Μετά από 2,5 σχεδόν μήνες (από 28 Οκτωβρίου 2017), ο ΠΑΣ Γιάννινα, όχι απλά επανήλθε στις νίκες, αλλά ήταν σαν να επανήλθε στη… ζωή και την κανονικότητα, πετυχαίνοντας νίκη πρόκρισης με 4-0 επί του Λεβαδειακού! Η ομάδα του Πετράκη έκανε σπουδαίο παιχνίδι, πρόσφερε θέαμα και για μία ακόμα φορά έδειξε ότι “βγάζει λαγούς από το καπέλο”, αφού οι Βιδάλ, Μπετρά που έπαιξαν βασικοί έκαναν σπουδαία εμφάνιση και μαζί με τους Κόντε και Γιάκο έβγαλαν πολύ όμορφους συνδυασμούς, που ξεσήκωσαν τους χίλιους και πλέον Γιαννιώτες φιλάθλους!

Αποφασιστικότητα, πείσμα και διάθεση χαρακτήρισαν σήμερα την εμφάνιση του ΠΑΣ Γιάννινα, στοιχεία που είχαν λείψει για μεγάλο διάστημα, γι’ αυτό και όσοι βρέθηκαν στους «Ζωσιμάδες» καταχειροκρότησαν τους παίκτες, που βγήκαν από λήθαργο μηνών. Δεν είναι υπερβολή να πούμε ότι ήταν η καλύτερη φετινή εμφάνιση των «κυανόλευκων», που δημιουργικά έβγαλαν… γούστα.

Ο ΠΑΣ έπαιξε με μια παραλλαγή του 3-5-2, με 3-4-1-2, με τον Βιδάλ να γίνεται «δεκάρι» και μπροστά του τους Κόντε και Μπετρά, ενώ στο δημιουργικό παιχνίδι έπαιρνε βοήθειες από τον Γιάκο. Με δύο καλούς χειριστές της μπάλας στη μεσαία γραμμή και με την επιθετική διάθεση που έβγαλε εξ’ αρχής, γιατί χρειαζόταν δύο γκολ για την πρόκριση, ο ΠΑΣ κυριάρχησε στο γήπεδο και είχε γρήγορη ανάπτυξη, τόσο με κάθετες μπαλιές όσο και από τα πλάγια με τον εξαιρετικό Αποστολόπουλο να ξεφεύγει πολλές φορές και να δημιουργεί ρήγματα.

Ειδικά μετά το 25λεπτο η απόδοση του ΠΑΣ ανέβηκε ακόμα περισσότερο και το γκολ δεν άργησε να έρθει. Ο Βιδάλ εκτέλεσε κόρνερ, ο Τζημόπουλος έβγαλε μπροστά από αμυντικό το πόδι του και χωρίς να βλέπει την εστία, πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ.

Δεν επαναπαύτηκε σ’ αυτό το γκολ ο ΠΑΣ που έψαξε και δεύτερο. Κι αφού η μπάλα δεν έκανε το χατίρι στον Κόντε στην απευθείας εκτέλεση φάουλ του 37ου λεπτού, όπου ο Ισπανός σημάδεψε το δεξί δοκάρι του Σωτηρίου. Στο επόμενο λεπτό, όμως, δεν αστόχησε όταν στην παράλληλη πάσα του Αποστολόπουλου και το τακουνάκι-πάσα του Μπετρά πλάσαρε από κοντά για το 2-0.

Με σκορ πρόκρισης από το β’ ημίχρονο και με εμφάνιση ως τότε απόλυτα πειστική, το β’ μέρος αναμενόταν με μεγάλο ενδιαφέρον, κυρίως για να φανεί αν μπορούσαν να έχουν διάρκεια παίκτες με μικρό χρόνο συμμετοχής. Σχετικά άκοπα, όμως, ο ΠΑΣ κρατούσε  το 2-0, δεν κλείστηκε ποτέ πίσω και μόνο ένα νευρικό και άτεχνο δεκάλεπτο, μετά από μια επικίνδυνη κεφαλιά του Γιακουμάκη στο 53ο λεπτό, πήγε να φέρει μια ανατροπή δεδομένων στο ματς. Αλλά εκεί υπήρξε ψύχραιμη αντίδραση από την ομάδα και ξεπέρασε γρήγορα αυτήν την αναμπουμπούλα που πήγε να δημιουργηθεί και με διαμαρτυρίες των ανθρώπων του Λεβαδειακού στον πάγκο.

Παρ’ όλα αυτά, το 2-0 ήταν ένα ρευστό σκορ και ο ΠΑΣ έπρεπε να φτάσει στη διασφάλιση της πρόκρισης και με άλλα γκολ, ώστε να πάρει ό,τι άξιζε από το πρώτο κιόλας ματς. Έτσι η ομάδα ξαναβρήκε το καλό της τέμπο και «καθάρισε» στο τελευταίο δεκάλεπτο την… μπουγάδα. Στο 79’ ο Μπουκουβάλας κινήθηκε ωραία από τα αριστερά, έβγαλε ασίστ στον Κόντε που σούταρε διαγώνια κοντά στη γωνία της μεγάλης περιοχής και μέσα από αυτήν, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Σωτηρίου. Δεύτερο προσωπικό γκολ για τον Ισπανό που έκανε σπουδαίο παιχνίδι κι αυτός.

Το «κερασάκι στην τούρτα» μπήκε στο 92ο λεπτό, με τον Μανθάτη να κάνει δυνατή συρτή σέντρα από δεξιά, στην πορεία της μπάλας μπήκε ο Γαρουφαλιάς που μ’ ένα εξίσου δυνατό συρτό σουτ έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Σωτηρίου, που ούτε σ’ αυτήν τη φάση είχε περιθώριο αντίδρασης.

Στο φινάλε του ματς ο κόσμος χειροκρότησε πολύ θερμά την ομάδα, με τους παίκτες να μένουν στο κέντρο και να ανταποδίδουν. Υπήρχε, άλλωστε και πανό στο γήπεδο που εξέφραζε το παράπονο όσων είχαν φάει απίστευτη βροχή και κρύο στη Λιβαδειά, αλλά μόνο ο Γιάκος και ο Βιδάλ είχαν πάει κοντά τους να τους χαιαρετήσουν στο τέλος του αγώνα.

Σπουδαία εμφάνιση έκανε ο Βιδάλ, που θύμισε τον παίκτη που πριν 1,5 χρόνο μας είχε εντυπωσιάσει από τις πρώτες προπονήσεις. Μαζί με τον Γιάκο «μιλούσαν» στην μπάλα σήμερα, ενώ οι κινήσεις Κόντε, Μπετρά, Αποστολόπουλου, έκαναν τον ΠΑΣ να έχει ταχύτητα στις μεταβιβάσεις του και ποιότητα στο παιχνίδι του.

Αξίζει να επισημανθεί και η επανεμφάνιση του Περιστερίδη, περίπου ένα χρόνο μετά το τελευταίο του ματς. Ήταν ο επαναληπτικός του κυπέλλου πέρυσι με τον Πλατανιά. Μια σημαντική επιστροφή, που σχολιάστηκε θετικά και από τον κόσμο, αλλά και τον Γιάννη Πετράκη, που δήλωσε στη συνέντευξη τύπου ότι έχει 3 τοπ τερματοφύλακες και ευχάριστο «πονοκέφαλο».

Μετά το σημερινό θριαμβευτικό 4-0, ο ΠΑΣ Γιάννινα περνάει στη φάση των «8» του κυπέλλου Ελλάδος και την Δευτέρα θα περιμένει να μάθει τον αντίπαλό του, ελπίζοντας να σταθεί όσο πιο τυχερός γίνεται για να προχωρήσει και να διακριθεί ακόμα περισσότερο.

Πριν την κλήρωση, όμως, θα έχει ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι κόντρα στην ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ. Εκεί στρέφεται πλέον και το μυαλό όλων.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Περιστερίδης, Σκόνδρας, Τζημόπουλος, Μιχαήλ, Μπουκουβάλας, Γαρουφαλιάς, Αποστολόπουλος, Βιδάλ (79’ Μανθάτης), Γιάκος, Μπετρά (75’ Σολτάνι), Πέδρο Κόντε.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Ζοσέ Ανιγκό): Σωτηρίου, Τριποτσέρης, Αντιλέχου, Φαβάρο, Ντιόγκο (69’ Ζαραδούκας), Λεονάρντο (46’ Ιωαννίδης), Καλτσάς, Μητρόπουλος, Σουμπίνιο (83’ Καθάριος), Μπελγκαζουανί, Γιακουμάκης.