Σημαντική νίκη για την  Φ.Ε.Ιωαννίνων στο Πρωτάθλημα Β΄ Εθνικής Γυναικών ΕΣΠΕΔΕ , κρατώντας το αήττητο στην έδρα της , όπου το βράδυ του Σαββάτου 2/12/2017 επικράτησε της αντίστοιχης ομάδας της Φιλίας Άρτας  .

Στο πρώτο σετ η Φιλία Άρτας εκμεταλλευόμενη τα επαναλαμβανόμενα επιθετικά λάθη των αθλητριών της Φ.Ε.Ι. προηγήθηκε από την αρχή , η Φ.Ε.Ι. ισοφάρισε στον 16ο πόντο, προηγήθηκε με 18-17 , εκεί η Φιλία πέρασε μπροστά με 21-18 η Φ.Ε.Ι ισοφάρισε και προηγήθηκε 24-23 , τα λάθη της όμως έδωσαν το σέτ στη Φιλία με 26-24 .

Στο δεύτερο σετ η κεκτημένη ταχύτητα της Φιλίας και η καλύτερη ψυχολογία από την κατάκτηση του πρώτου σετ , της έδωσαν προβάδισμα έως τον 14ο πόντο (14-10) , Φ.Ε.Ι. ανασυντάχθηκε και προηγήθηκε με 19-15 , η Φιλία πλησίασε στο 19-18 αλλά σταμάτησε εκεί , η Φ.Ε.Ι. πήρε το σετ με 25-19 και ισοφάρισε .

Στο τρίτο σετ η Φ.Ε.Ι. αρχικά προηγήθηκε με 8-4 , 15-11 και 19-16 , η Φιλία πάλι πλησίασε με 18-19 και όπως και στο προηγούμενο σετ  η Φ.Ε.Ι.  το κατέκτησε με 25-19 και αυτό .

Στο τέταρτο σετ έγινε μεγάλη μάχη και πολλές εναλλαγές στο σκόρ , η Φιλία αρχικά προηγήθηκε με 12-8 ,  19-17 και 22-20 , η ΦΕΙ ισοφάρισε και πέρασε μπροστά  με 24-23 , η Φιλία ισοφάρισε 24-24 , όμως  η ΦΕΙ πήρε τους δυό τελευταίους πόντους , κατακτώντας το σετ με 26-24 και κερδίζοντας το τρίποντο,που της δίνει μεγαλύτερη αισιοδοξία για την αποφυγή των play outs που είναι ο πρωτεύων της στόχος .

Επόμενος αγώνας της Γιαννιώτικης ομάδος το Σάββατο 9/12 με αντίπαλο τον Γ.Σ.Άρτας στην Άρτα .

Φ.Ε.Ιωαννίνων (Καλογήρου Δημήτρης) : Λαγού, Λατίφη, Πάνο, Σεβαστιάδου, Τζαβάρα, Αργυροπούλου, Επεσλίδου(λ), Ζεγγίνη(λ), Πατσουράκη, Μπάκα .

Φιλία Άρτας (Καλαβρουζιώτου Μαρίνα ): Καπέλη , Σαπλαούρα Κ. , Ζαγαλίκη, Γκαβάγια, Μαρτίνα, Κοσμά, Παπαϊωάννου(λίμπερο), Κολοβού, Σταύρου, Μολώνη, Σαπλαούρα Β.  .