«Αντίο» στο θεσμό του κυπέλλου είπε ο ΠΑΣ Γιάννινα, που πλησίασε πολύ στην πρόκριση απέναντι στην ΑΕΛ, ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα (1-2), αλλά στην παράταση δέχτηκε δύο «φθηνά» γκολ σε αντεπιθέσεις, όπως «φθηνό» ήταν και το πρώτο και γι’ άλλη μια φορά επιβεβαίωσε ότι η άμυνα είναι η αχίλλειος πτέρνα του. Το τελικό 3-2 (1-2 κ.δ) έστειλε τελικά την ΑΕΛ στους «4» του κυπέλλου και θα βρίσκεται στην κλήρωση της Δευτέρας.

Κόντε, Μασούρας και Κριζμάν ήταν οι μεγάλοι πρωταγωνιστές των δύο αναμετρήσεων. Ο Μασούρας με 2 γκολ στο πρώτο ματς, αλλά και με γκολ στην παράταση με το οποίο ισοφάρισε σε 2-2 στο σημερινό ματς, ήταν ο παίκτης «κλειδί» των «βυσσινί». Ο Κριζμάν ήταν αυτός που άνοιξεσήμερα  το σκορ στο ματς και κέρδισε το πέναλτι με το οποίο διαμορφώθηκε το τελικό 3-2.

Από την άλλη πλευρά ο Κόντε είχε σκοράρει για τον ΠΑΣ στο πρώτο ματς, ενώ έβαλε 2 γκολ σήμερα με ισάριθμες και υπέροχες εκτελέσεις φάουλ. Ωστόσο έχασε τεράστια ευκαιρία στο 89’ σε τετ-α-τετ που έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Εκεί θα «¨σκότωνε» την ΑΕΛ και θα μετέτρεπε σε προσωπική του υπόθεση την πρόκριση. Ας μην είμαστε, όμως, υπέρ του δέοντος απαιτητικοί, απέναντι σ’ έναν παίκτη που  φέτος κάνει συγκλονιστικά πράγματα, έχοντας 9 γκολ στο πρωτάθλημα και 6 στο κύπελλο!

Ο ΠΑΣ Γιάννινα ήταν ανώτερος σε όλο το ματς, αλλά κόντρα στη ροή του αγώνα έχυνε την καρδάρα με το γάλα. Μπήκε καλά στο ματς, είχε υπομονή και κυκλοφορούσε την μπάλα, αλλά σε μια εκτέλεση φάουλ λίγο κάτω από το κέντρο, ο Μπέριος έκανε «τσαφ» με την μπάλα, που χτύπησε στο άλλο πόδι απ’ αυτό που σήκωσε να αποκρούσει, η μπάλα στρώθηκε στον Γιοβάνοβιτς που έδωσε έτοιμο γκολ στον Κριζμάν, ανοίγοντας το σκορ στο 11’.

Η εξέλιξη αυτή δεν έκοψε τα φτερά του ΠΑΣ, που 2 γκολ ήθελε για την πρόκριση, αλλά και με 2 μπορούσε να το στείλει στην παράταση. Αυτό προσπάθησε να κάνει με ηρεμία στο παιχνίδι του και το γκολ της ισοφάρισης το βρήκε στο 22ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κόντε.

Η ΑΕΛ αγχώθηκε από την εξέλιξη αυτή, ο ΠΑΣ το πίστευε και πίεζε. Το ημίχρονο, όμως, τελείωσε ισόπαλο με 1-1.

Στην επανάληψη ο ΠΑΣ πήρε ακόμα μεγαλύτερη κατοχή μπάλας και έχασε πολύ μεγάλες ευκαιρίες στο 56’ με τον Κόντε και στο 64’ με τον Μανθάτη, που του έδωσε έτοιμο γκολ ο Ισπανός, αλλά αστόχησε από πολύ πλεονεκτική θέση κι ενώ ήταν μόνος του στην άκρη της μικρής περιοχής. Τελικά στο 82’ με μία ακόμα ωραία εκτέλεση φάουλ ο Κόντε οδήγησε τον ΠΑΣ σε ανατροπή και σκορ παράτασης.

Παρά τον λίγο χρόνο που απέμενε, ο ΠΑΣ Γιάννινα κυνήγησε να τελειώσει το ματς και στο 89’ ο Κόντε έχασε τρομερό τετ-α-τετ. Εκεί ήταν και η καθοριστική φάση που δυστυχώς έκρινε το ματς όπως αποδείχτηκε.

Στην παράταση ο ΠΑΣ Γιάννινα στεκόταν καλύτερα, αλλά σε μια βαθιά μπαλιά στο 99’, ο Μασούρας μπήκε στην περιοχή και με διαγώνιο σουτ νίκησε τον Περιστερίδη, που θα μπορούσε με λίγο καλύτερη θέση στο τέρμα να το αποσοβήσει. Η «κατάρα» της ομάδας να τρώει γκολ χωρίς άλλη ευκαιρία των αντιπάλων, συνεχίστηκε.

Στο β’ ημίχρονο της παράτασης και συγκεκριμένα στο 107’ ο Κριζμάν ξέφυγε στην αντεπίθεση, σπρώχτηκε στην περιοχή από τον Μιχαήλ και ο Καραντώνης έδωσε πέναλτι. Ο Φατιόν εκτέλεσε εύστοχα και έκανε το 3-2.

Ο ΠΑΣ κυνήγησε την απίθανη ανατροπή και είχε μία ακόμα πολύ μεγάλη ευκαιρία με τον Κόντε στο 112’. Ίσως αν έμπαινε εκεί το γκολ, τα τελευταία 8 λεπτά να γίνονταν γκραν-γκινιόλ, όμως το σκορ δεν άλλαξε μέχρι τέλους. Μάλιστα στο φινάλε η ΑΕΛ είχε 2 πολύ μεγάλες χαμένες ευκαιρίες με Μασούρα και Περόνε που ήταν οι μοναδικές της που δεν κατέληξαν στα δίχτυα.

Η ομάδα έκανε τη μεγάλη της προσπάθεια, αλλά προδίδεται συνεχώς από τον ίδιο της τον εαυτό, αφού δεν μπορεί να κρατήσει ανέπαφη την εστία της σε ό,τι πάει μέσα. Έτσι το κύπελλο τελείωσε για φέτος με μια γλυκόπικρη γεύση. Γλυκιά γιατί η ομάδα έφτασε ως τους «8», πικρή γιατί μπορούσε και παραπάνω.

Από πλευράς ΠΑΣ Γιάννινα, γι’ άλλη μια φορά ο Κόντε ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής. Θετική εμφάνιση από τον Χαλκιαδάκη που πέρασε κάθετες πάσες, κινητικός και ο Βιδάλ, ενώ πολλά χιλιόμετρα έγραψε το κοντέρ του Γαρουφαλιά.

Βασικός ξεκίνησε ο Τσικάρσκι, που με τον καιρό και παίζοντας περισσότερο χρόνο με τους νέους του συμπαίκτες, δείχνει ότι μπορεί να κάνει κάποια πράγματα.

Πλέον ο ΠΑΣ στρέφει την προσοχή του στο πρωτάθλημα και το σαββατιάτικο παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό είναι μια ευκαιρία να «γλυκάνει» κάπως τον κόσμο του, που δοκιμάζει τη μία πίκρα πίσω από την άλλη τη φετινή σεζόν.

ΑΕΛ (Ηλίας Φυντάνης): Μπόζοβιτς, Μασούρας, Γιοβάνοβιτς, Ζίζιτς, Γουάλας, Φατιόν, Λαγός, Μιλοσάβλιεβιτς, Αγκάνοβιτς (65’ Γκόλιας), Ναζλίδης (73’ Λεοζίνιο), Κριζμάν (110’ Περόνε).

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Περιστερίδης, Αποστολόπουλος, Μπέριος, Μιχαήλ, Τσικάρσκι, Γαρουφαλιάς, Βιδάλ, Μανθάτης (70’ Ντόλοβατς), Χαλκιαδάκης (90’ Γιάκος), Κόντε, Μπετρά (60’ Σολτάνι).