Εντεκάλεπτη «κατάρρευση» για τα Σερβιανά και ήττα στην Ηγουμενίτσα

0

Ποδαρικό με το… αριστερό έκαναν τα Σερβιανά στο 2019, καθώς γνώρισαν την ήττα σ’ ένα κρίσιμο ντέρμπι με τον Θεσπρωτό για την παραμονή. Οι Γιαννιώτες προηγήθηκαν στο σκορ στην επανάληψη, αλλά ένα 11λεπτο μπλακ-άουτ έφερε το ματς στο 3-1, με τα Σερβιανά να μειώνουν στο 80’ σε 3-2, αλλά να μην καταφέρνουν να πάρουν έστω τον βαθμό της ισοπαλίας.

Ο Θεσπρωτός ξεκίνησε έχοντας τον έλεγχο του παιχνιδιού, αλλά τα Σερβιανά ήταν εκείνα που δημιούργησαν τη μεγαλύτερη ευκαιρία στο α’ μέρος, όταν στο 18’ είχε σουτ στο δοκάρι ο Μπλέτσας.

Στο 55’, όμως, ο ίδιος παίκτης δεν αστόχησε στην ευκαιρία που του παρουσιάστηκε και έκανε το 0-1.

Η αντίδραση του Θεσπρωτού ήταν άμεση και καταιγιστική! Στο 61’ ο Μπίκας σούταρε, η μπάλα βρήκε αρχικά στο οριζόντιο δοκάρι του Αρχοντάκη και στη συνέχεια πέρασε τη γραμμή, για να γίνει το 1-1.

Στο 65’ ο Γκόλιας έκανε την ανατροπή, πετυχαίνοντας το 2-1 και στο 72’ ο Φούντζουλας διαμόρφωσε το 3-1.

Στο 80’ ο Διαμαντόπουλος ανατράπηκε από τον Σταυρίδη μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα. Το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο Τσιαφίτσας μειώνοντας σε 3-2.

Παρά τον χρόνο που είχαν όμως τα Σερβιανά να κυνηγήσουν την ισοφάριση, δεν κατάφεραν να επανέλθουν στο ματς, αν και είχαν μία μεγάλη ευκαιρία στο 92′ με τον Βραχνό στην οποία είπε «όχι» ο Κωνσταντάκος και γνώρισαν μία ήττα που τα αφήνει πίσω στη μάχη της παραμονής.

Οι συνθέσεις των ομάδων:
Θεσπρωτός: Κωνσταντάκος, Σουλιώτης (75΄Κωνσταντίνου Ε.), Πανταζής. Μπέρτσος, Σταυρίδης, Κωνσταντίνου Β., Φούντζουλας, Μπίκας, Γκόλιας (84΄ Τσάνης), Ευθυμίου, Γώγος

Θρίαμβος Σερβιανών: Αρχοντάκης, Πάσχος (83΄Αλεξίου), Διαμαντόπουλος, Πολυχρόνης (70΄Ριστάνης), Βραχνός, Πάκος, Τσιαφίτσας, Μούτσιος, Μπλέτσας, Ηλίας, Τσουμάνης (70΄Κωσταμένας).

3ος όμιλος
Τηλυκράτης – Κρόνος Αργυράδων 0-1 (90′ )
ΑΕ Λευκίμμης – Μέγας Αλέξανδρος Καλλιθέας 1-1 (30′ Κάντας / 39′ Νικολόπουλος)
Θεσπρωτός – Θρίαμβος Σερβιανών 3-2 (62′ Μπίκας, 64′ Γκόλιας, 72′ Φούντζουλας / 55′ Μπλέτσας, 80′ Τσιαφίτσας πεν)
Αχέρων Καναλακίου – Ναυπακτιακός 2-1 (5′ Φέτσης πεν, 30′ Φράγκος / 10′ Νικολακόπουλος)
ΑΟ Φλωριάδας – Σούλι Παραμυθιάς 0-3 α.α.