Δεν πέταξαν οι Ίκαροι, τους… υπέταξε ο Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα -Δύσκολη νίκη ο ΑΓΣΙ

0

Μετά τις γυναίκες και το ανδρικό τμήμα μπάσκετ του ΠΑΣ Γιάννινα κατέκτησε ροζ φύλλο στο ποδαρικό του 2019. Οι «κυανόλευκοι» υποδέχτηκαν στο κλειστό της Λιμνοπούλας τους Ίκαρους Τρικάλων, που δεν μπόρεσαν να προβάλουν ιδιαίτερη αντίσταση και το τελικό 81-55 κρίνεται δίκαιο και είναι και ενδεικτικό της καλής εικόνας που παρουσίασε η ομάδα του κ. Κωστόπουλου.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα από το πρώτο δεκάλεπτο έδειξε τα… δόντια του στους αντιπάλους και με εντυπωσιακή άμυνα πήρε προβάδισμα 16 πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο (23-7). Οι Ίκαροι έβγαλαν περισσότερη ενέργεια στο δεύτερο δεκάλεπτο, ανέβασαν τα ποσοστά ευστοχίας, με συνέπεια να μειώσουν τη διαφορά στο σκορ στο ημίχρονο στους 9 πόντους.

Στο β’ ημίχρονο ο ΠΑΣ Γιάννινα ξεκίνησε και πάλι δυνατά, με τους Τρικαλινούς να μην μπορούν να ακολουθήσουν αυτήν τη φορά. Έτσι το σκορ ξέφυγε αρκετά και έκλεισε τελικά στο +26.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-7, 37-28, 58-43, 81-55

ΠAΣ Γιάννινα(Κωστόπουλος): Γεωργίου 12, Πανάρας 15(3), Τσίρμπας 3(1), Πρέντζας 8(2), Καραγκιολίδης 8, Μάντζιος Π. 1, Μάντζιος Δ. 11, Πάτρας 18(1), Πανταζής 5(1), Γιωτάκης, Πιστιόλης.

Ικαροι Τρικάλων (Σδράκας): Μέξης 4, Μπαρμπαρούσης , Κολότσιος Α. 2, Βλάχος 13 (3), Κολότσιος Β. 6, Αργύρης 9, Χατζής 7, Ντούρβας, Τζιοβάρας 1, Φούντας 12, Στάνκοβιτς 1.

Νίκη για τον ΑΓΣΙ στη Βέροια

Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του για το 2019 και ο ΑΓΣΙ, που δυσκολεύτηκε πολύ από τον ΑΟΚ Βέροια, όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα μέτρα του και να παραμείνει ψηλά στη βαθμολογία.

Το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο στα πρώτα τρία δεκάλεπτα, είχε αρκετό σασπένς και δικαιολόγησε την προσοχή που είχε ζητήσει και πριν το ματς ο κ. Τσουκανέλης, αφού οι Βεροιώτες επιβεβαιώθηκε ότι είναι μία απρόβλεπτη ομάδα.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:  15-16, 29-32, 49-49, 58-65

ΑΟΚ Βέροιας (Ηλιάδης): Τρομπούκης, Καραθανάσης 3(1), Στοΐτσης, Γκανάς, Βλάχος 18(2), Μαυρίδης 5(1), Καραδήσογλου 2, Κασαμπαλής 12, Ιωαννίδης 8(2), Χατζηλαμπρινός 8, Χαραλαμπίδης 2.

ΑΓΣ Ιωαννίνων (Τσουκανέλης): Κάννης 2, Ζαμπέτης 24(2), Σαχπατζίδης 2, Πρεμέτης, Αντωνίου, Πουρνάρας 12, Χρύσης 5, Μάκης 2, Παπανικολάου, Θυμνιός 18, Φίλιος 2, Θώδης..