Ένα εκπληκτικό παιχνίδι, όπως τελικά εξελίχθηκε, έγινε ανάμεσα σε ΠΑΣ Πηγών Λούρου και Ολυμπιακό Βοτανικού για την 10η αγωνιστική της δεύτερης τη τάξει τοπικής κατηγορίας του δεύτερου ομίλου MAISON ΕΠΣΗΠ. Οι γηπεδούχοι έμειναν στους 18 βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι σκαρφάλωσαν πρώτοι στους 27 βαθμούς.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με ένταση και δύναμη, αλλά δίχως μεγάλες ευκαιρίες και δύο ομάδες που έψαχναν ρυθμό στον αγωνιστικό χώρο, δίχως να μπορεί να τον επιβάλλει μία από τις δύο.

Κάποιες άστοχες προσπάθειες εκατέρωθεν δίχως την μεγάλη ευκαιρία στα πρώτα 20 λεπτά.

Στο 24ο λεπτό όμως, ήρθε το 1-0 για τους γηπεδούχους. Ο Μπίντος έβγαλε καταπληκτική μπαλιά στον Νικόπουλο, ο οποίος πλάσαρε σωστά, προλαβαίνοντας την έξοδο του τερματοφύλακα Περιστέρη, για ν’ ανοίξει το σκρο.

Ένα πρώτο ημίχρονο που πέρασε, με τις δύο ομάδες να ψάχνουν τα πατήματά τους και τις μεγάλες ευκαιρίες να λείπουν, με μοναδική αξιοσημείωτη φάση το γκολ.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε τελείως διαφορετική όψη όμως, με τον Ολυμπιακό να μπαίνει αποφασισμένος να πιέσει ψηλά και να ψάξει την ανατροπή.

Στο 50ο λεπτό, και πριν καλά καλά ζεσταθούν οι ομάδες, ο Μητρογιάννης εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά και ο Διαμαντής με φοβερό σουτ στην κίνηση έστειλε την μπάλα στον ουρανό των δικτύων για το 1-1.

Το μομέντουμ άλλαξε και οι ερυθρόλευκοι ήταν πλέον πολύ καλύτεροι, παίρνοντας μέτρα στον αγωνιστικό χώρο. Στο 82′, ο επερχόμενος από τον πάγκο Ρομποτής, εκτελεί κόρνερ, η μπάλα βρίσκει στον Δόση που άθελά του την στέλνει στα δίχτυα της ομάδας του, με το αυτογκόλ του να είναι αυτό που κάνει την ολική ανατροπή για το 1-2.

Στο 84ο λεπτό γράφτηκε η λέξη “τέλος” με το κερασάκι στην τούρτα, να έρχεται από τον Μητρογιάννη. Τρομερή ανάπτυξη από τα αριστερά, ο Κοκκιάδης με εξαιρετική μπάλα βρίσκει τον επιθετικό των ερυθρόλευκων, και με σουτ δυναμίτη στην κίνηση γράφει το τελικό 1-3.

Στο 87ο λεπτό, και πλέον παίζοντας όλα τα χαρτιά του ο προπονητής των γηπεδούχων, λίγο έλειψε να ξαναμπούν στο παιχνίδι οι πηγές, όταν Μπονόβας έστειλε από πολύ κοντά την μπάλα στο δοκάρι.

Ο Ολυμπιακός ήταν σαφώς καλύτερος, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, και μάλλον καλό του έκανε το γκολ που δέχτηκε παρά κακό, αφού κατάφερε να τον αφυπνίσει και να τον βοηθήσει να ανατρέψει το ματς, όπως είχε γίνει και με το Ασβεστοχώρι, σ’ ένα “deja vu” εκείνου του παιχνιδιού.

ΠΑΣ Πηγών Λούρου: Κοσίνας, Βάσιος, Μπίντος, Κολιάκης, Μπονόβας, Χάιδος, Ζάβαλης(Καραμπίνας), Σμπόνιας, Παπαϊωάννου(Δόσης), Νικόπουλος, Κωνσταντίνου

Αλλαγές: Δόσης, Τσιάλλος, Καραμπίνας, Σουχλέρης, Μανώλης, Ξαξίρης

Ολυμπιακός Βοτανικού: Περιστέρης, Λέζος(Ρομποτής), Ντρης, Παλιάγκας, Μπαρέκος, Διαμαντής, Μητρογιάννης(Κατζιώτης Ι.), Τζήμας(Ποζιόπουλος), Κατζιώτης Χ., Ζώτος(Χρηστάκης), Κοκκιάδης

Αλλαγές: Ποζιόπουλος, Κατζιώτης Ι., Γλάβος, Σίσκας, Δημόπουλος, Ρομποτής, Χρηστάκης