BOOKSPOT

Επειγόντως ένα «ηλεκτροσόκ»!

0

Πέμπτη ήττα σήμερα στην Λάρισα (2-0) στα έξι τελευταία παιχνίδια για τον ΠΑΣ Γιάννινα και ακόμα κι αν οι δικαιολογίες σήμερα είναι πολλές, λόγω απουσιών ακόμα και της τελευταίας στιγμής (τράβηγμα ο Κλάους στην προθέρμανση), αλλά και λόγω διαιτησίας Ζαχαριάδη (σ.σ. ένα ακυρωθέν γκολ του Ντόλοβατς με ανύπαρκτο οφσάιντ και οφσάιντ γκολ της ΑΕΛ στο 1-0), δυστυχώς υπάρχει και ο παράγοντας του κακού προσώπου που συνεχίζεται και τα περιθώρια δεν είναι απλά στενά, αλλά πλέον ο ΠΑΣ κινδυνεύει πολύ σοβαρά με υποβιβασμό μετά από 8 σερί παρουσίες στη Super League!

Η ομάδα χρειάζεται επειγόντως ένα «ηλεκτροσόκ». Το τι είδους θα είναι αυτό το «ηλεκτροσόκ» είναι θέμα προέδρου πρωτίστως και μετά προπονητή. Πάντως η κατάσταση είναι πολύ ανησυχητική, αφού παρήλθε το 1/3 του πρωταθλήματος και οι 7 βαθμοί είναι συγκομιδή υποβιβασμού, αλλά οριακά αναστρέψιμη.

Δυστυχώς όλα ξεκινάνε από το γεγονός ότι δεν βρέθηκε ποτέ ο αντικαταστάτης του Κόντε και η ομάδα ποτέ δεν έβγαλε προσωπικότητα στο γήπεδο, αφού κάθε εβδομάδα εμφανίζεται μία διαφορετική ενδεκάδα, πότε λόγω πειραματισμών και πότε λόγω τραυματισμών, που έγιναν επιδημία.

Όλα στραβά από την αρχή

Στο σημερινό παιχνίδι όλα ξεκίνησαν στραβά κι ανάποδα! Ο Κλάους ένιωσε ενοχλήσεις στην προθέρμανση και προκειμένου να μην εξελιχθεί σε κάτι χειρότερο στη διάρκεια του ματς συναποφασίστηκε από προπονητή και παίκτη να μην παίξει. Ο Κλάους είχε ενοχλήσεις και μέσα στην εβδομάδα. Τη θέση του Κλάους πήρε στην 11άδα ο Λουκίνας και στη 18άδα ο Νάουμετς.

Το ματς ξεκίνησε με ένα αναγνωριστικό δεκάλεπτο και στη συνέχεια η ΑΕΛ με πολλά φάουλ και κόρνερ έβαλε τον ΠΑΣ στην περιοχή και άρχισε να χάνει τις ευκαιρίες τη μία πίσω από την άλλη, με τον ΠΑΣ να στέκεται τυχερός σε αρκετές περιπτώσεις. Σπουδαιότερη στιγμή για την ΑΕΛ το δοκάρι του Ντέλετιτς σε εκτέλεση φάουλ. Υπήρξαν, όμως και κλασικές περιπτώσεις για γκολ με τους Μπαργκάν, και Νούνιτς (2 φορές).

Ο ΠΑΣ από την πλευρά του εμφάνισε τα γνωστά του προβλήματα. Αμυντικά κενά, πρόβλημα στο κράτημα της μπάλας, πρόβλημα στη δημιουργία. Είχε μία σημαντική στιγμή στο 6ο λεπτό, με τον Ντόλοβατς να φεύγει από κανονική θέση σε τετ-α-τετ, αλλά κόπηκε λανθασμένα από τον επόπτη και από εκεί και πέρα απείλησε άλλη μία φορά στο 39’ με τον Ντόλοβατα, σουτ του οποίου έξω από την περιοχή βρήκε την εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Αποβολή Τσικάρσκι και κατάρρευση

Στο β’ μέρος τα πράγματα δυσκόλεψαν εξ’ αρχής. Σε προσπάθεια αντεπίθεσης της ΑΕΛ ο Τσικάρσκι αντίκρισε τη 2η κίτρινη κάρτα και ο ΠΑΣ από το 48’ έμεινε με 10 παίκτες. Πριν προλάβει να οργανωθεί στον αγωνιστικό χώρο ήρθε και το γκολ σε φάση διαρκείας στο 50ο λεπτό. Μιλοσάβλιεβιτς και Z;izitw σούταραν από κοντά, ο Βελλίδης έκανε σπουδαίες αποκρούσεις, η μπάλα δεν απομακρύνθηκε και ο Γκόλιας με 3η προσπάθεια έκανε τελικά το 1-0. Ωστόσο ο Φατιόν ήταν μπροστά στον Βελλίδη όταν έγινε το δεύτερο σουτ και επηρέαζε το οπτικό του πεδίο. Το γκολ δεν έπρεπε να μετρήσει.

Οι διαμαρτυρίες δεν άλλαξαν κάτι και ο ΠΑΣ είχε πλέον να διαχειριστεί ένα «βουνό» που φυσικά ποτέ δεν ανέβηκε, παρά τις προσπάθειες του Πετράκη να δώσει ταχύτητα στην επίθεσή του περνώντας και τον Ξύδα στο ματς.

Τα πάντα τελείωσαν στο 76ο λεπτό, όταν ο Ντέλετιτς έφυγε στην πλάτη της άμυνας και «κεραυνοβόλησε» από κοντά τον Βελλίδη κάνοντας το τελικό 2-0.

Τα υπόλοιπα λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα και δεν άλλαξαν κάτι στους συσχετισμούς των δύο ομάδων.

Η ήττα αυτή από αντίπαλο που έχει τους ίδιους στόχους, αφήνει πίσω τον ΠΑΣ Γιάννινα στη μάχη της παραμονής. Το να μιλήσουμε για «τελικούς» με Λεβαδειακό και ΟΦΗ τις δύο επόμενες αγωνιστικές είναι περιττό. Οτιδήποτε λιγότερο από 6 βαθμούς, ίσως να μην αφήσει περιθώρια αντιστροφής της κατάστασης.