Μια ιστορική πρόκριση στη Δ’ φάση του κυπέλλου Ελλάδος και στους ομίλους του θεσμού, όπου θα βρεθούν και οι ομάδες της Super League, πέτυχε η Ιεράπετρα επί του Καραϊσκάκη Άρτας, νικώντας τον με 1-0.

Ο ΟΦ Ιεράπετρας ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τον αγώνα πετυχαίνοντας γκολ με τον Μαρτσάκη στο 4ο λεπτό, ο οποίος βρέθηκε σε θέση τετ α τετ και σκόραρε.

Στην αμέσως επόμενη φάση ο ίδιος παίχτης είχε δοκάρι!

Ο Καραϊσκάκης απείλησε στο 27ο λεπτό με εκτέλεση φάουλ του Παπαδόπουλου, με τον Πρίφτη να αποκρούει.

Στην επανάληψη η Ιεράπετρα προσπάθησε για ένα δεύτερο γκολ, είχε ευκαιρίες, ενώ οι Αρτινοί δεν φάνηκαν να είναι σε καλή κατάσταση και δεν μπήκαν στο κλίμα του παιχνιδιού.

Ιεράπετρα (Γιάννης Μάγγος): Πρίφτης, Αναστασόπουλος, Μίγγας, Κορομηλάς Πότσι, Μάτα, Καλημέρης (Χύσι 70’), Τοπούζης, Παπαδόπουλος, Πυθαρούλης Μαρτσάκης (Μηνάς 84’)

Καραϊσκάκης: Στεφανάκος, Καραγιαννίδης, Μαχαίρας, Χούσος, Λίτσκας, Παπαδόπουλος, Μπεκατώρος (23’ Παναγιώτου), Καθιάς, Ψιάνος, Παπανίκου, Ματθαίου

Η κλήρωση της επόμενης φάσης περιλαμβάνει πλέον τους ομίλους και προστίθενται και οι ομάδες της Super League. H κλήρωση για τους αγώνες της 4ης Φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος περιόδου 2018-2019, θα διεξαχθεί την Τρίτη 18.09.2018 και ώρα 12:00 στα γραφεία της ΕΠΟ, στο Πάρκο Γουδή.