Νίκη που τη φέρνει αγκαλιά με το μπαράζ ανόδου πέτυχε η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του ΠΑΣ Γιάννινα επί της Πυλαίας με 64-48 και μάλιστα καλύφθηκε και η διαφορά της ήττας του αγώνα του πρώτου γύρου, κάτι που σημαίνει ότι σε περίπτωση ισοβαθμίας με την Πυλαία ο ΠΑΣ θα υπερισχύει!

Στο νέο κλειστό που γέμισε και με τρομερή ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι φίλοι του ΠΑΣ, τα κορίτσια του Γιώργου Σιαμέτη ξεκίνησαν πολύ καλά το παιχνίδι, αλλά το ασφυκτικό πρες που εφάρμοσαν οι φιλοξενούμενες έφερε γρήγορα την ανατροπή, για να λήξει η πρώτη περίοδος με 19-25.

Δεν άλλαξαν πολλά πράγματα στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Πυλαία δυσκόλεψε τον ΠΑΣ στο κατέβασμα της μπάλας, τα λάθη ήταν συχνά, το μακρινό σουτ δεν έμπαινε, ενώ χάθηκαν και αρκετές προσπάθειες κάτω από το καλάθι που ήταν φαινομενικά εύκολες, με συνέπεια το ημίχρονο να κλείσει στο 28-32.

Στο β’ ημίχρονο ο ΠΑΣ Γιάννινα μπήκε μεταμορφωμένος. Με «όπλο» τον φανταστική άμυνα, ξεκίνησε την τρίτη περίοδο μ’ ένα επιμέρους σκορ 17-8, που τον έφερε μπροστά στο σκορ με 45-40.

Το τελευταίο δεκάλεπτο προμηνυόταν συναρπαστικό, αλλά εκεί ο ΠΑΣ πάτησε κι άλλο το γκάζι, βελτίωσε και το περιφερειακό του σουτ πετυχαίνοντας κρίσιμα τρίποντα και η διαφορά εκτοξεύτηκε! Μάλιστα το τελικό 64-48 υπερκάλυψε την ήττα που είχε υποστεί ο ΠΑΣ στην Πυλαία με 7 πόντους διαφορά.

Δεκάλεπτα: 19-25, 28-32, 45-40, 64-48

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Σιαμέτης): Ντόκου 11(1),Χύττα,Σαρηγιαννίδου 21, Χρηστάκη, Μεντεσίδου 10, Λέφα, Ξανθοπούλου 6(2), Πανούτσου, Διαμαντοπούλου, Βρασταμινού, Ντάλα 16(3),Μπουκουβάλα.
ΑΕ ΠΥΛΑΙΑΣ (Λίτσου):Σταμπή 9(2), Αρσένογλου, Κατσαμούρη 4, Τσαμπούρη 9(2), Καραμπατζάκη 4, Παπαρδέλα 9, Tσιανάκα E,Φλώρου 13, Μπλούμπη , Τσιακάκα Κ.