Νίκη-θρίλερ για την Κ17 του ΠΑΣ στο ντέρμπι με τον Παναιτωλικό!

0

Ένα ακόμα σημαντικό βήμα για τα πλέι-οφ του πρωταθλήματος Κ17 της Super League έκανε η ομάδα του ΠΑΣ Γιάννινα, που έφτασε σε μια νίκη-θρίλερ με 3-2 επί του Παναιτωλικού, αποκτώντας προβάδισμα για τη 2η θέση. Ήταν ένα ματς που ο ΠΑΣ θα μπορούσε κάλλιστα να προηγείται με 3 ή 4-0 του αντιπάλου του από το ημίχρονο, όμως η ομάδα του Νίκου Μπαδήμα «επέλεξε» να κάνει τα εύκολα-δύσκολα, δέχτηκε 2 γκολ στις δύο μοναδικές ευκαιρίες των φιλοξενούμενων, που κι αυτές δεν «μύριζαν» γκολ, όμως η ψυχή των «κυανόλευκων» μίλησε στα τελευταία δέκα λεπτά κι αφού δεν δόθηκε καθαρό πέναλτι στον Λώλη στο 85’, ήρθε μια φάση από κόρνερ να δώσει τη νίκη με κεφαλιά του Τσιούτσιου στο 89’!

Ο ΠΑΣ Γιάννινα ήταν εντυπωσιακός στο α’ ημίχρονο, κέρδιζε τις μονομαχίες, ήταν συνεχώς επικίνδυνος προς την αντίπαλη εστία από τα πρώτα κιόλας δευτερόλεπτα του ματς, πίσω τελείωναν γρήγορα και ψύχραιμα οι φάσεις και το γκολ στο 11ο λεπτό ήρθε να πιστοποιήσει το πολύ καλό ξεκίνημα των γηπεδούχων. Στη φάση του πρώτου γκολ, ο Μάκης ήταν αυτός που μπήκε ωραία από δεξιά στην περιοχή, γύρισε παράλληλα την μπάλα στο πρώτο δοκάρι κι εκεί ο Δημητρέλος με κοντινή προβολή πέρασε την μπάλα κάτω από τα πόδια του τερματοφύλακα του Παναιτωλικού, κάνοντας το 1-0.

Στο 14’ ο ΠΑΣ είχε δοκάρι, μετά από ωραία κάθετη του Ζώνιου στον Πόγια και διαγώνιο σουτ του αριστερού μπακ του ΠΑΣ, όπου η μπάλα βρήκε ξυστά το δοκάρι του Παναιτωλικού!

Στο 33’ ο ΠΑΣ πέτυχε ένα ακόμα γκολ, το οποίο δεν μέτρησε, γιατί ο Κλεισούρας άνοιξε πολύ το κοντρόλ σε κάθετη του Λώλη και όταν γύρισε παράλληλα στον Δημητρέλο σε φάση καρμπόν με το 1-0, σύμφωνα με τον βοηθό η μπάλα είχε περάσει ολόκληρη άουτ στο γύρισμα κι έτσι το τέρμα του Δημητρέλου δεν κατακυρώθηκε.

Ο ΠΑΣ έχασε μία ακόμα απίθανη ευκαιρία με τον Δημητρέλο στο 45+1, όταν ο τελευταίος βγήκε τετ-α-τετ με τον τερματοφύλακα, τον πέρασε κι αυτός, αλλά από πλάγια θέση πλάσαρε πάνω από τα δοκάρια.

Ενδιάμεσα είχαν χαθεί κι άλλες καλές ευκαιρίες για να πάρει διαστάσεις το σκορ, ενώ ο Παναιτωλικός ήταν τελείως ακίνδυνος.

Στο β’ μέρος ο ΠΑΣ Γιάννινα δεν μπήκε καλά στα πρώτα 20 λεπτά. Αν και είχε κατοχή μπάλας, εν τούτοις δεν ήταν το ίδιο δημιουργικός με το α’ ημίχρονο. Στο 66’, όμως οι Γιαννιώτες βρήκαν το γκολ. Ο Πόγιας έπαιξε καταπληκτικό 1-2 με τον Λώλη έκανε το παράλληλο γύρισμα από αριστερά, ο Δημητρέλος έκανε το πρώτο πλασέ, αλλά απέκρουσε ασθενώς ο τερματοφύλακας και ο Κλεισούρας που ακολουθούσε τη φάση με δυνατό σουτ διαμόρφωσε το 2-0!

Στο 76’ χάθηκε ένα ακόμα τετ-α-τετ, αυτήν τη φορά από τον Λώλη, που πλάσαρε πάνω στον τερματοφύλακα και αντί εκεί να γίνει το 3-0, μέσα σε 3 λεπτά ο Παναιτωλικός έκανε το 2-2! Το ποδόσφαιρο στην πιο άγρια «ομορφιά» του, με την μπάλα να «τιμωρεί».  Στο 78’ ο Μπελεβώνης έδειξε την κλάση του και αφού στόπαρε με το στήθος, σούταρε αμέσως από το ημικύκλιο της περιοχής στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Βακαλόπουλου. Και πριν προλάβουν οι «κυανόλευκοι» να συνέλθουν στο 79’ έγινε το 2-2, όταν σε μια φαινομενικά εύκολη φάση ο Βακαλόπουλος βγήκε πολύ από την εστία του και τελικά δεν πρόλαβε να διώξει με τα χέρια, ο Παπανικόπουλος έπιασε την κεφαλιά, ο Βακαλόπουλος έπεσε να διώξει με δεύτερη προσπάθεια, αλλά δεν μπόρεσε να αλλάξει την πορεία της μπάλας προς τα δίχτυα για πολύ και ο Παναιτωλικός ισοφάρισε το ματς.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν ψυχολογία στα τελευταία λεπτά και προσπάθησαν να φτάσουν στην πλήρη ανατροπή, εκμεταλλευόμενοι το άγχος των παικτών του ΠΑΣ, αλλά εκεί υπήρξε η απαιτούμενη ψυχραιμία και τα ψυχικά αποθέματα από τα παιδιά του ΠΑΣ να πάρουν ξανά τα ηνία. Έτσι στο τελευταίο πεντάλεπτο είχαμε τον Λώλη να βρίσκεται μέσα στην περιοχή και να ανατρέπεται, αλλά ο διαιτητής έκλεισε τα μάτια στην πεντακάθαρη παράβαση, όμως στο 89’ έγινε το 3-2, με τον Τασιούλα να εκτελεί κόρνερ στην καρδιά της μικρής περιοχής κι εκεί ο Τσιούτσιος με κεφαλιά  διαμόρφωσε το πολύτιμο 3-2. Το γκολ πανηγυρίστηκε έξαλλα από τους μικρούς του ΠΑΣ, αλλά και από τον κόσμο που βρέθηκε στο γήπεδο.

Το παιχνίδι παρακολούθησε επίσης και ο γυμναστής της Εθνικής Νέων κ. Καρύδας, ενώ όλα τα ματς παρακολουθεί ο ειδικός συνεργάτης των μικρών εθνικών ομάδων κ. Μιχαηλίδης, που είναι κι εκείνος που προτείνει παίκτες στον κ. Κεχαγιά για τη στελέχωση των εθνικών Νέων και Παίδων.