Το ροζ φύλλο αγώνα θα έχουν στις αποσκευές τους οι γυναίκες του ΠΑΣ Γιάννινα επιστρέφοντας από την Θεσσαλονίκη, όπου αντιμετώπισαν τον Άρη. Σ’ ένα σπουδαίο παιχνίδι στο ξεκίνημα του 2019, για την Α2 Εθνική κατηγορία των γυναικών, οι Γιαννιώτισσες κατάφεραν να ξεπεράσουν το εμπόδιο ενός αντιπάλου με βαριά φανέλα και να πάρουν μια νίκη που μπορεί να χαρακτηριστεί και ιστορική! Άλλωστε ήρθε μέσα στο Αλεξάνδρειο, ένα κλειστό που έχουν γραφτεί χρυσές σελίδες του ελληνικού μπάσκετ.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα ξεκίνησε νωθρά το παιχνίδι με χαμηλά ποσοστά ευστοχίας και προβλήματα στην άμυνα, αλλά από το δεύτερο δεκάλεπτο κατάφερε να τα διορθώσει αμφότερα και να προηγηθεί στο σκορ με 30-33 στο ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η εξαιρετική άμυνα έφερε ένα μικρό προβάδισμα ασφαλείας για τον ΠΑΣ Γιάννινα, που στάθηκε αρκετό για τη μάχη του τέταρτου δεκαλέπτου. Εκεί οι δύο ομάδες έπαιξαν με πάθος, με τον ΠΑΣ να αποδεικνύεται πλέον μία ώριμη ομάδα που βάζει γερές βάσεις για το μέλλον της. Έτσι το τελικό 54-58 ήταν δίκαιο για την ομάδα του Γιώργου Σιαμέτη, που δείχνει ικανή για όλα φέτος!

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-14, 30-33, 39-47, 54-58

ΑΡΗΣ (Συρόπουλος): Γράψα 13(3), Λάλου 8, Τζιαμπάζη, Μαργαρίτη 2, Παπαιωάννου, Βεντούρα 12, Σακουλάκη 15(3), Βατσιτσίδου 4, Ευσταθίου.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Σιαμέτης): Ντόκου 3(1), Σαρηγιαννίδου 17(1), Χρηστάκη 4, Μεντεσίδου 4, Ξανθοπούλου 14(1), Πανούτσου 3, Διαμαντοπούλου, Ντάλα 13(2).