Νίκη με ανατροπή για την Κ15 του Άρη επί του ΠΑΣ

0

Ο Άρης ήταν καλύτερος στο ματς των ομάδων Κ15 με αντίπαλο τον ΠΑΣ Γιάννινα και αν και βρέθηκε πολύ νωρίς πίσω στο σκορ, τελικά πέρασε νικηφόρα από τα Γιάννινα με σκορ 1-3. Πάντως οι «κίτρινοι» χρειάστηκαν πάνω από ένα ημίχρονο και την αυστηρή αποβολή του Φερεντίνου για να μπορέσουν να γυρίσουν το σκορ. Όταν, όμως, δέχτηκαν την ισοφάριση, «κατέρρευσαν» αγωνιστικά και ψυχολογικά.

Το ματς απέκτησε από νωρίς ενδιαφέρον, αφού στο 2ο λεπτό στην πρώτη κιόλας «επίσκεψη» του ΠΑΣ Γιάννινα στα καρέ του Άρη, έγινε το παράλληλο γύρισμα της μπάλας από τον Φερεντίνο και ο Τσέλιος με σουτ από κοντά άνοιξε το σκορ.

Ο Άρης απέκτησε τα ηνία του αγώνα σε όλη την υπόλοιπη διάρκεια του ματς και έχασε αρκετές ευκαιρίες να ισοφαρίσει, αλλά πότε ο Βρακάς και πότε η αστοχία, κρατούσαν τους φιλοξενούμενους στο μηδέν. Έτσι το 1-0 παρέμεινε ως το ημίχρονο.

Στην επανάληψη ο ΠΑΣ Γιάννινα για ένα δεκάλεπτο ισορρόπησε το παιχνίδι και προσπαθούσε να γίνει επικίνδυνος. Μάλιστα άγγιξε το δεύτερο γκολ, όταν από εκτέλεση κόρνερ του Φερεντίνου, ο Τσέλιος έπιασε την καρφωτή κεφαλιά στη μικρή περιοχή στέλνοντάς τη ελάχιστα άουτ. Δεν χανόταν αυτό το γκολ!

Πάνω που το ματς όμως ισορροπούσε ήρθε η αποβολή του Φερεντίνου στο 50’ να ανατρέψει τα δεδομένα. Ο ΠΑΣ έμεινε με 10, οπισθοχώρησε και ήταν θέμα χρόνου από εκεί και πέρα να καρποφορήσει η υπεροχή του Άρη.

Στο 54’ σε σουτ του Χατζηιωάννου από κοντά, η μπάλα βρήκε αρχικά στο οριζόντιο δοκάρι και μετά κατέληξε στα δίχτυα του Βρακά για το 1-1.

Άμεσα ήρθε και το 1-2. Ο Τσιάτσιος σούταρε μέσα από την περιοχή η μπάλα κόντραρε και σε αμυντικό και το γκολ για τον Άρη.

Και στο 69’ έγινε το 1-3, όταν ο Ελευθερούλης πήρε την μπάλα με το χέρι την έστρωσε μπροστά του και με ψηλοκρεμαστό σουτ σκόραρε. Φυσικά το γκολ δεν έπρεπε να μετρήσει, αλλά διαιτητής και βοηθός έχασαν τη φάση.

Ο ΠΑΣ παρέμεινε στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας με αυτήν την ήττα, αλλά συνεχίζει αποκομίζοντας όσες περισσότερες εμπειρίες μπορεί.