Επεισοδιακό φινάλε με σημαντικό «Χ» για τα Σερβιανά

0

Επεισοδιακό φινάλε είχε η αναμέτρηση των Σερβιανών με τη Λευκίμμη, με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται ισόπαλο 2-2, αλλά να σημαδεύεται από μεγάλη ένταση στο φινάλε, καθώς το πέναλτι με το οποίο τα Σερβιανά ισοφάρισαν σε 2-2 στο 93’ ξεσήκωσε έντονες διαμαρτυρίες από τους φιλοξενούμενους και μετά το τέλος του αγώνα περίπου 100 φίλοι της Λευκίμμης πολιόρκησαν τα αποδυτήρια των διαιτητών, απειλώντας τους και υβρίζοντάς τους.

Η κατάσταση, πάντως, ηρέμησε αφού πρώτα άρχισαν να καταφθάνουν και αστυνομικές ενισχύσεις για να απομακρύνουν όσους είχαν μείνει στα κάγκελα πέριξ του γηπέδου ή και δίπλα από το κυλικείο.

Στο αγωνιστικό σκέλος, το ματς ήταν γκραν-γκινιόλ στο φινάλε, με τη Λευκίμμη να γυρίζει το ματς στο 88’ και να κάνει το 1-2, στο 91’ να δίνεται το αυστηρό πέναλτι υπέρ των Σερβιανών και στο 96’ ακυρώθηκε ένα ακόμα γκολ των Σερβιανών για επιθετικό φάουλ σε εκτέλεση κόρνερ.

Για να τα πάρουμε, όμως, με τη σειρά, η Λευκίμμη ήταν καλύτερη στο α’ ημίχρονο και έφτασε 3 φορές κοντά στο γκολ στο διάστημα 25’ ως 35’ με Κάντα, Τσεβανίδη και Λίμα που έχασαν σπουδαίες ευκαιρίες.

Τα Σερβιανά από την πλευρά τους απείλησαν στο φινάλε του πρώτου 45λεπτου με τριπλή ευκαιρία σε εκτέλεση κόρνερ. Αλλεπάλληλα σουτ από Μουτσιο, Κλειτσα και Τσουμανη σταμάτησαν στους αμυντικούς και σε εκπληκτική εκτίναξη του Ντουμη.

Στο β’ ημίχρονο οι πιο αξιόλογες στιγμές έγιναν όλες γκολ, εκτός από μια πολύ μεγάλη φάση του Τσουμάνη στο 86’ που από το σημείο του πέναλτι άργησε πολύ να κοντρολάρει την μπάλα, αν και ολομόναχος και τελικά τον πρόλαβε η άμυνα ! Στο 51’ τα Σερβιανά πήραν προβάδισμα στο σκορ, μετά από πολύ ωραία ενέργεια του Κωσταμένα και σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε πάνω από τον Ντουμη που έκανε εκτίναξη, αλλά δεν μπόρεσε αυτή τη φορά να αποκρούσει.

Άμεση ήταν η απάντηση της Λευκίμμης και σε εκτέλεση κόρνερ πήρε την κεφαλιά ο Τσόφλιος στο δεύτερο δοκάρι και ισοφάρισε σε 1-1.

Η Λευκίμμη συνέχισε να πιέζει για τη νίκη και στο 88’ σε φάση διαρκείας στα καρέ των Σερβιανών, ο Αρχοντάκης απέκρουσε το πρώτο σουτ, αλλά ο Κυπτίου με δεύτερη προσπάθεια την έστειλε στα δίχτυα.

Στο φινάλε τα Σερβιανά εξάντλησαν τις πιθανότητές τους για την ισοφάριση και στο 91’ ο Μπλέτσας κέρδισε το πέναλτιμ που ξεσήκωσε έντονες διαμαρτυρίες από τους φιλοξενούμενους και χρειάστηκαν 2 λεπτά μέχρι να ηρεμήσουν και να εκτελεστεί η εσχάτη των ποινών από τον ίδιο τον Μπλέτσα που ευστόχησε από τα 11 μέτρα.

Στο 96’ τα Σερβιανά πέτυχαν ένα ακόμα γκολ, που φάνηκε να ακυρώνεται ορθά για επιθετικό φάουλ.

Ακολούθησε όλη η ένταση που περιγράψαμε και πιο πάνω, με τους φιλοξενούμενους να πηγαίνουν «καροτσάκι» τους διαιτητές στα αποδυτήρια και τα Σερβιανά να πανηγυρίζουν έστω και τον βαθμό.

Δεν ήρθαν, πάντως, βολικά τα υπόλοιπα αποτελέσματα, αφού Τηλυκράτης και Καναλάκι που κυνηγάνε τα Σερβιανά βαθμολογικά, νίκησαν σήμερα σε εκτός έδρας αγώνες.