Αγχώθηκε, αλλά πήρε τη νίκη η Κ17 του ΠΑΣ Γιάννινα

0

Με νίκη ξεκίνησε τις αγωνιστικές υποχρεώσεις του 2019 η Κ17 του ΠΑΣ Γιάννινα, καθώς επικράτησε της Λαμίας με 3-1 και διατηρήθηκε στη 2η θέση της βαθμολογίας, εκμεταλλευόμενη το ρεπό του Παναιτωλικού και τις ήττες της Ξάνθης από τον ΠΑΟΚ με 2-1 και του Άρη από την ΑΕΛ με το εντυπωσιακό 4-3, αποτελέσματα που δίνουν πλέον ένα μικρό προβάδισμα στους Ηπειρώτες για τα πλέι-οφ.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα έκανε τα εύκολα-δύσκολα στο σημερινό ματς. Το πρώτο 25λεπτο του ανήκε ολοκληρωτικά, αφού σκόραρε με τον Τσιούτσιο στο 13ο λεπτό, είχε ακυρωθέν γκολ στο 17′ με τον ίδιο παίκτη για οφσάιντ, το οποίο δεν φάνηκε να ήταν, καθώς επίσης και ένα οριζόντιο δοκάρι με τον Γροσδάνη.

Μετά το 25’ οι Γιαννιώτες, ίσως και ελλείψει ρυθμού μετά τις διακοπές που προηγήθηκαν, έριξαν την απόδοσή τους και το «πλήρωσαν» άμεσα, αφού η Λαμία βρήκε τον τρόπο να φτάσει στην ισοφάριση, εκμεταλλευόμενη μία αδυναμία της άμυνας να απομακρύνει την μπάλα μετά από κόρνερ.

Στην επανάληψη ο ΠΑΣ Γιάννινα ξαναμπήκε δυνατά και πίεσε τη Λαμία μέχρι να φτάσει στο 2ο γκολ, κάτι που έγινε στο 51’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γροσδάνη. Την εσχάτη των ποινών είχε κερδίσει ο Ζώνιος.

Όμως από εκείνο το χρονικό σημείο και μετά το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο, η Λαμία βγήκε μπροστά με αξιώσεις και έχασε μία τεράστια ευκαιρία στο 54’ για να «απαντήσει» σχεδόν αμέσως. Μαζί με την έλλειψη ρυθμού, ήρθε και το επιπλέον άγχος για τους παίκτες του κ. Μπαδήμα και μέχρι το 81’ όλα ήταν ρευστά, μέχρι που «μίλησε» η κλάση των Λώλη και Λέκκα. Ο πρώτος με εκπληκτική ντρίπμπλα ελεύθερώθηκε λίγο κάτω από τη μεσαία γραμμή, προχώρησε και άνοιξε την μπάλα αριστερά του στον Λέκκα, με τον πρώτο σκόρερ του ΠΑΣ να μην αστοχεί σε διαγώνιο σουτ.

Η νίκη ήταν προαπαιτούμενο σήμερα για τους Ηπειρώτες για να συνεχίσουν να έχουν βλέψεις για τα πλέι-οφ, πήραν το σημαντικό αποτέλεσμα και πάνε στο Αγρίνιο την επόμενη εβδομάδα για ένα ντέρμπι που ίσως κρίνει πολλά.