Την 9η ισοπαλία σε 16 παιχνίδια Super League πήρε ο ΠΑΣ Γιάννινα, που για ένα ακόμα εντός έδρας ματς δεν κατάφερε να νικήσει, ενώ παραμένει χωρίς «τρίποντο» στο πρωτάθλημα από τις 28 Οκτωβρίου. Μόνο παρήγορο το γεγονός ότι κράτησε το μηδέν για πρώτη φορά μετά τις ισοπαλίες με ΑΕΚ και Ατρόμητο την 2η και 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Δίκαιη η σημερινή «λευκή» ισοπαλία ανάμεσα σε ΠΑΣ Γιάννινα και Αστέρα Τρίπολης, οι οποίοι μετά από ένα κακό α’ μέρος χωρίς φάσεις, χάρισαν στους φιλάθλους ένα αγωνιώδες β’ μέρος. Καλύτερος και πιο απειλητικός ως το 70’ ο Αστέρας, ενώ ο ΠΑΣ έχασε κι αυτός πολύ σημαντικές ευκαιρίες στο τελευταίο 20λεπτο και θα μπορούσε εκείνος να έχει φύγει με τη νίκη. Το ματς έκλεισε με κεφαλιά του Σελίν στο δοκάρι στο 92’ κόντρα στη ροή του αγώνα, έτσι όπως διαμορφωνόταν το σκηνικό και την πίεση που ασκούσε ο ΠΑΣ για να πάρει τη νίκη.

Το ματς ξεκίνησε με μεγάλη χαμένη ευκαιρία του Κόντε, με τον Αθανασιάδη να εξουδετερώνει την κεφαλιά του στο 60 λεπτό, αλλά από εκεί και πέρα δεν υπήρχε πολύ καλός ρυθμός. Ως το 20ο -25ο λεπτό περίπου, ο ΠΑΣ είχε μια μικρή εδαφική υπεροχή, αλλά δεν γινόταν απειλητικός, ενώ ο Αστέρας που έδινε χώρους, ήθελε να εκμεταλλευτεί την ταχύτητα των παικτών του στις αντεπιθέσεις.

Μετά το χρονικό σημείο αυτό οι ρόλοι αντιστράφησαν, ο Αστέρας πήρε κατοχή μπάλας και ο ΠΑΣ αμαυνόταν, αλλά οι άμυνες δούλεψαν εξίσου καλά για τις δύο ομάδες και δεν έγιναν ευκαιρίες.

Τελείως διαφορετικό ήταν το β’ ημίχρονο. Ο Αστέρας μπήκε με πιο «άγριες» διαθέσεις, κυριάρχησε στη μεσαία γραμμή και έβγαλε πολλά απειλητικά σουτ, με τον Γιαννίκογλου να χρειάζεται να εξουδετερώσει κάποια απ’ αυτά και να κάνει μια πολύ καλή εμφάνιση κάτω από τα δοκάρια του ΠΑΣ. Η υπεροχή του Αστέρα ήταν εμφανής ως το 70’ περίπου, με τον ΠΑΣ να απαντάει κι αυτός με αντεπίθεση διαρκείας στο φινάλε με σκοπό τους 3 βαθμούς. Βιδάλ, Τζημόπουλος και Σολτάνι «φρέσκαραν» μεσοεπιθετικά την ομάδα, η οποία έχασε μεγάλες ευκαιρίες με Κόντε, Μανθάτη και Σολτάνι, αλλά τη σκυτάλη των μεγάλων επεμβάσεων πήρε ο Αθανασιάδης.

Το φινάλε του ματς ήταν δραματικό, αλλά θα μπορούσε να γίνει χειρότερο για τον ΠΑΣ, όταν από εκτέλεση φάουλ του Κυριακόπουλου στο 92’ ο Σελίν πήρε γυριστή κεφαλιά που χτύπησε στο δεξί δοκάρι του Γιαννίκογλου. Αν και κόντρα στη ροή του ματς, ήταν μια ευκαιρία που θα άλλαζε παραλίγο τα δεδομένα.

Ο βαθμός της ισοπαλίας δεν βοηθάει τον ΠΑΣ Γιάννινα για κάτι περισσότερο από το να συντηρείται λίγο κάτω από τη μέση της βαθμολογίας. Τουλάχιστον μεγάλωσε τη διαφορά του από ομάδες όπως η Κασσιόπη, ο Παναιτωλικός και η Λαμία, με τις οποίες θα δώσει τη μάχη για ένα όσο το δυνατόν καλύτερο πλασάρισμα στη βαθμολογία.

Η εβδομάδα που έρχεται δεν έχει πολύ ξεκούραση για τον ΠΑΣ Γιάννινα, αφού την Τετάρτη υποδέχεται τον Λεβαδειακό στη ρεβάνς του εις βάρος του 1-0 και μόνο μέσω του κυπέλλου μπορεί να κάνει φέτος κάποια υπέρβαση. Αμέσως μετά, την άλλη Κυριακή ακολουθεί η δύσκολη έξοδος στο ΟΑΚΑ με την ΑΕΚ, διεκδικήτρια του φετινού τίτλου.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Γιαννίκογλου, Σκόνδρας (60’ Τζημόπουλος), Μπουκουβάλας, Γιάκος, Μανθάτης (76’ Μανθάτης), Χαλκιαδάκης (60’ Βιδάλ), Μπέριος, Μιχαήλ, Καρανίκας, Λίλα, Κόντε

Αστέρας Τρίπολης (Παντελίδης): Αθανασιάδης, Ιγκόρ, Πασαλίδης, Γιαννούλης, Τριανταφυλλόπουλος, Ιγκλέσιας, Μουνάφο, Τόνσο, Ισνάλντο (63΄ Κυριακόπουλος), Τσιλιανίδης (89’ Σελίν), Μανιάς (85’ Γκοντό)