεν καθησύχασε τους Ηπειρώτες, που στους ανοιχτούς χώρους προσπάθησαν να τρέξουν, βρήκαν κάποια σουτ με τον Κόντε, αλλά τα περισσότερα ήταν άστοχα. Αυτό και μόνο, όμως, αρκούσε για να διατηρείται η ανασφάλεια και το άγχος στην άμυνα του Αστέρα.

Τα πράγματα φάνηκαν να στραβώνουν για τον ΠΑΣ Γιάννινα 1 λεπτό πριν τη λήξη του α’ μέρους, όταν ο Κόντε ένιωσε ενοχλήσεις στον προσαγωγό και ζήτησε άμεσα αλλαγή. Το πόσο σοβαρό είναι και αν θα χάσει το ματς της άλλης Κυριακής με την ΑΕΚ, θα το ξέρουμε από Δευτέρα.

Πίεσε πολύ ο Αστέρας στην επανάληψη

Στο β’ ημίχρονο είδαμε ένα άλλο ματς. Ο Αστέρας μπήκε πιο αποφασιστικά, σκόραρε γρήγορα με τον Καλτσά και πήρε την ψυχολογία του παιχνιδιού με το μέρος του. Οι παίκτες του Πετράκη φάνηκαν να χάνουν την αυτοσυγκέντρωσή τους και έπαιξαν με τη “φωτιά” για 30 λεπτά. Ευτυχώς για τον ΠΑΣ, ο Βελλίδης αντέδρασε σωστά σε όλες τις περιπτώσεις που απειλήθηκε, ενώ τη μοναδική φορά που έκανε κακή εκτίμηση, η μπάλα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι του σε παράλληλη ψηλοκρεμαστή σέντρα σουτ του Τριανταφυλλόπουλου στο 88′.

Δοκάρι, όμως είχε και ο ΠΑΣ στο 82′ με απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Κοζορώνη, ενώ ένα επικίνδυνο σουτ είχε νωρίτερα (74′) και ο Χαλκιαδάκης. Παρά το κακό του και αγχωμένο του ημίχρονο ο ΠΑΣ κατάφερε να απειλήσει, κάτι που δείχνει ότι η επίθεσή του φέτος υπόσχεται πολλά.

Από το σημερινό ματς ο ΠΑΣ θα πρέπει να κρατήσει την εμφάνιση του α’ μέρους και τις εξαιρετικές επιδόσεις που είχαν οι Μαυροπάνος και Ναδάλες. Ο νεαρός στόπερ δικαίωσε τον Γιάννη Πετράκη για την επιλογή του, αφού και σκόραρε και είχε πολλές επεμβάσεις. Έκανε βέβαια και τα λάθη του, αλλά όσο θα του δίνονται ευκαιρίες τόσο περισσότερο θα εξαλοίφονται αυτά τα λάθη.

Ο Ισπανός μπακ χαφ έκανε κι αυτός σπουδαίο ματς, άνοιξε το σκορ με έξοχο γκολ και σέρβιρε το δεύτερο. Ξεκινάει και φέτος ιδανικά το πρωτάθλημα.

Δραστήριος ήταν ο Κόντε ως τον τραυματισμό του, θετικός ο Χαλκιαδάκης που έδωσε την ασίστ στο 0-1 και από εκεί και πέρα η κούραση ήταν ένας παράγοντας που έριξε την απόδοση της ομάδας συνολικά στην επανάληψη. Από νωρίς, όμως, ο ΠΑΣ δείχνει ότι έχει τα φόντα να πρωταγωνιστήσει, παρά το πολύ δύσκολο πρόγραμμα που τον περιμένει, αρχής γενομένης από την άλλη Κυριακή (21:30) στο “Ζωσιμάδες” με την ΑΕΚ.