Οι παλιότεροι που πρόλαβαν τα πικάπ θα θυμούνται το ενοχλητικό κόλλημα της βελόνας στους δίσκους. Κάτι παρόμοιο έχει πάθει και ο ΠΑΣ Γιάννινα, που έχει κολλήσει στα 1-1 φέτος. Ήταν το 4ο συνεχόμενο (3 στο πρωτάθλημα και 1 στο κύπελλο), 5ο συνολικά στο πρωτάθλημα και 7ο μαζί με το κύπελλο.  Οφείλουμε, όμως, να ομολογήσουμε ότι αρχίζει δειλά-δειλά να επανεμφανίζεται ο ΠΑΣ που θέλουμε. Σήμερα αδικείται -από άποψη απόδοσης- με αυτήν την ισοπαλία.

Οι «κυανόλευκοι» πλήρωσαν ένα πολύ αυστηρό πέναλτι που σφύριξε εις βάρος τους ο Ζαχαριάδης μόλις στο 5ο λεπτό, αλλά δούλεψαν με υπομονή στο ματς κι αν είχαν λίγη ρέντα παραπάνω ή πιο καθαρό μυαλό στην τελική πάσα, θα είχαν φύγει με σπουδαίο διπλό.

Για να συνεχίσουμε και λίγο ακόμα με στατιστικά, ο ΠΑΣ Γιάννινα δέχτηκε για 10η συνεχόμενη αγωνιστική στο πρωτάθλημα, γκολ, ενώ ο Κόντε σκόραρε και πάλι φτάνοντας τα 7 στο πρωτάθλημα, δείχνοντας ότι είναι η πιο αξιόπιστη λύση για τους «κυανόλευκους». Δίχως αυτόν ο ΠΑΣ θα είχε μπλέξει πολύ σοβαρά σε περιπέτειες.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο κ. Πετράκης επέλεξε σήμερα να επιβραβεύσει δύο παιδιά που είχαν κάνει πολύ καλή εμφάνιση με τον Άρη. Έτσι ξεκίνησε με Μπέριο και Αποστολόπουλο στο βασικό σχήμα (αντί Τζημόπουλου και Μπουκουβάλα), οι οποίοι έκαναν ντεμπούτο για φέτος στη Super League, ενώ στα τελευταία λεπτά μπήκε και ο Μπετρά, που επίσης έκανε ντεμπούτο και για το μικρό διάστημα που έπαιξε άφησε πολύ θετικές εντυπώσεις. Τελικά αυτό που λέμε κι εμείς πολλές φορές, ότι ο Πετράκης εμφανίζει παίκτες από το πουθενά, αλλά τους εμφανίζει έτοιμους, έχει βάση.

Παρά τις δύο αλλαγές στο αρχικό σχήμα, ο ΠΑΣ μπήκε και πάλι υπνωτισμένος στα πρώτα λεπτά. Η ΑΕΛ άλλαζε με ευκολία πάσες και κόβονταν μόνο λίγο πριν μπουν οι παίκτες της στην περιοχή του Βελλίδη. Δυστυχώς νωρίς στο ματς σε μπαλιά που μπήκε μέσα στην περιοχή, ο Μπέριος ακούμπησε τον Ναζλίδη στον ώμο και του έδωσε δικαίωμα να δώσει το πέναλτι. Ήταν πολύ αυστηρό, ούτε ο Αρετόπουλος δεν τα έδινε αυτά στο «Κλ. Βικελίδης». Ο ίδιος που το κέρδισε, το εκτέλεσε και από το 5ο κιόλας λεπτό ο ΠΑΣ βρέθηκε να κυνηγάει.

Χρειάστηκε να φτάσουμε γύρω στο 10ο λεπτό για να ακουμπήσει μπάλα ο ΠΑΣ. Δειλά-δειλά η ομάδα του Πετράκη προσπαθούσε να αντιδράσει, ανέβηκε ψηλά στο γήπεδο και οι παίκτες της ΑΕΛ έβρισκαν μόνο κάποια πολύ μακρινά σουτ που δεν έβρισκαν όμως στόχο.

Ο Γιάκος από πλευράς ΠΑΣ έχασε τη μοναδική μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΣ στο α’ μέρος, ενώ οι πλαγιοκοπήσεις του Μανθάτη ήταν χωρίς αποτέλεσμα, αφού δεν είχε καλή μεταβίβαση.

inner

Στην επανάληψη η ΑΕΛ συνέχισε να δίνει χώρους στον ΠΑΣ που ρίσκαρε και έπαιζε με τα στόπερ στο κέντρο, αλλά υπήρχε εξαιρετική αμυντική λειτουργία και όλες οι προσπάθειες αντεπιθέσεων κόβοντας εν τη γενέσει τους. Ο ΠΑΣ γινόταν ολοένα και πιο επικίνδυνος, είχε πολλά κόρνερ και τελικά βρήκε το γκολ με τον μόνιμο σκόρερ του, τον Πέδρο Κόντε, που από εκτέλεση κόρνερ, είδε αρχικά τον Σολτάνι να πιάνει κεφαλιά, τον Τζημόπουλο να μη μπορεί να σκοράρει εκείνος, αλλά η κόντρα της μπάλας ευνόησε τον Ισπανό και πάνω στη γραμμή του τέρματος την έσπρωξε στα δίχτυα, σκοράροντας για μία ακόμα φορά μέσα στο AEL FC ARENA.

Μετά την ισοφάριση στο 55’ περιμέναμε να δούμε αν ο ΠΑΣ θα επαναλάβει το λάθος του να οπισθοχωρήσει, αλλά αυτήν τη φορά η ομάδα έδειξε χαρακτήρα, πίστεψε πολύ ότι μπορούσε να νικήσει και είχε μεγάλες ευκαιρίες να το κάνει. Θα σταθούμε, όμως και πάλι στις λεπτομέρειες που δεν επέτρεψαν να γίνει το 1-2. Όσο εκπληκτικά πράγματα έκανε ο Μανθάτης, άλλο τόσο ακυρώνονταν από τις όχι και τόσο καλές του μεταβιβάσεις που θα ήταν μισό γκολ, αν του έβγαιναν. Δεν του βγήκαν, αλλά είναι θέμα δουλειάς και επιμονής. Δεν του βγήκε και κάτι ακόμα από τα στημένα, γιατί σήμερα ο Ναδάλες είχε πολύ άσχημες εκτελέσεις.

Η ΑΕΛ ήταν ανύπαρκτη στην επανάληψη και είναι κρίμα που δεν επιστρέφει ο ΠΑΣ από τον κάμπο της Λάρισας με το διπλό, μετά από τέτοια εμφάνιση στο β’ μέρος.

Να επισημανθούν σήμερα και οι σωστές αλλαγές του Πετράκη. Ξαφνικά με Άρη και ΑΕΛ καθάρισε το μυαλό του και τόσο τακτικά όσο και σε αλλαγές κάνει αυτά που πρέπει. Ο Τζημόπουλος σε θέση χαφ έκανε ένα εξαιρετικό ματς, ενώ η έμπνευση για Μπετρά του βγήκε. Ο νεαρός είχε ταχύτητα, σωστές επιλογές και ίσως αν σε μία φάση τον είχε δει ο Μανθάτης μόνο στο 2ο δοκάρι, αντί να πασάρει στον Κόντε στο πρώτο δοκάρι, θα μπορούσε ο Γάλλος να σκοράρει σε κενή εστία.

Ο ΠΑΣ κρατάει σήμερα την εμφάνιση, κρατάει και το βαθμό της ισοπαλίας και επιβάλλεται την άλλη Κυριακή να επιστρέψει στις νίκες, που τις αγνοεί από τις 28 Οκτωβρίου και τη νίκη επί του ΑΟΚ.

Η ομάδα ανακάμπτει επιτέλους, αλλά πρέπει να διδαχτεί και σήμερα από το πολύ κακό πρώτο δεκάλεπτο, που κυριολεκτικά δεν ακουμπούσε μπάλα και μάρκαρε με τα μάτια.

Λάρισα (Ηλίας Φυντάνης): Μπόζοβιτς, Ρέντζας, Ζίζιτς, Γκόλιας, Γουάλας, Φατιόν, Αγκάνοβιτς (82′ Μασούρας), Ντέλετιτς (73′ Περόνε), Ναζλίδης, Λεοζίνιο (87′ Γιαννιτσάνης), Κρίζμαν.

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης) Βελλίδης, Αποστολόπουλος, Μπέριος, Μαυροπάνος, Μιχαήλ, Ναδάλες, Γαρουφαλιάς (51’ Τζημόπουλος), Γιάκος (90’+1’ Σκόνδρας), Μανθάτης, Σολτάνι (80’ Μπέτρα), Κόντε.