image description

Μια χρήσιμη εμπειρία κέρδισε η γυναικεία ομάδα χάντμπολ του ΟΦΧΙ, που στο πλαίσιο του κυπέλλου Ελλάδος υποδέχτηκε στο κλειστό του ΕΑΝΚΙ τον Άρη Θεσσαλονίκης. Τελικό αποτέλεσμα 16-28 για τις φιλοξενούμενες, που από την αρχή έπαιξαν πολύ καλή άμυνα από την αρχή και κράτησαν επί 20 λεπτά τις Γιαννιώτισσες στο 1 γκολ μόνο.

Αν και ο ΟΦΧΙ ανέβασε λιγάκι την απόδοσή του στο διάστημα 20’-25’, ήταν αδύνατο να ξαναμπεί στο παιχνίδι και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 5-14.

Το β’ ημίχρονο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Άρη να χαλαρώνει λιγάκι την άμυνά του και τον ΟΦΧΙ να προσπαθεί να κρατήσει τη διαφορά σε αξιοπρεπή επίπεδα. Τελικά το σκορ έκλεισε με τον Άρη να κερδίζει με 12 γκολ διαφορά.

Το κύπελλο για τον ΟΦΧΙ ούτως ή άλλως ήταν για την εμπειρία, με τα κορίτσια των Ιωαννίνων να στρέφουν την προσοχή τους και πάλι στο πρωτάθλημα.

ΠΕΝΤΑΛΕΠΤΑ: 1-3, 1-5, 1-8, 1-9, 4-11, 5-14 (ημιχρ.), 6-17, 6-20, 8-24, 10-25, 13-26, 16-28