Αφού δεν μπόρεσε να κερδίσει, τουλάχιστον δεν έχασε… Ο ΠΑΣ Γιάννινα, αν και ανώτερος του ΟΦΗ, δεν μπόρεσε να «διπλώσει» τις νίκες του στο πρωτάθλημα μετά από το 2-0 επί του Λεβαδειακού και να κάνει το άλμα παραμονής στην κατηγορία, με τον διαιτητή Λάμπρου να παίζει καθοριστικό ρόλο στη διαμόρφωση του αποτελέσματος, με φάουλ που έδωσε στη γραμμή της περιοχής, θεωρώντας ότι ο Βελλίδης βγήκε με την μπάλα στα χέρια εκτός περιοχής. Από το φάουλ αυτό έγινε το 0-1 στο 54ο λεπτό και η ομάδα του Πετράκη αναγκάστηκε να τρέχει να γυρίσει το ματς, πετυχαίνοντάς το εν μέρει, αλλά το γκολ του Κλάους Αθανασιάδη στο 84ο λεπτό δεν ήταν αρκετό για την ολοκληρωτική ανατροπή.

Ο ΠΑΣ δεν μπήκε με μεγάλη ορμή στο παιχνίδι, αλλά προσέγγισε τακτικά ένα ματς που χρειαζόταν καρδιά και πάθος, ώστε να εκμεταλλευτεί τη δυναμική της εξέδρας, βάζοντάς την στην εξίσωση του παιχνιδιού. Έδωσε χώρους στην ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου, ποντάροντας στο γεγονός ότι θα γίνονταν τα εύκολα λάθη και με τους γρήγορους επιθετικούς που είχε (Νικολιά, Ξύδα, Παμλίδη) θα μπορούσε να βγει η ομάδα στις αντεπιθέσεις. Το σκεπτικό αυτό δεν βγήκε απόλυτα. Ο ΟΦΗ είχε μια μικρή υπεροχή στην κατοχή μπάλας, αλλά ο ΠΑΣ κατάφερε να δημιουργήσει λίγες μεν, αλλά καλές φάσεις. Κυριότερες στιγμές, η πίεση στο δίλεπτο 16’-17’ όπου Αποστολόπουλος και Αθανασιάδης δύο φορές, είχαν καλές ευκαιρίες.

Στο β’ ημίχρονο ο ΠΑΣ πήρε εκείνος μέτρα στο γήπεδο, αλλά ο ΟΦΗ βρήκε γκολ μέσω… Λάμπρου. Ήταν μία φάση που ο Βελλίδης γλίστρησε με την μπάλα στα χέρια, το σώμα του βγήκε εκτός περιοχής, όμως τα χέρια του έμειναν εντός. Ο Λάμπρου όμως «είδε» φάουλ και έστησε τον ΟΦΗ μέσα στο ημικύκλιο και εκατοστά έξω από την περιοχή. Ο Πλατέλλας εκτέλεσε με πάσα στον Ποτουρίδη κι αυτός με σουτ διαμόρφωσε το 0-1. Η μπάλα βρήκε και στον Μιχαήλ και πήγε ακόμα πιο γωνία, ώστε να μην μπορεί να αντιδράσει ο Βελλίδης.

Η αντίδραση του ΠΑΣ εκδηλώθηκε με πίεση στο μισό γήπεδο, χάθηκαν ευκαιρίες από Παμλίδη, Τζημόπουλο και Αθανασιάδη για να έρθει τελικά το 1-1 στο 84’ ο λεπτό, όταν σε βαθιά σέντρα, ο Παμλίδης γύρισε με κεφαλιά στον Αθανασιάδη κι αυτός με γυριστό σουτ στη μικρή περιοχή έκανε το 1-1! Να σημειωθεί ότι ο Κλάους σκόραρε 919 μέρες μετά το προηγούμενό του γκολ στην Ελλάδα, το οποίος ήταν στις 26 Μαΐου σε ματς ΠΑΟΚ-Πανιώνιος 2-0.

Ο ΠΑΣ ενέτεινε την πίεση του στα τελευταία λεπτά, ο ΟΦΗ προσπάθησε με καθυστερήσεις να σπάσει τον ρυθμό και τελικά από τα 4 λεπτά των καθυστερήσεων κατόρθωσε να μην παιχτεί κανένα!

Το αποτέλεσμα είναι οδυνηρό για τον ΠΑΣ, αφού δεν νίκησε στα Γιάννενα μία ομάδα με τους ίδιους στόχους μ’ εκείνον, ενώ νωρίτερα η ΑΕΛ νίκησε με 4-2 τον Πανιώνιο και ξέφυγε ακόμα περισσότερο. Ακολουθεί πρόγραμμα «βουνό» για τους Ηπειρώτες, που στα λεγόμενα «βατά» ματς δεν κατάφεραν να γεμίσουν το «σακούλι» τους και καλούνται πλέον να κάνουν την υπέρβαση.