«Τζαμάλα» στις θέσεις της πεντάδας άναψε ο ΠΑΣ Γιάννινα με το σπουδαίο του διπλό στα Χανιά, που ήταν το τρίτο της σεζόν, μετά την Τρίπολη και τη Νέα Σμύρνη. Με τον Κόντε να σκοράρει δις και τον Μπέριο άλλη μία, όλα στο β’ ημίχρονο, ο ΠΑΣ επιστρέφει από την Κρήτη θριαμβευτής!  Και πλέον το ερώτημα δεν είναι, αν σκόραρε ο Κόντε, αλλά πόσα έβαλε! Ο Ισπανός παιχταράς τα «παστελώνει» δυο-δυο τις τελευταίες αγωνιστικές, έφτασε πλέον τα 13 στο πρωτάθλημα και 19 στη σεζόν, μαζί με τα 6 του κυπέλλου. Απίστευτη επίδοση κι ενώ απομένουν 8 ακόμα αγωνιστικές για να δούμε πόσο θα γράψει τελικά το κοντέρ, ώστε να περάσει στη σφαίρα των «μύθων» του «Άγιαξ της Ηπείρου»!

Πολύ ωραίο και ανοιχτό α’ ημίχρονο, όπου χάθηκαν ευκαιρίες εκατέρωθεν με σπουδαιότερη το δοκάρι του Μπετρά, ενώ στην επανάληψη δύο γρήγοροι «πυροβολισμοί» από τον Ισπανό στράικερ του ΠΑΣ, στο 47’ και το 51’, έκοψαν τα πόδια των γηπεδούχων, Στο 53’ ο Μιχαήλ είχε δεύτερο δοκάρι για τον ΠΑΣ Γιάννινα με έξοχο ανάποδο ψαλίδι.

Το παιχνίδι έγινε νευρικό στη συνέχεια, είχε και κάποιες αψιμαχίες για ένα fair-play που δεν τηρήθηκε στη φάση του δοκαριού του αρχηγού, αλλά έστω και με άγχος ο ΠΑΣ διαχειρίστηκε το προβάδισμά του και στο 86’ με κεφαλιά του Μπέριου από κόρνερ του Βιδάλ, έδωσε διαστάσεις θριάμβου και σφράγισε τη νίκη του.

Το ματς ξεκίνησε με τον ΠΑΣ να παίζει 4-4-2 σε ρόμβο, έχοντας πολύ καλή διάθεση. Έτρεχε, κρατούσε μπάλα, είχε καλό passing game και έφτανε εύκολα στην αντίπαλη περιοχή. Μόλις στο 3ο λεπτό έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Χαλκιαδάκη να σουτάρει από κοντά. Μετά το 15λεπτο ο Πλατανιάς άρχισε να ισορροπεί το παιχνίδι και στο 18΄ο Ουντότζι έχασε μεγάλη ευκαιρία, με τον Βελλίδη να κάνει μεγάλη επέμβαση και να σώζει με το σώμα σε τετ-α-τετ. Ο «πορτιέρε» του ΠΑΣ με αυτή του την επέμβαση ουσιαστικά κράτησε τον ΠΑΣ μέσα στο παιχνίδι και πρέπει να του αναγνωριστεί η πολύ καλή παρουσία κάτω από τα δοκάρια, συνολικά στο σημερινό ματς.

Και πάλι ο ΠΑΣ πήρε την πρωτοβουλία στο παιχνίδι και στο 33’ είχε κεφαλιά του Μπετρά στο δοκάρι, για να ξεκινήσει από εκεί κι έπειτα ένας πιο τρελός ρυθμός στο παιχνίδι.

Στο 36’ οι γηπεδούχοι είχαν φάση διαρκείας, αλλά ο πανικός που επικράτησε στην άμυνα του ΠΑΣ ευτυχώς δεν είχε αποτέλεσμα. Είναι φανερό πλέον ότι έχει αλλάξει και η τύχη της ομάδας, αφού δεν μπαίνουν όλα γκολ, όπως στον α’ γύρο.

Το ημίχρονο έκλεισε με δύο φάσεις του Κόντε, όπου εκείνη του 42’ ήταν σαφώς πιο κλασική, αλλά ο Ισπανός αδράνησε στο γύρισμα του Αποστολόπουλου.

Στο β’ ημίχρονο ι Ισπανός «πιστολέρο» «καθάρισε» για τον ΠΑΣ Γιάννινα. Στο 47’ σε σουτ του Χαλκιαδάκη, η μπάλα κόντραρε στον Βάντερσον, έφτασε στον Κόντε που σκόραρε από πλάγια θέση με τη βοήθεια του Σταμού στον οποίο κόντραρε η μπάλα, ενώ στο 51’ μαγική κάθετη του Χαλκιαδάκη, βρήκε από αριστερά στην περιοχή τον Κόντε που σημάδεψε το απέναντι πλαϊνό διχτάκι με διαγώνιο σουτ και ουσιαστικά «καθάρισε» το τρίποντο.

Πάνω στον πανικό και την απογοήτευση παραλίγο να γίνει το 0-3, με ανάποδο ψαλίδι του Μιχαήλ σε σέντρα του Τζημόπουλου, αλλά η μπάλα βρήκε στο δοκάρι.

Το ματς στη συνέχεια έχασε σε ποιότητα. Η ομάδα του Πετράκη προσπάθησε να διαχειριστεί το αποτέλεσμα και να μην ξαναβάλει τον Πλατανιά στο ματς. Ένα άγχος υπάρχει ακόμα στην ομάδα, απότοκο των όσων είδαμε για ένα ολόκληρο γύρο, όπου μισή φάση μπορούσε να γίνει γκολ από τους αντιπάλους. Ο Πλατανιάς με στημένες φάσεις επιχείρησε να μειώσει το σκορ, αλλά η καλή αμυντική προσήλωση των παικτών του ΠΑΣ δεν επέτρεψαν να τελειώσει επιτυχώς κάποια φάση.

Στο β’ μέρος ο κ. Πετράκης πέρασε Γιάκο, Νικολιά να ηρεμήσει λίγο το ματς και να πάρει ξανά την κατοχή μπάλας, ενώ στο 76’ είχαμε τον τραυματισμό του Τζημόπουλου, που αντικαταστάθηκε από τον Μπέριο. Πιθανόν να είναι κάποιο τράβηγμα για τον στόπερ του ΠΑΣ σε υπερέκταση του ποδιού του. Με τραυματία και τον Σκόνδρα, ας ελπίσουμε να μην είναι κάτι πολύ ανησυχητικό.

Η διαχείριση του ματς έφερε αποτέλεσμα για τον ΠΑΣ, αφού ο Πλατανιάς εγκατέλειψε την προσπάθεια γύρω στο 80’ και στο 86’ από κόρνερ του Βιδάλ, ο Μπέριος ήρθε στο πρώτο δοκάρι και με κεφαλιά έγραψε το τελικό 0-3!

Τελευταία μεγάλη φάση στο ματς από τον Ενσικουλού στο 89’, ο οποίος πλάσαρε ελάχιστα άουτ.

Ο Ενσικουλού ήταν ο μοναδικός από πλευράς Πλατανιά που άρεσε, αφού ήταν μέσα στις φάσεις, αλλά ήταν άστοχος.

Από τον ΠΑΣ, ο Κόντε είναι και πάλι ο MVP, με τον Βελλίδη να ακολουθεί. Καλή παρουσία είχαν επίσης οι Βιδάλ, Μπετρά και Χαλκιαδάκης. Ο τελευταίος δεν είχε διάρκεια, αλλά ήταν στις φάσεις των δύο πρώτων γκολ και αποδεικνύεται χρήσιμος στην τελική πάσα.

Η νίκη αυτή ανοίγει την όρεξη στον ΠΑΣ Γιάννινα για την πεντάδα, καθώς πλησίασε, αν και μένει να δούμε τι θα κάνει ο Πανιώνιος στο «Γ. Καραϊσκάκης». Υπάρχει συνέχεια με βατά ματς, αλλά χρειάζεται πολύ μεγάλη προσπάθεια από την ομάδα να ξεπεράσει τον εαυτό της και το παρελθόν της, που τη θέλει να έχει ταβάνι τις τρεις σερί νίκες. Μέχρι τώρα, βέβαια, τρέχει 2 σερί νίκες επί Παναθηναϊκού και Πλατανιά, κάτι που κάνει πρώτη φορά στη σεζόν. Η διάρκεια, λοιπόν, θα δείξει αν ο ΠΑΣ προλαβαίνει έναν στόχο που έμοιαζε αδιανόητος πριν 2 μήνες.