Ένα μήνα πριν το μεγάλο ραντεβού της Νέας Ζηλανδίας με την ιστορία και την προσπάθεια να διεκδικήσει την πρόκρισή της στο Μουντιάλ της Ρωσίας μέσω των πλέι-οφ με την 5η ομάδα της ζώνης της Λατινικής Αμερικής (μία αγωνιστική πριν το τέλος ισοβαθμούν στην 5η θέση Περού και Αργεντινή, αλλά το Περού υπερτερεί τώρα στην ισοβαθμία), η ομάδα της Ωκεανίας έδωσε δυνατό φιλικό παιχνίδι με την Ιαπωνία στο Ναγκάνο μπροστά σε 40.000 θεατές.

Οι Νεοζηλανδοί ηττήθηκαν με 2-1, με γκολ που σημείωσαν οι Ιάπωνες στο 49’ και το 89’. Η Νέα Ζηλανδία είχε ισοφαρίσει προσωρινά στο 59’.

Ο Θέμης Τζημόπουλος αγωνίστηκε στα τελευταία 15 λεπτά του αγώνα, καθώς μπήκε αλλαγή στο 75ο λεπτό.

Ο διεθνής ποδοσφαιριστής του ΠΑΣ Γιάννινα δεν έχει άλλη αγωνιστική υποχρέωση αυτές τις μέρες, οπότε από Δευτέρα αναμένεται να ενταχθεί κανονικά στο πρόγραμμα των προπονήσεων για το ματς του άλλου Σαββάτου με τον Πλατανιά.