Άλλη μια ισοπαλία στην έδρα του, η τέταρτη για φέτος σε έξι αναμετρήσεις και τρίτη με σκορ 1-1, έφερε ο ΠΑΣ Γιάννινα, που δείχνει ανήμπορος να εκμεταλλευτεί το «κάστρο» του, αλλά και να διαχειριστεί το προβάδισμά του στο σκορ, αφού και σήμερα προηγήθηκε στο 48ο λεπτό με τον μόνιμο σκόρερ του, Πέδρο Κόντε, αλλά ισοφαρίστηκε από τον Γέντρισεκ στο 87ο λεπτό.

Σε γενικές γραμμές, πάντως, ήταν ένα δίκαιο αποτέλεσμα, αφού οι δύο ομάδες είχαν από 3 μεγάλες ευκαιρίες στο παιχνίδι, όπου τη μία την έκαναν γκολ. Από εκεί και πέρα υπήρχε ρυθμός στο παιχνίδι, η μπάλα ανεβοκατέβαινε, αλλά οι άμυνες κατάφερναν εύκολα ή δύσκολα να εξουδετερώνουν ό,τι απειλητικό πήγαινε να δημιουργηθεί.

Η Ξάνθη είχε την πρώτη καλή στιγμή στο ματς στο 13’ με τον Γέντρισεκ και τον Βελλίδη να αποκρούει έξοχα, ενώ ο ΠΑΣ στο 38’ έχασε τετ-α-τετ με τον Κόντε. Εν τω μεταξύ ο ΠΑΣ είχε και πολλές στημένες φάσεις, αλλά αυτήν τη φορά δεν κατάφερε να απειλήσει ουσιαστικά απ’ αυτές.

Στο β’ μέρος ο ΠΑΣ μπήκε πιο αποφασιστικά, πέτυχε γρήγορα το 1-0 με τον Κόντε που δεν αστόχησε στο 2ο τετ-α-τετ του παιχνιδιού από έξοχη κάθετη του Τζημόπουλου και έδιωξε το άγχος από τα πόδια των συμπαικτών του.  Μάλιστα ο ΠΑΣ έμαθε το «μάθημά» του από τον Παναιτωλικό και διαχειριζόταν πολύ καλά το προβάδισμά του στο σκορ, αφού δεν έδωσε αμέσως χώρους στον αντίπαλό του. Άλλωστε και ο Ράσταβατς άργησε πάρα πολύ να δώσει επιθετική πνοή στην ομάδα του και να ανεβάσει παίκτες στην αντίπαλη περιοχή. Έτσι, ό,τι γινόταν, γινόταν σε μια περιοχή που δεν υπήρχαν παίκτες να απειλήσουν τον Βελλίδη.

Στο 60’ χάθηκε άλλη μία μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΣ με τον Κόντε να αστοχεί σε τρίτο τετ-α-τετ, αλλά υπό πίεση αυτήν τη φορά.

Κι ενώ το παιχνίδι κυλούσε χωρίς προβλήματα για τον ΠΑΣ, ο Γιάννης Πετράκης επέλεξε να βγάλει από το ματς τον Γιάκο, που μπορεί να είχε 2-3 λάθη στο α’ μέρος, αλλά είναι παράγοντας σταθερότητας στη μεσαία γραμμή για την ομάδα κι εκεί  ο ΠΑΣ αποκόπηκε. Η Ξάνθη δειλά-δειλά άρχισε να κυκλοφορεί με περισσότερη υπομονή την μπάλα και στο 79’ προειδοποίησε με τον Κίκε, που έκανε σουτ αλά Μοράρ, αλλά ο Βελλίδης έκανε 2η μεγάλη επέμβαση στο ματς.

Στα τελευταία 10 λεπτά ο Ράσταβατς γέμισε λίγο περισσότερο την περιοχή του ΠΑΣ και σε μια κακή τοποθέτηση της άμυνας στο 87ο λεπτό, ο 17χρονος Μελιόπουλος έβγαλε την ασίστ στον Γέντρισεκ που με διαγώνιο πλασέ νίκησε τον Βελλίδη ισοφαρίζοντας σε 1-1. Οι παίκτες του ΠΑΣ έπιαναν όλοι το κεφάλι τους μη πιστεύοντας ότι κι αυτήν τη φορά απομακρυνόταν η νίκη μέσα από τα χέρια τους.

Απέμενε ελάχιστος χρόνος για τον ΠΑΣ για να μπορέσει να πετύχει 2ο γκολ και στα 7 λεπτά που απέμεναν μέχρι την ολοκλήρωση των καθυστερήσεων δεν παίχτηκε καθόλου παιχνίδι με τους συνεχόμενους τραυματισμούς.

Δυστυχώς σ’ αυτή τη χρονική στιγμή λείπει η ρέντα από την ομάδα, που σήμερα δεν «πλήρωσε» τόσο πολύ τα λάθη των παικτών (που πάντως έπρεπε να δείχνουν περισσότερο πάθος) όσο του προπονητή που δυσκολεύτηκε στη διαχείριση του ματς, αλλά και στις αλλαγές του. Ο ΠΑΣ ξεκίνησε να παίζει 4-1-4-1 που στην επίθεση γινόταν 4-3-3, έχοντας τον Τζημόπουλο ως «κόφτη» και μετά δοκίμασε 4-2-3-1 με τον Λίλα δίπλα στον Τζημόπουλο. Η σκέψη αυτή βγήκε ως ενός σημείου, αφού ο «Νεοζηλανδός» πέρασε την κάθετη στο γκολ του Κόντε, όμως μετά τις αλλαγές άρχισαν να μπερδεύονται περισσότερα τα πράγματα και κυρίως με την έξοδο του Γιάκου, ο ΠΑΣ έχασε το κέντρο. Το παραδέχτηκε άλλωστε και ο Πετράκης, ότι πλην του Γαρουφαλιά που κάτι πρόλαβε να κάνει, οι Χαλκιαδάκης και Κοζορώνης δεν μπήκαν στο πνεύμα του αγώνα στα λεπτά που αγωνίστηκαν.

Άλλη μία χαμένη ευκαιρία για τον ΠΑΣ Γιάννινα να βρεθεί στην 5η θέση, αλλά το κακό είναι ότι η ομάδα χάνει την ψυχολογία της και τη σιγουριά της, ενώ ο κόσμος «ξενερώνει» απίστευτα. Με το ζόρι σήμερα ξεπέρασε η προσέλευση τα 1000 άτομα.

Την επόμενη αγωνιστική οι «κυανόλευκοι» παίζουν στην Λάρισα, σ’ ένα ματς που θα είναι καθοριστικό πλέον και θα πρέπει να μπει ως μόνος στόχος η νίκη, αλλά προηγείται την Τρίτη ο αγώνας κυπέλλου με τον Άρη στο «Κλ. Βικελίδης», όπου ο ΠΑΣ για να προκριθεί θέλει τουλάχιστον ισοπαλία, ενώ ο Άρης για να προκριθεί θέλει μόνο νίκη. Αυτό σημαίνει ότι θα είναι ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι.