PEAKI

Ήττα από τον Αστέρα για τους Νέους του ΠΑΣ Γιάννινα

0

Η ήττα με σκορ 1-2 από την Κ20 του Αστέρα Τρίπολης για την εξ’ αναβολής 16η αγωνιστική της Super League, αδικεί την εικόνα που είχε ο ΠΑΣ Γιάννινα στο σημερινό παιχνίδι που έδωσαν οι δύο ομάδες στο Epirus Arena.

Ο Αστέρας εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι ξεκίνησε το ματς με γκολ-πέναλτι από το 3ο λεπτό, αλλά και 1-2 ευκαιρίες που είχε στην υπόλοιπη διάρκεια, ενώ ο ΠΑΣ Γιάννινα υστέρησε στην τελική προσπάθεια, αλλά και σε εξαιρετικές περιπτώσεις φάουλ κοντά στο ημικύκλιο της περιοχής που ήταν πάρα πολλές και θα μπορούσαν να του αποφέρουν ακόμα και τη νίκη!

Βέβαια η ήττα δεν αλλάζει κάτι ουσιαστικό για τους «κυανόλευκους», που ολοκλήρωσαν τα εντός έδρας παιχνίδια τους κι αυτό που κρατάει κάποιος από τη φετινή σεζόν είναι ότι είχαν μια πολύ καλή εικόνα στον β’ γύρο, βελτιώθηκαν αρκετά και όταν μία ομάδα δείχνει να βελτιώνεται συνεχώς, τότε αναμφίβολα θα ξεπηδήσουν κι άλλα ταλέντα που θα κάνουν τη μεγάλη ομάδα να ασχοληθεί μαζί τους το προσεχές διάστημα.

Τυπικά, πάντως, να αναφέρουμε ότι ο ΠΑΣ Γιάννινα θα τερματίσει 10ος ή 11ος στη βαθμολογία. Λογικά με ισοπαλία μέσα στο Αγρίνιο επί του Παναιτωλικού την τελευταία αγωνιστική ο ΠΑΣ θα είναι ισόβαθμός στη 10η θέση με τον Λεβαδειακό, επί του οποίου είχε 2 νίκες φέτος.

Στο αγωνιστικό σκέλος του σημερινού ματς, ο Αστέρας προηγήθηκε με πέναλτι που κέρδισε ο Μαρίνος σε ανατροπή του από τον Κάγια. Την εσχάτη των ποινών εκτέλεσε ο ίδιος ο Μαρίνος ανοίγοντας το σκορ στο 3ο λεπτό.

Ο ΠΑΣ βγήκε μπροστά με αξιώσεις, ήλεγξε το ματς και έφτασε στην ισοφάριση στο 21ο λεπτό. Σε γύρισμα μέσα στην περιοχή από τον Κωσταμένα, πετάχτηκε ο Παπαδόπουλος δεν πλάσαρε καλά, ήρθε σε δεύτερο χρόνο ο Πήλιος να σπρώξει τελικά την μπάλα στα δίχτυα ισοφαρίζοντας το ματς σε 1-1!

Το παιχνίδι από εκεί και πέρα άνοιξε, ο ΠΑΣ προσπαθούσε, αλλά είχε κάποια αμυντικά κενά, τα οποία, παρά τις καλές προϋποθέσεις που είχε σε 2-3 περιπτώσεις, δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει η ομάδα του Γιώργου Γεωργουλόπουλου, τέως βοηθού του Γιάννη Πετράκη, που πλέον είναι προπονητής στους Νέους του Αστέρα.

Στην επανάληψη ο ΠΑΣ Γιάννινα ήταν πολύ καλύτερος από τους φιλοξενούμενους, προσπαθούσε από τα άκρα, αλλά και από τον άξονα να διεισδύσει στην αντίπαλη περιοχή, κέρδισε πάρα πολλά φάουλ και κόρνερ, αλλά δεν μπόρεσε να βρει μια καλή εκτέλεση που θα τον έφερνε μπροστά στο σκορ.

Κι εκεί που περισσότερο το ματς έγερνε προς το 2-1, έγινε τελικά το 1-2. Ο Αστέρας προειδοποίησε στο 66’ με κεφαλιά του Ζορμπά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ και τρομερή ενστικτώδη απόκρουση του Βενετικίδη, αλλά στο 72’ ο Τζίμας με εκπληκτική ατομική ενέργεια «άδειασε» τους αντιπάλους του, πρόσφερε έτοιμο γκολ στον Νικολακόπουλο κι αυτός πλάσαρε εύστοχα, βάζοντας και πάλι μπροστά στο σκορ τον Αστέρα.

Στο τελευταίο 20λεπτο ο ΠΑΣ πίεσε, αντιμετώπισε μια πολυπρόσωπη άμυνα, δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί έστω τις στημένες φάσεις και τελικά το αποτέλεσμα δεν άλλαξε.

Το παιχνίδι παρακολούθησαν και οι Νιαρχάκος, Αλεξίου και Τσελιόπουλος από πλευράς ΠΑΕ ΠΑΣ Γιάννινα.