Όταν έμεινε με 10 «καθάρισε» το ματς η Κ19!

0

Άλλη μια μεγάλη εμφάνιση από την ομάδα Κ19 του ΠΑΣ Γιάννινα που νίκησε τον 3ο της βαθμολογίας, Ατρόμητο και μάλιστα παίζοντας για 50 λεπτά με παίκτη λιγότερο! Οι «κυανόλευκοι» δεν άφησαν σε κανένα σημείο του παιχνιδιού να φανεί το αριθμητικό μειονέκτημα, και όχι μόνο αυτό, αλλά στην επανάληψη πέτυχαν τα δύο γκολ που τους έδωσαν τη νίκη.

Το ματς στο α’ ημίχρονο ήταν άτεχνο, με πολλά λάθη και τους παίκτες των δύο ομάδων να δυσκολεύονται να διαχειριστούν την μπάλα με τον δυνατό αέρα, αφού έκαναν το λάθος να παίζουν με σέντρες και διεκδικήσιμες μπαλιές ψηλά. Έτσι το α’ ημίχρονο πέρασε χωρίς να δημιουργηθούν ουσιαστικές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες. Ωστόσο στο 39’ είχαμε τη φάση που κατά μία έννοια έκρινε και το παιχνίδι. Ο τερματοφύλακας του ΠΑΣ Γιάννινα, Θοδωρής Βενετικίδης απέκρουσε την μπάλα με τα χέρια έξω από την περιοχή του για να προλάβει αντεπίθεση και ο διαιτητής τον απέβαλε. Δύσκολη φάση, αλλά φαίνεται να δικαιώνεται ο διαιτητής. Ο ΠΑΣ έμεινε με 10 παίκτες και κλήθηκε από εκεί και πέρα να διαχειριστεί μία δύσκολη κατάσταση, αλλά το έκανε αριστοτεχνικά!

Στην επανάληψη, λοιπόν, είδαμε ένα τελείως διαφορετικό παιχνίδι. Ο ΠΑΣ μπήκε ψυχωμένος και πάλεψε όλες τις φάσεις με τους παίκτες του κόουτς Παναγιώτου να κερδίζουν όλες τις μονομαχίες και να είναι αλάνθαστοι!

Μάλιστα ο ΠΑΣ δεν κλείστηκε πίσω, αλλά έψαξε το γκολ, παρότι έπαιζε με 10 παίκτες και ο καλύτερος τρόπος ήταν να χτυπήσει με αντεπιθέσεις και στημένες μπάλες. Ο δεύτερος αποδείχτηκε ο καλύτερος τρόπος, αφού έτσι επετεύχθησαν και τα δύο γκολ.

Στο 55’ ο Πήλιος εκτέλεσε φάουλ από πλάγια δεξιά, ο Βασιλάκης πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στη γωνία του Ιωαννίδη, ανοίγοντας το σκορ για τους «κυανόλευκους».

Ο Ατρόμητος δεν κατάφερε να κλείσει τον ΠΑΣ στην περιοχή του, αλλά κατά διαστήματα εκμεταλλευόταν το αριθμητικό του πλεονέκτημα για να απειλήσει την εστία του Πατσιούρα. Ο τερματοφύλακας του ΠΑΣ, όμως, ήταν σε μεγάλη μέρα και έπιανε τα άπιαστα! Στο 45’, 62’, 84’ και 89’ έκανε σπουδαίες επεμβάσεις με τις οποίες κράτησε το μηδέν.

Μόνο στο τελευταίο δεκάλεπτο πιέστηκε ο ΠΑΣ, αλλά η ψυχραιμία της άμυνας, του τερματοφύλακα και γενικώς όλων των παιδιών, έφεραν αποτελέσματα, ενώ στο 87’ ο ΠΑΣ «καθάρισε» το ματς μ’ ένα ακόμα στημένο, όταν ο Πήλιος εκτέλεσε κόρνερ, πέρασε ωραία την μπάλα πάνω από τον τερματοφύλακα και ο Γώγος στο δεύτερο δοκάρι με κοντινή κεφαλιά ανενόχλητος έκανε το 2-0, επισφραγίζοντας και τη δική του πολύ καλή εμφάνιση γενικότερα στο ματς.

Το πάθος και η σιγουριά που έβγαλε σήμερα ο ΠΑΣ στο παιχνίδι του όταν έμεινε με 10 παίκτες, απέδειξε και το σπουδαίο μέταλλο των Νέων, που για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι ανταποκρίθηκαν σε δύσκολο αντίπαλο και με μία εις βάρος τους κατάσταση.

Παρόντες σήμερα ήταν όλοι οι άνθρωποι του ΠΑΣ, Χριστοβασίλης, Τερεζόπουλος, Ταουσιάνης, Αλεξίου και Πλαβούκος που είδαν από κοντά την προσπάθεια των παιδιών.

Αξίζει να σημειωθεί ότι προπονητής της Κ19 του Ατρομήτου είναι ο Μουράτ Σεροπιάν που έχει φορέσει τη φανέλα του ΠΑΣ Γιάννινα το 1992 ως παίκτης.