Η Θύελλα Κατσικά ήταν έτοιμη να πανηγυρίσει μια –έστω και αγχωτική- πρόκριση στο κύπελλο ΕΠΣΗΠ επί του ΠΑΣ Κράψης, όμως το ποδόσφαιρο είναι απρόβλεπτο και μπορεί να επιφυλάξει εκπλήξεις ανά πάσα στιγμή, όπως και μεγάλες ανατροπές.

Έτσι, ο ΠΑΣ Κράψης κατάφερε να ισοφαρίσει το παιχνίδι στο 93’ και στην παράταση να φτάσει σε μια μεγάλη νίκη – πρόκριση με σκορ 4-1!

Η ομάδα του Λάζαρου Γιώτη ήταν καλύτερη στο α’ μέρος, όμως δεν ευτύχησε να σκοράρει. Έτσι η Κατσικά ανέβασε ρυθμούς στην επανάληψη και με γκολ του Ασψνίτη στο 62ο λεπτό πήρε προβάδισμα στο σκορ.

Το ματς οδηγούταν σε τυπικό φινάλε, αλλά όλα άρχισαν να ανατρέπονται στις καθυστερήσεις και συγκεκριμένα στο 93’, όταν ο Βαρτζιώτης με αυτογκόλ οδήγησε το παιχνίδι στην παράταση.

Στον έξτρα χρόνο ο ΠΑΣ Κράψης φάνηκε να έχει περισσότερες δυνάμεις, αλλά και καλύτερη ψυχολογία. Στο 101’ ο Γιαννακούλης έκανε το 2-1 για τον ΠΑΣ Κράψης, στο 117’ ο Μάης σημείωσε το 1-3 και στο 119’ ο Κοτσώνης ολοκλήρωσε μια θριαμβευτική ανατροπή.

Όπως συμβαίνει συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις, ειδικά για ομάδες που βάζουν υψηλούς στόχους, ο προπονητής της Θύελλας, Σωτήρης Δογορίτης, αποτελεί παρελθόν από τον πάγκο των “ερυθρόλευκων”.

Αυτήν την ώρα είναι σε εξέλιξη το παιχνίδι ΠΑΣ Πηγών Λούρου-Συρράκου, ενώ στην επόμενη φάση έχει περάσει χωρίς αγώνα η Κληματιά.