Σούπερ ανατροπή η Κ19 του ΠΑΣ Γιάννινα -«Πάτησε» τον Παναθηναϊκό!

0

Εμφάνιση υψηλού επιπέδου έκανε η Κ19 του ΠΑΣ Γιάννινα, η οποία υποδέχτηκε το μεσημέρι της Κυριακής στο Epirus Arena τον Παναθηναϊκό για την 20η αγωνιστική της Super League και πέτυχε μια μεγάλη νίκη με σούπερ ανατροπή, αφού το 0-2 του 60ου λεπτού, έγινε 3-2 ως το 84’!

Ο ΠΑΣ είχε εξαιρετική νοοτροπία και πολύ πάθος στο παιχνίδι του, δεν παράτησε το ματς, παρότι τα δύο γκολ του Παναθηναϊκού ήταν «δώρο» της άμυνας και ειδικά στο β’ ημίχρονο η ομάδα του κόουτς Μάριου Παναγιώτου έπαιξε καταπληκτικό ποδόσφαιρο, δείχνοντας ότι έχει πλούσιο ταλέντο.

Η αναμέτρηση έγινε υπό τα βλέμματα των Νταμπίζα και Σαραβάκου και δυστυχώς από πλευράς ΠΑΣ δεν υπήρχε αντίστοιχη παρουσία, σε μια χρονική συγκυρία που όλες οι ομάδες υποδομών δείχνουν φορμαρισμένες και πιο «δεμένες» και βγαίνουν πιο χρήσιμα συμπεράσματα για την αγωνιστική κατάσταση των παιδιών.

Στο αγωνιστικό μέρος, ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, ήλεγξε τον ρυθμό και είχε την κατοχή, αλλά δεν έφτανε εύκολα στη δημιουργία φάσεων, παρά μόνο γίνονταν κάποια μακρινά σουτ, χωρίς όμως αξιόλογη κατάληξη. Όμως στο 10’ σ’ ένα λάθος γύρισμα αμυντικού με το κεφάλι προς τον Πατσιούρα, ο Σέχου βρέθηκε στην πορεία της μπάλας και με εύκολο τελείωμα άνοιξε το σκορ.

Ο ΠΑΣ άρχισε να ισορροπεί το παιχνίδι μετά το 25’ και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου το ματς παιζόταν στη μεσαία γραμμή, όπου υπήρχαν πολλές μονομαχίες και λάθη.

Στο β’ ημίχρονο ο ΠΑΣ Γιάννινα μπήκε πιο αποφασιστικά, πήρε μέτρα στο γήπεδο και με σέντρες ή στημένες φάσεις προσπαθούσε να φανεί απειλητικός στην αντίπαλη εστία, δημιουργώντας την αίσθηση ενός μόνιμου συναγερμού. Κόντρα, όμως, στη ροή του αγώνα, ο Παναθηναϊκός βρήκε και δεύτερο γκολ, όταν ο Τζαβίδας έφυγε από δεξιά και σε παράλληλο γύρισμα που επιχείρησε στη μικρή περιοχή του ΠΑΣ, ο Κάγια στην προσπάθειά του να διώξει με προβολή, την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του.

Το 0-2 δεν λειτούργησε αποτρεπτικά στις προσπάθειες των παικτών του κ. Παναγιώτου. Αντιθέτως τους πείσμωσε περισσότερο, καθώς καταλάβαιναν ότι αν πίεζαν κι άλλο μπορούσαν να σκοράρουν. Και πράγματι στο 63’ έγινε το 1-2, χάρη σε μια ωραία έμπνευση του Παπαδόπουλου, που με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα ακριβώς στην αριστερή γωνία του Χριστογιώργου, με την μπάλα να «γλείφει» και το δοκάρι.

Ο ΠΑΣ συνέχισε την πίεσή του στα αντίπαλα καρέ και στο 65’ έγινε το 2-2. Μετά από κόρνερ του Παπαδόπουλου η μπάλα δεν απομακρύνθηκε από την «πράσινη» άμυνα, έμεινε στην περιοχή και ο Βασιλάκης με κοντινό σουτ ισοφάρισε!

Ούτε το 2-2 ικανοποιούσε την ομάδα του ΠΑΣ, που διατήρησε τον καλό ρυθμό της και συνέχισε να ψάχνει τη νίκη, δείχνοντας μια υγιή και άκρως ποδοσφαιρική νοοτροπία, αφού δεν υπήρξε η σκέψη μιας απλής διαχείρισης του παιχνιδιού. Έτσι στο 84’ ο ΠΑΣ ανταμείφθηκε γι’ αυτήν του τη νοοτροπία με ένα τρίτο γκολ, που ήρθε από στημένη φάση, όταν ο Παπαδόπουλος εκτέλεσε φάουλ, ο Γώγος έπιασε την κεφαλιά, ο Χριστογιώργος έκανε την πρώτη απόκρουση ενστικτωδώς και ο Καραμποΐκης που καραδοκούσε από κοντά με πλασέ διαμόρφωσε το 3-2.

Ακόμα και μετά το 3-2, ο ΠΑΣ δημιούργησε κάποιες καλές προϋποθέσεις που θα μπορούσε να του αποφέρει ένα ακόμα γκολ, ενώ ο Παναθηναϊκός έβγαλε αντίδραση μόνο στην τελευταία φάση του ματς, με τον πρώην «κυανόλευκο», Λευτέρη Παπαδόπουλο, να χάνει απίθανο τετ-α-τετ στο 95’, πλασάροντας πάνω από την εστία του Πατσιούρα.

Η νίκη αυτή «σφράγισε» ένα υπέροχο «κυανόλευκο» διήμερο, καθώς ο ΠΑΣ έκανε το 4 στα 4, με νίκες των μεγάλων και των Νέων επί του Παναθηναϊκού, νίκη της Κ17 χθες μέσα στη Λάρισα με 0-2 και σπουδαία νίκη και της Κ15 μέσα στην Ξάνθη, επίσης με 0-2!