Ένα ακόμα ματς που τα είχε όλα παρακολούθησαν περίπου 300 φίλοι του ποδοσφαίρου στο γήπεδο της Κρανούλας, με την τοπική Δόξα να επικρατεί με 2-0 του Θεσπρωτού και να περνάει και πάλι πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού!

Η Δόξα προηγήθηκε με πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Νάσιος, βρήκε ένα ακόμα γκολ στο παιχνίδι στην επανάληψη με τον Παρχαρίδη, αλλά λίγο έλειψε να πετάξει στα «σκουπίδια» την προσπάθειά της για επιστροφή στις νίκες για πρώτη φορά μετά τις 26 Νοεμβρίου, αφού στα τελευταία 15 λεπτά έμεινε με 10 και στα τελευταία 7 λεπτά με 9 παίκτες, λόγω αποβολών των Παρχαρίδη και Μαρμούτα.

Η Δόξα μπήκε αποφασισμένη στο παιχνίδι να τα δώσει όλα. Οι παίκτες του κ. Σιαφάκα έμπαιναν δυνατά στις μονομαχίες, ρίσκαραν όσο μπορούσαν επιθετικά, αλλά άφηναν και κάποια κενά αμυντικά. Σε πρώτη φάση ο Θεσπρωτός επιχειρούσε σουτ από πολύ μακριά, αφού οι παίκτες του έβλεπαν να παίζει έξω από την εστία του ο Αρχοντάκης, αλλά τα σουτ αυτά δεν στάθηκαν ικανά να αιφνιδιάσουν τον «πορτιέρε» της Δόξας. Εκεί, όμως, που χρειάστηκε να δείξει την κλάση του ο Αρχοντάκης ήταν στη φάση του 31ου λεπτού. Μετά από βολέ του Παππά, ο Πέντζας εκμεταλλεύτηκε το σκάσιμο της μπάλας και την αδράνεια αμυντικού της Δόξας, έφυγε ολομόναχος σε τετ-α-τετ, πλάσαρε τον Αρχοντάκη, που με τρομερή απόκρουση κράτησε το μηδέν!

Η Δόξα ανέβασε από εκεί και πέρα την απόδοσή της και σε μια φάση που δεν «μύριζε» γκολ, ο Ζδράβος μπήκε στην αντίπαλη περιοχή και ανατράπηκε. Την εσχάτη των ποινών υπέδειξε ουσιαστικά ο βοηθός στον διαιτητή, καθώς είχε καθαρό οπτικό πεδίο. Ο Νάσιος εκτέλεσε εύστοχα και έκανε το 1-0!

Στην επανάληψη η Δόξα έπαιξε με περισσότερη αυτοπεποίθηση και έψαξε το δεύτερο γκολ, παρά βολεύτηκε στο 1-0. Το ματς άνοιξε πολύ και στο 64’ ο Πέντζας έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Θεσπρωτό, πιάνοντας αμαρκάριστος κεφαλιά στην περιοχή, αλλά και πάλι ο Αρχοντάκης μπλόκαρε.

Τελικά αυτό που έψαχνε η Δόξα το βρήκε στο 73’. Σε σέντρα του εξαιρετικού και σήμερα Ζδράβου από δεξιά, στο δεύτερο δοκάρι ο Παρχαρίδης έκανε το πλασέ, η μπάλα βρήκε στη ρίζα της δοκού και στα δίχτυα του Παππά!

Το 2-0 έδιωξε το άγχος, αλλά έφερε επιπολαιότητες. Ο Παρχαρίδης είδε κίτρινη στον πανηγυρισμό του και 1 λεπτό μετά έκανε απρόσεχτο δυνατό μαρκάρισμα, με συνέπεια να δει δεύτερη κίτρινη και να αποβληθεί.

Και στο 82’ ήρθε και δεύτερη αποβολή για την Κρανούλα, με τον Μαρμούτα να σπρώχνεται από αντίπαλο, να διαμαρτύρεται για κίτρινη που δεν δόθηκε στον αντίπαλό του και  να την εισπράττει εκείνος. Παρά την προειδοποίηση του διαιτητή ο Μαρμούτας συνέχισε να διαμαρτύρεται έντονα στον διαιτητή που τελικά τον απέβαλε με 2η κίτρινη κι αυτόν. Όσο δίκιο και να είχε, ήταν αδικαιολόγητη η κόκκινη κι ευτυχώς που η Δόξα δεν το πλήρωσε, αφού ο Θεσπρωτός ήταν ακίνδυνος στα τελευταία λεπτά με τα γεμίσματα που επιχειρούσε.

Το τελευταίο σφύριγμα από τον κ. Ρούσσο Μπεκερτζή βρήκε την Δόξα να πανηγυρίζει ένα πολύτιμο τρίποντο που τη φέρνει πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού και την ΑΕΠ Καραγιαννίων που ηττήθηκε στην Κέρκυρα από τη Λευκίμμη. Το θετικό για την Δόξα είναι ότι έβαλε σε άγχος και τον Θεσπρωτό, που την επόμενη εβδομάδα παίζει με την ΑΕΠ Καραγιαννίων, οπότε μόνο αδιάφορος δεν θα είναι σ’ αυτό το ματς.

Πολύ καλό και το ισόπαλο αποτέλεσμα της Φιλιππιάδας που δεν κέρδισε τον Σκουφά Κομποτίου κι έτσι δεν πλησίασε κι αυτή στη γραμμή της σωτηρίας.