Παίζοντας πολύ καλό ποδόσφαιρο η Εθνική Ελπίδων νίκησε άνετα την Τσεχία με 3-0 και απέκτησε πλεονέκτημα πρόκρισης στην τελική φάση του Euro, αφού η ομάδα του Αντώνη Νικοπολίδη παρέμεινε μόνη κι αήττητη στην κορυφή του ομίλου της με 19 βαθμούς έπειτα από 7 αγωνιστικές.

Στο παιχνίδι χρησιμοποιήθηκε για 75 λεπτά ο Μανθάτης, που παραχώρησε τη θέση του στον Χατζηδιάκο. Ο μεσοεπιθετικός του ΠΑΣ Γιάννινα πέτυχε 1 γκολ (42′:00” του βίντεο ολόκληρου του ματς) και έδωσε μία ασίστ (18′:10” του βίντεο ολόκληρου του ματς)!

Η Εθνική μπήκε στο γήπεδο με γκολ από τα αποδυτήρια, όταν στο 7ο λεπτό ο Λημνιός αξιοποίησε σέντρα του Μανθάτη και με πλασέ από το ύψος του πέναλτι έκανε το 1-0. Οι παίκτες του Αντώνη Νικοπολίδη συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και μετά από δύο καλές ευκαιρίες με Σάλιακα (17’) και Κουλούρη (20’) βρήκαν και δεύτερο γκολ, όταν ο Κουλούρης βρήκε με παράλληλη μπαλιά τον Μανθάτη κι εκείνος έκανε το 2-0 (31’).

Στο 47’ αποβλήθηκε ο Γαλανόπουλος, αλλά στην επόμενη φάση ο Λημνιός κέρδισε πέναλτι. Ο Κουλούρης αστόχησε στην εκτέλεση, όμως ο Σάλιακας που πήρε το ριμπάουντ έκανε το 3-0 (50’).

Για την Εθνική Ελπίδων αγωνίστηκαν οι:  Κότσαρης, Σάλιακας, Πασαλίδης, Νικολάου, Τσιμίκας, Καραχάλιος, Ανδρούτσος, Γαλανόπουλος, Μανθάτης (75’ Χατζηδιάκος), Λημνιός (85’ Χατζηγιοβάννης), Κουλούρης (82’ Βέργος).