Εξαιρετική ήταν παρουσία των μικρών αθλητών ξιφασκίας της Αθλητικής Ακαδημίας Ιωαννίνων στο Πανελλήνιο Κύπελλο Παμπαίδων-Παγκορασίδων (u13) και Αγώνες ανάπτυξης Παμπαίδων-Παγκορασίδων (υ10) σε Σπάθη και Ξίφος Μονομαχίας που έγινε το Σ/Κ στην Αθήνα.

Την Κυριακή στην Σπάθη κοριτσιών (u10) η Αγάπη-Όλγα Σιούλα κατέκτησε ξανά την 1η θέση και το χρυσό μετάλλιο, ενώ στην κατηγορία u13 η Έλενα Κάτσινου κατέλαβε την 19η θέση, η Αντωνία Παππά την 24η, η Βασιλένα Αναξαγόρου την 25η και η Κατερίνα Γιώτη την 36η.

Στην Σπάθη αγοριών και στην κατηγορία u10, ο Κωνσταντίνος Ροκάς βγήκε 9ος και ο Γιάννης Παπαγιάννης 41ος, ενώ στην κατηγορία u13 ο Φώτης Αθανασίου κατετάγη 7ος, ο Μάξιμος Μπέλος 16ος και ο Βαγγέλης Παναγιωτόπουλος 20ος.

Την προηγούμενη μέρα το Σάββατο, στο ξίφος μονομαχίας ο Στυλιανός Κάτσινος στην κατηγορία u13 κατέλαβε την 12η θέση, ενώ στην ίδια κατηγορία των κοριτσιών η Ελευθερία Γκλίναβου την 15η και η Μυρτώ Βασιλείου την 30η.

Υπεύθυνη προπονήτρια Γεωργία Παναγιώτου (697277548)

Απόφοιτη ΤΕΦΑΑ Αθηνών με ειδικότητα στην Ξιφασκία.