Νικηφόρα ξεκίνησε το τμήμα κορασίδων του ΠΑΣ Γιάννινα την αγωνιστική περίοδο 2017-18, με αντίπαλο τον τυπικά γηπεδούχο συμπολίτη ΑΓΣΙ με σκορ 50-59.

Οι «μικρές» του ΠΑΣ επέβαλαν από την αρχή το ρυθμό τους και με πολύ ωραίο μπάσκετ και άριστα καθοδηγούμενες από την coach Στάθη έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενες με 17-31. Το 3ο δεκάλεπτο συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο και έκλεισε με σκορ 34-49. Στο τελευταίο δεκάλεπτο και με τη χρησιμοποίηση και των πολύ νεαρότερων παικτριών, ο ΑΓΣΙ μείωσε και στους 6 πόντους χωρίς ποτέ όμως να απειλήσει ουσιαστικά.

Τελικό σκορ 50-59. Χρησιμοποιήθηκαν από την προπονήτρια οι 11 από τις 12 παίκτριες.

Όλοι στο σύλλογο ευελπιστούν σε ίδια και ακόμη καλύτερη συνέχεια με ένα και μόνο στόχο. Την σωστή εκμάθηση των βασικών του μπάσκετ και τη διαπαιδαγώγηση σωστών χαρακτήρων.

Διαιτητές: ΔΗΜΗΤΡΑΚΑΣ – ΣΩΤΗΡΟΠΟΥΛΟΣ
Δεκάλεπτα: 7-18, 10-13, 17-18, 16-10
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ WBC(Β.Στάθη): Πιλιαφά, Παππά, Τσίπη, Χρηστάκη, Βλαχοπούλου, Γκλίναβου Ρ., Γκλίναβου Χ.,Στέφα, Ζήκου, Μπεκρή, Σαιντούφη, Παπαδοπούλου