Στα 732 λεπτά σταμάτησε το ρεκόρ απαραβίαστης εστίας του Αλέξανδρου Πασχαλάκη, με τον Πέδρο Κόντε να πετυχαίνει το πρώτο γκολ που δέχεται στην καριέρα του στον ΠΑΟΚ ο πρώην “άσος” του ΠΑΣ Γιάννινα. Αν προστεθούν και τα 3 ματς κυπέλλου που είχε κρατήσει το μηδέν, τότε το συνολικό σερί του ήταν 971 λεπτά!

Ο Πασχαλάκης είχε δεχτεί το προηγούμενο τέρμα του και πάλι στα Γιάννινα, παίζοντας όμως με τη φανέλα του ΠΑΣ Γιάννινα. Ήταν το ματς της τελευταίας αγωνιστικής του προηγούμενου πρωταθλήματος με την ΑΕΚ, το 1-1 και σκόρερ της ΑΕΚ τον Πατίτο Ροντρίγκεζ στο 80ο λεπτό.

Στη φάση του γκολ ο Πέδρο Κόντε παίρνει ωραία την κεφαλιά στη σέντρα του Μανθάτη και σημαδεύει την αριστερή γωνία του 28χρονου “πορτιέρε”. Αμέσως μετά στον πανηγυρισμό γυρίζει και κουνάει το δάχτυλο στον Πασχαλάκη σαν να του λέει “στο είπα ότι εγώ θα σου σπάσω το ρεκόρ”. Με το χθεσινό του γκολ ο Κόντε έφτασε τα 9 στο πρωτάθλημα, ενώ έχει σκοράρει και 4 τέρματα στο κύπελλο.