Όπως πήρε το “τρίποντο” στην πρεμιέρα, έτσι το έχασε σήμερα η ομάδα Κ-17 του ΠΑΣ Γιάννινα, που αγωνιζόταν στην Λάρισα με την ΑΕΛ στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Super League. Η ήττα ήρθε με ανατροπή, καθώς η ομάδα του Νίκου Μπαδήμα αιφνιδίασε τους γηπεδούχους και σκόραρε στο 5ο λεπτό με στημένη φάση. Ο Εμβραΐζογλου εκτέλεσε κόρνερ και ο πανύψηλος Γώγος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κολοβού.

Στην επανάληψη, όμως, η ΑΕΛ αντέδρασε και κατάφερε να φτάσει στην ολική ανατροπή, παίζοντας καλύτερο ποδόσφαιρο από τον ΠΑΣ Γιάννινα. Ο Χάρης Φουρκιώτης με εύστοχη εκτέλεση φάουλ στο 65′ έκανε το 1-1, ενώ το τελικό 2-1 πέτυχε στο 70ο λεπτό ο Πινακάς ύστερα από το ένα-δυο που έπαιξε με τον Τσουμάνη.

ΑΕΛ (Ζήσης Ζιάγκας): Κολοβός, Τέλιος, Μαλάκος, Φουρκιώτης Χ., Παπακωνσταντίνου, Καμπέρης, Πετάνι, Πινακάς (85′ Κοντογιώργος), Φουρκιώτης Μ. (80′ Σταύρος), Μιλτιάδης (60′ Τσουμάνης), Δημόπουλος (70′ Κόπα).

ΠΑΣ Γιάννινα (Νίκος Μπαδήμας): Βακαλόπουλος, Μέγας, Ζωγάκης, Πανάρετος, Γώγος, Γροσδάνης (51′ Ντάνας), Παππάς, Εμβραΐζογλου (73′ Πλατιάς), Τάφα (70′ Δήμου), Σακκάς (62′ Καλογήρου), Μακρής (57′ Πόγιας)