Κανένα περιθώριο αντίδρασης δεν άφησε ο ΠΑΟΚ στον ΠΑΣ Γιάννινα και με «αέρα» πρωταθλητή πέρασε από τους «Ζωσιμάδες» με σκορ 1-3. Ο Πέλκας με γκολ οφσάιντ στο 9ο μόλις λεπτό «έκοψε» τα πόδια των παικτών του Πετράκη, που δεν κατάφεραν να αλλάξουν ούτε πάσα μέχρι το 15’, ενώ από εκεί και πέρα οι φιλοξενούμενοι, με τη συμπαράσταση 2.000 οπαδών τους (που μπήκαν με “ντου” ακόμα και στη μεγάλη σκεπαστή) και με το άγχος να έχει φύγει από τα πόδια τους απείλησαν με ακόμα μεγαλύτερο σκορ τους γηπεδούχους. Ευτυχώς για τον ΠΑΣ ο Βελλίδης έκανε πολύ μεγάλη εμφάνιση και κράτησε χαμηλά το σκορ.

Περισσότερο και από το ίδιο το ματς, όμως, το οποίο απασχόλησε κυρίως τους φιλοξενούμενους που ήθελαν τη νίκη οπωσδήποτε, αυτό που σηκώνει μεγάλη συζήτηση ήταν η κατάληψη του γηπέδου από 2000 παοκτζήδες. Δεν γέμισαν μόνο τη θύρα 7, αλλά περίπου 800-1000 άτομα μπήκαν στη θύρα 4. Από το σημείο αποχώρησαν 2 διμοιρίες ΜΑΤ με εντολή του διοικητή της αστυνομίας, όπως λέει η ΠΑΕ ΠΑΣ Γιάννινα, και από εκεί και πέρα χάθηκε πλήρως ο έλεγχος! Γονείς με παιδιά έφευγαν από τις θέσεις τους για να μπει κόσμος με «ντου» και χωρίς εισιτήρια οι περισσότεροι απ’ αυτούς. Υπήρχαν, όμως και κάποιοι που είχαν εισιτήρια και είχαν προλάβει να τα προμηθευτούν τις πρώτες ώρες που ήταν ανοιχτό το viva.gr

Οι φόβοι ότι κάτι τέτοιο θα συνέβαινε, δυστυχώς επαληθεύτηκαν και το μπαλάκι των ευθυνών πέφτει από τον έναν στον άλλον. Αυτό που λέει πάντως η ΠΑΕ ΠΑΣ Γιάννινα είναι ότι έκλεισε γρήγορα τα εισιτήρια που έφευγαν ανεξέλεγκτα από τη viva.gr, έκλεισε το πάνω πέταλο και είχε ενημερώσει την αστυνομία ότι ετοιμαζόταν κάθοδος οπαδών χωρίς εισιτήρια.

Όσον αφορά το αγωνιστικό σκέλος, ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, έκλεισε τον ΠΑΣ στα καρέ του και στη 2η καλή ευκαιρία πέτυχε γκολ με τον Πέλκα, ο οποίος ήταν εκτεθειμένος πολλά μέτρα και το γκολ δεν έπρεπε να μετρήσει.Το γκολ αυτό επηρέασε ακόμα περισσότερο την ψυχολογία των παικτών του ΠΑΣ που δεν είχαν μπει συγκεντρωμένοι στο ματς.

Μετά την αναγκαστική αλλαγή Λίλα-Μανθάτη στο 16′, με τον διεθνή Αλβανό να φεύγει τραυματίας, ο ΠΑΣ ισορρόπησε το παιχνίδι, αλλά παρέμενε ακίνδυνος. Αντίθετα ο ΠΑΟΚ βρήκε χώρους να κινηθεί και με την ποιότητά του έφτασε σε δύο ακόμα γκολ με τον Πρίγιοβιτς.

Διαδικαστικό ήταν το β’ ημίχρονο, το οποίο ξεκίνησε με επεισόδια πίσω από τη θύρα 9 που επιχειρούσαν να προσεγγίσουν οπαδοί του ΠΑΟΚ που δεν είχαν καταφέρει να μπουν στο γήπεδο. Διμοιρία τον ΜΑΤ τους απώθησε με δακρυγόνα και κρότου λάμχης έξω από τη θύρα 7.

Εντός γηπέδου ο ΠΑΟΚ κρατούσε τον έλεγχο του παιχνιδιού, έχασε κι άλλες ευκαιρίες, αλλά π Βελλίδης  έκανε τρομερή εμφάνιση και κράτησε χαμηλά τα επίπεδα του σκορ.

Στο 71′ ο Κόντε έσπασε το ρεκόρ 10 αγώνων του Πασχαλάκη με απαρβίαστη εστία, σκοράροντας με κεφαλιά, αλλά το γκολ αυτό δεν άλλαξε τίποτα στο ματς. Αν κάποιος μπορούσε να σκοράρει από εκεί και πέρα, ήταν πάλι ο ΠΑΟΚ, με τον Βελλίδη να έχει 3 ακόμα μεγάλες αποκρούσεις στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα.

Το σημερινό ματς θα ξεχαστεί γρήγορα, αλλά θα μείνουν να σχολιάζονται και πάλι τα πρωτοφανή σκηνικά που έγιναν στις κερκίδες,

Το ματς παρακολούθησε ο Ιβάν Σαββίδης με τον γιο του που έφτασαν με ελικόπτερο στα Γιάννενα και από το αεροδρόμιο στο γήπεδο λίγο μετά το 0-1.

Πολλές αποδοκιμασίες δέχτηκε ο κ. Χριστοβασίλης από κατόχους διαρκείας για την κατάληψη του γηπέδου, αποδοκιμασίες που ξεκίνησαν πριν το ματς, συνεχίστηκαν και στο ημίχρονο, αλλά και στο τέλος του αγώνα.