Το πρωτάθλημα στην κατηγορία παίδων της ΕΠΣΗΠ κατέκτησε η ομάδα ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ Β, στον τελικό ο οποίος έγινε στο Πανηπειρωτικό Στάδιο όπου ο ΠΑΣ Γιάννινα κέρδισε στα πέναλτι (2-4) τον Α.Ο. Γιάννινα (κανονικός αγώνας 3-3).

Το ματς είχε συναρπαστική εξέλιξη, με τον ΠΑΣ να προηγείται με 3-1, αλλά να ισοφαρίζεται σε 3-3, ενώ ο ΑΟ Γιάννινα είχε και δοκάρι για να φτάσει ακόμα και στην ολική ανατροπή.

Ο ΠΑΣ άνοιξε το σκορ στο 3ο λεπτό με τον Σιώζιο. Στο 11′ ο Κύργιος είχε δοκάρι για τον Α.Ο. Γιάννινα και στο 15′ ισοφάρισε με τον Πάνο.

Ο ΠΑΣ ξαναπήρε προβάδισμα στο σκορ στο 25΄με τον Ζαρκαλή και με το “καλησπέρα” στην επανάληψη ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 1-3 στο 42ο λεπτό και πάλι με τον Ζαρκαλή.

Ο ΑΟ Γιάννινα μείωσε στο 56’ με τον Κύργιο σε 2-3 και ισοφάρισε σε 3-3 στο 63’ με τον Γκόλια.

Στο 69’ ο ΑΟ Γιάννινα είχε δεύτερο δοκάρι με τον Γκρέστα. Έτσι το 3-3 παρέμεινε και ακολούθησαν τα πέναλτι.