Σ’ένα παιχνίδι που ξεκίνησε νωθρά, αλλά όσο πέρναγε η ώρα γινόταν και πιο ενδιαφέρον, η ΑΟ Κοσμηρά επικράτησε με 2-0, στο γειτονικό ντέρμπι, της ΑΟ Πεδινής και ανάσανε βαθμολογικά, φτάνοντας τους 4 βαθμούς, αφήνοντας την Πεδινή στην τελευταία θέση με μόλις 1 βαθμό για την τρίτη αγωνιστική της MAISON ΕΠ.ΣΗ.Π δεύτερης τη τάξει κατηγορίας στον δεύτερο όμιλο.

Έλάχιστες ευκαιρίες και δύο ομάδες που για 45′ λεπτά έψαχναν τα πατήματά τους, ήταν η εικόνα του πρώτου ημιχρόνου, δίχως να ξεχωρίζει κάποιος το φαβορί για τη νίκη, με τα πράγματα να είναι άκρως ισορροπημένα.

Για να βρούμε την πρώτη πολύ καλή στιγμή για την Κοσμηρά, έπρεπε το ρολόι να δείξει το 12ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Κατσαβριάς, σε τετ-α-τετ, έστειλε την μπάλα στο δεξί δοκάρι της εστίας του Τσόλα, ύστερα από ολιγωρία της άμυνας της Πεδινής.

Ευκαιρίες με το σταγονόμετρο, και ρυθμός αρκετά χαμηλός για να κλείσει έτσι το πρώτο ημίχρονο.

Το δεύτερο ημίχρονο είδαμε καλύτερο ρυθμό και θέαμα, με την Κοσμηρά να παίρνει δίκαια το τρίποντο, αφού βρήκε ανοιχτούς χώρους στην αμυντική διάταξη της Πεδινής και είχε περισσότερες ανάσες.

Στο 53ο λεπτό ο Νούσης με εντυπωσιακό γυριστό, έστειλε την μπάλα λίγο έξω.

Στο 62ο λεπτό,όμως, ο Κλιτσιμάρης από πλάγια θέση και με γυριστό στην κίνηση έγραψε το 1-0 για την Κοσμηρά μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς απο κερκίδα, πάγκο και παίκτες.

Η ώρα περνούσε και οι γηπεδούχοι έπαιρναν μέτρα στο γήπεδο, με τον ΑΟ Πεδινής να έχει ανέβει για να ψάξει την ισοφάριση!

Στο 86ο λεπτό, όμως, ο Μπενέκος που είχε περάσει στο παιχνίδι ως αλλαγή πριν ένα 10λεπτο, έγραψε την λέξη “τέλος” στο ματς, γράφοντας το τελικό 2-0, με σουτ διαγώνιο μέσα από την περιοχή, αφήνοντας άγαλμα τον Τσόλα!

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΑΟ Κοσμηράς:  Αντωνίου, Αγγέλης, Περώνης, Βραζιτούλης, Σούλτης(Σωτηρίου), Τζούμας, Παπακωστίδης, Γκόγκας, Αναγνώστου(Μπενέκος), Κλιτσιμάρης(Βασιλείου Δ), Νούσης
Αλλαγές: Μπενέκος, Βασιλείου Α., Συμεωνίδης, Βασιλείου Δ

ΑΟ Πεδινής: Τσόλας, Κίτσος, Ντομάρης, Παππάς, Τσιτώνης(Κιτσάκης), Νάκιας(Ζώης), Σίντος, Τζιάλλας, Κατσαβριάς, Παγουνάς, Μουζακίτης
Αλλαγές: Νάσσης, Καραμπίνας, Ζώης, Κωστής, Γκεσούλης, Κιτσάκης