Αν ψάχνει κάποιος ένα λόγο να έρχεται στο γήπεδο φέτος, με τόσες πίκρες που είχε μοιράσει ο ΠΑΣ Γιάννινα, τον βρήκε και τον επιβεβαιώνει κάθε αγωνιστική. Ο σπουδαίος Πέδρο Κόντε με δύο τρομερές γκολάρες έκανε τον ΠΑΣ Γιάννινα να πιστέψει στη νίκη επί του Παναθηναϊκού και τελικά να την πάρει, έστω και δύσκολα, με σκορ 2-1. Σπουδαίος και πάλι ο Ισπανός, σ’ ένα παιχνίδι, που εκεί που χρειάστηκε, είχε Βελλίδη και τύχη με το μέρος του!

Ο Ισπανός έφτασε τα 11 γκολ στο πρωτάθλημα και 17 συνολικά στη σεζόν με τα 6 του κυπέλλου και δείχνει να βρίσκεται σε τρομερή κατάσταση και ψυχολογία, αφού υπήρχαν στιγμές που ήταν σαν να κατάπινε τους αντιπάλους του. Παλικαρίσιο το πρώτο γκολ, όπου «τρώει» στο σπριντ τον Οικονόμου, τον βάζει πλάτη, δεν πέφτει με τίποτα στις προσπάθειες του στόπερ του Παναθηναϊκού και πλασάρει σε τετ-α-τετ τον Βλαχοδήμο για το 1-0 στο 30’, ενώ το 2-0 είναι φανταστικό, με τρομερό βολέ έξω από την περιοχή, κάρφωσε την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα στο 45+1’. Ο Παναθηναϊκός που πίεσε στο μισό γήπεδο στο β’ ημίχρονο, με μια κούρσα του Χατζηγιοβάννη από αριστερά, δημιούργησε σύγχυση στην άμυνα του ΠΑΣ και στην προσπάθειά του ο Γαρουφαλιάς να κόψει την μπάλα, με την προβολή του έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Βελλίδη στο 70’, δίνοντας σασπένς στο τελευταίο 20λεπτο.

Η σημερινή νίκη του ΠΑΣ γράφει ιστορία! Ήταν η πρώτη εντός έδρας επί του Παναθηναϊκού μετά τον Νοέμβριο του 1986 και η πρώτη εντός έδρας από τις 28 Οκτωβρίου του 2017! Μια «κατάρα» δεκαετιών επιτέλους έσπασε και η τραγική οικονομική κατάσταση του Παναθηναϊκού δεν μειώνει την επιτυχία.

Στο αγωνιστικό σκέλος, ο Παναθηναϊκός μπήκε με διάθεση και παραλίγο να αιφνιδιάσει τον ΠΑΣ Γιάννινα, όταν δύο φορές ο Μυστακίδης βρέθηκε ανενόχλητος κοντά στη μικρή περιοχή, στο 3ο και το 6ο λεπτό. Η μεν πρώτη φάση όμως, που είχε και δοκάρι σε σέντρα του Κουλιμπαλί δεν καταγράφεται καν, αφού η μπάλα είχε βγει κόρνερ. Η δεύτερη είναι φάση που δεν χάνεται κι εκεί στάθηκε τυχερός ο Βελλίδης.

Χρειάστηκε ένα δεκάλεπτο περίπου ο ΠΑΣ Γιάννινα να ισορροπήσει το ματς και σιγά σιγά να ψάξει τρόπους να γίνει επικίνδυνος, αλλά και πάλι ο Μυστακίδης προβλημάτιζε αμυντικά, αφού στο διάστημα 24’ ως 27’ έχασε 3 ακόμα καλές ευκαιρίες για να σκοράρει.

Ωστόσο, τα εύκολα λάθη των παικτών του Ουζουνίδη στα χαφ έδιναν την ευκαιρία στον ΠΑΣ να παίξει σε αντεπιθέσεις και στο 30’ σε μπαλιά του Μπετρά ο Κόντε, αν και ξεκίνησε πιο πίσω από τον Οικονόμου, μπήκε δυνατά στη φάση, έκλεψε την μπάλα και στο τετ-α-τετ με τον Βλαχοδήμο άνοιξε το σκορ.

Άλλη μια διπλή φάση κατέγραψε ο ΠΑΣ στο 39’ με τον Μανθάτη να κάνει κούρσα και να τελειώνει μόνος του τη φάση, ο Βλαχοδήμος απέκρουσε και στην επαναφορά ο Κόντε αστόχησε με σουτ έξω από την περιοχή.

Ό,τι δεν έβαλε όμως στο 39’, το έβαλε στο 45+1’. Ο Μπετρά διεκδίκησε την μπάλα από τον Γιόχανσον, κακή κεφαλιά του τελευταίου προς τον Κόντε, που έπιασε ένα δυνατό βολέ εκτός περιοχής και ξετίναξε τα δίχτυα του Βλαχοδήμου.

Με ένα καλό σκορ στα πόδια του, ο ΠΑΣ πήγε με καλή ψυχολογία στα αποδυτήρια, ενώ ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να τα παίξει όλα για όλα στην επανάληψη. Ο κ. Πετράκης επέλεξε να αμυνθεί και να κλείσει τους χώρους, ο Ουζουνίδης ανέβασε ψηλά την ομάδα του, αλλά παρά τη μεγάλη κατοχή μπάλας, φάσεις δεν έκανε, πλην εκείνης του 70ου λεπτού, που ο Χατζηγιοβάννης κινήθηκε από αριστερά παράλληλα στο άουτ, έκανε την παράλληλη σέντρα και ο Γαρουφαλιάς με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Έτσι το τελευταίος 20λεπτο απέκτησε πολύ σασπένς, ο Παναθηναϊκός κέρδισε κάποια φάουλ και κόρνερ, αλλά για καλή τύχη του ΠΑΣ Γιάννινα, πότε ο Βελλίδης με τις καλές εξόδους του και πότε τα άσχημα χτυπήματα, δεν έφεραν άλλη απειλή για την «κυανόλευκη» εστία.

Το τελευταίο σφύριγμα του Σιδηρόπουλου συνοδεύτηκε από τους πανηγυρισμούς των παικτών του ΠΑΣ Γιάννινα, καθώς έβαλαν τέρμα στο αρνητικό σερί που έτρεχε επί μήνες.

Η νίκη λειτουργεί ως βάλσαμο στις πληγές που άνοιξαν πριν μερικές μέρες και δίνει την απαιτούμενη ώθηση στην ομάδα να μπει στο τελευταίο σπριντ του πρωταθλήματος με αισιοδοξία, να το παλέψει και ό,τι βγει.

Κορυφαίοι σήμερα για τον ΠΑΣ οι Κόντε, Βελλίδης, Μπετρά και Μπουκουβάλας, ενώ θετική εμφάνιση είχαν και οι Μιχαήλ, Σκόνδρας και Τζημόπουλος στο αμυντικό κομμάτι.