Πρεμιέρα στο πρωτάθλημα Κ20 της Super League έκαναν ΠΑΣ Γιάννινα και ΑΕΚ στις εγκαταστάσεις του αθλητικού κέντρου Epirus στην περιοχή του Κάτω Νεοχωρόπουλου, με τον Δικέφαλο να παίρνει τη νίκη με 1-2, με ανατροπή στην επανάληψη, αφού ο ΠΑΣ είχε προηγηθεί νωρίς στο παιχνίδι.

Παρά τη ζέστη, έγινε ένα καλό παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες και ακόμα πιο αμφίρροπο στην επανάληψη, όταν πλέον η ΑΕΚ ρίσκαρε για να ισοφαρίσει και να ανατρέψει το ματς.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα προηγήθηκε μόλις στο 8ο λεπτό, όταν ο Μπισέλας βγήκε τετ-α-τετ με τον τερματοφύλακα και δεν δυσκολεύτηκε να τον πλασάρει εύστοχα. Η ΑΕΚ πίεσε για την ισοφάριση, κυρίως μετά το 20ο λεπτό, αλλά δεν δημιούργησε κάποια πολύ μεγάλη φάση, με εξαίρεση τη φάση του 43’ με τον Σπηλιώτη να σουτάρει από κοντά και τον Βενετικίδη να αποκρούει στην κλειστή του γωνία.

Στην επανάληψη ο ΠΑΣ Γιάννινα πάτησε καλύτερα στο γήπεδο, άφησε την άμυνα και βγήκε με περισσότερες αξιώσεις στην επίθεση. Είχε δύο καλές στιγμές με Λιάππη και Κ. Παπαδόπουλο να σουτάρουν στο 52ο και 53ο λεπτό, αλλά και τις δύο φορές απέκρουσε ωραία σε κόρνερ ο Γκίνης.

Στο 63’ ήρθε η ισοφάριση για την ΑΕΚ, με τη φάση όμως να ξεκινάει από πεντακάθαρο πέναλτι που δεν δόθηκε πάνω στον Λιάππη. Ήταν μία φάση που έγινε μπροστά στα μάτια του βοηθού και ξεσήκωσε διαμαρτυρίες από τους φίλους του ΠΑΣ και τους παίκτες, η ΑΕΚ εκμεταλλεύτηκε την αναταραχή και τις διαμαρτυρίες, έφυγε σε αντεπίθεση και ο Σπηλιώτης εξ’ επαφής με το τέρμα έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Το ματς από εκεί και πέρα πήρε ωραίο ρυθμό, οι καλές προϋποθέσεις για γκολ υπήρχαν, αλλά έλειπε μια καλή πάσα ή ένα καλό σουτ, ωστόσο δινόταν η αίσθηση ότι υπήρχε ένα γκολ ακόμα στο ματς. Στο 69’ ο Κόφι έπιασε ωραίο σουτ με εξίσου ωραία απόκρουση του Βενετικίδη.

Στο 77’ ο Χριστόπουλος σε παρόμοια φάση με το 1-1, έπιασε στραβοκλωτσιά από κοντά.

Στο 81’ ο Ελ. Παπαδόπουλος έκανε άπιαστο διαγώνιο σουτ, αλλά η μπάλα έφυγε εκατοστά δίπλα μαπό το αριστερό δοκάρι του Γκίνη και στο 84’ ο Σπηλιώτης βρέθηκε ξεχασμένος στην περιοχή του ΠΑΣ, έπιασε ωραίο σουτ και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Βενετικίδη, δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Ο ΠΑΣ παρά τα πολλά κόρνερ που κέρδισε, δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί κάποιο για να προηγηθεί εκείνος ή έστω να ισοφαρίσει.

Το παιχνίδι παρακολούθησαν ο πρόεδρος της ΠΑΕ ΠΑΣ Γιάννινα, Γιώργος Χριστοβασίλης παρέα με τον νέο υπεύθυνο υποδομών Χρήστο Τερεζόπουλο, ενώ παρόντες ήταν επίσης οι Πετράκης, Ταουσιάνης, Αλεξίου και Τσελιόπουλος.

Παρόντες και οι δύο τιμ μάνατζερ της Κρανούλας και τέως στελέχη της Κ-20 του ΠΑΣ, Δεβελέγκας και Ντούσκος.

Αξίζει να σημειωθεί ότι προπονητής της ΑΕΚ είναι ένας παλιός Γιαννιώτης ποδοσφαιριστής του Περάματος, ο Γιώργος Σίμος, ενώ στο ρόστερ της ΑΕΚ εντάχθηκε από φέτος ο Γρηγόρης Ζιώγος, που πέρυσι τον χειμώνα έφυγε από τον ΠΑΣ για τον Ηρακλή και πριν από λίγες μέρες πήρε μεταγραφή στην ΑΕΚ.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΣ Γιάννινα: Βενετικίδης, Φαΐκ Κάγια, Γρηγοριάδης, Βασιλάκης, Ζώγκος, Ψαρράς Ν., Λιάππης (77’ Αλεξίου), Λιάσος, Μπισέλας (64’ Μελιγγιώτης), Ζαχαρός (47’ λ.τρ. Ελ. Παπαδόπουλος) και Παπαδόπουλος Κ.

ΑΕΚ: Γκίνης, Ασπρογιάννης, Σταμπουλής, Τσιβελεκίδης, Μπούσης, Στυλιανόπουλος, Κόφι (70’ Μωραϊτάκης), Μπότος (61’ Ρούσσος), Χριστόπουλος, Σπηλιώτης, Σαρδελάς (87’ Μπογκντάνι)