Η προϊστορία του κυπέλλου ΕΠΣΗΠ

0

Σερβιανά και ΑΕΜ θα διεκδικήσουν σήμερα (20/3/2019, ώρα 16:00) τον τίτλο του κυπελλούχου της ΕΠΣ Ηπείρου, με τα Σερβιανά να βρίσκονται για 2η φορά στην ιστορία τους στον τελικό (το είχαν κατακτήσει πέρυσι), ενώ η ΑΕΜ θα δώσει 4η φορά το «παρών» σ’ έναν τελικό, έχοντας στο παλμαρέ της 2 κύπελλα, το 2010 και το 2011.

Η προϊστορία του θεσμού:

1971-72 Θύελλα Κατσικά-ΠΑΣ Πρέβεζας 1-0

1972-73 Θύελλα Κατσικά-Διαγ. Κομμένου Άρτας 4-4 κ.δ., 5-4 παρ.

1973-74 Φοίνικας Λευκάδας-Θύλλα Κατσικά 1-1 κ.δ. 3-2 παρ.

1974-75 Θύελλα Κατσικά-Τηλυκράτης Λευκάδας 1-1 κ.δ. 1-1 παρ. 5-4 πεν.

1975-76 Αναγέννηση Άρτας-Θύλλα Κατσικά 3-0

1976-77 ΠΑΣ Πρέβεζας-Προοδευτική Περάματος 3-1

1977-78 Αναγέννηση Άρτας-Θύελλα Κατσικά 2-1

1978-79 Προοδευτική Περάματος-ΠΑΣ Πρέβεζας 0-0 κ.δ. 1-0 παρ.

1979-80 Αμβρακικός Βόνιτσας-ΑΟ Ανατολής 0-1

1980-81 ΑΟ Ανατολής-Αχιλλεύς Νεοχωρίου 3-1

1981-82 Θύελλα Κατσικά-ΠΑΟ Πεντέλης 5-0

1982-83 Θύελλα Ελεούσας-ΑΟ Ανατολής 1-1 κ.δ., 1-1 παρ., 4-5 πεν.

1983-84 Θύελλα Κατσικά-ΠΑΟ Πεντέλης 3-1

1984-85 ΑΟ Πεδινής-Θύελλα Κατσικά 0-3

1985-86 Σταυραετός Συρράκου-Θύελλα Κατσικά 2-2 κ.δ., 3-3 παρ. 2-4 πεν.

1986-87 Ερασιτέχνης ΠΑΣ Γιάννινα-Πίνδος Κόνιτσας 2-0

1987-88 Θύελλα Ελεούσας-ΑΟ Βελισσαρίου 1-0

1988-89 Προοδευτική Περάματος-Θύελλα Κατσικά 1-0

1989-90 Προοδευτική Περάματος-ΑΟ Βελισσαρίου 3-2

1990-91 Ερασιτέχνης ΠΑΣ Γιάννινα-ΑΟ Κόντσικας 5-0

1991-92 Σταυραετός Συρράκου-Ολυμπιακός Βοτανικού 0-0 κ.δ., 3-0 παρ.

1992-93 Θύελλα Κατσικά-ΑΟ Βελισσαρίου 2-1

1993-94 Θύελλα Ελεούσας-Προοδευτική Περάματος 2-1

1994-95 Πίνδος Κόνιτσας-ΑΟ Κόντσικας 4-1

1995-96 Θύελλα Ελεούσας-Σταυραετός Συρράκου 1-0

1996-97 ΑΟ Ανατολής-Πασσαρών Ροδοτοπίου 1-0

1997-98 Προοδευτική Περάματος-ΑΕ Πραμάντων Β’ Ερασ 4-0

1998-99 ΠΑΟ Κρύας-ΑΟ Ανατολής 0-3

1999-00 Πασσαρών Ροδοτοπίου-ΑΟ Ανατολής 3-1

2000-01 Αετός Πετσαλίου-Αετός Χαροκοπίου Β’ Ερασ 4-0

2001-02 ΠΑΣ Αβέρωφ-Ολυμπιακός Βοτανικού 4-1

2002-03 Ολυμπιακός Βοτανικού-Πασσαρών Ροδοτοπίου 0-2

2003-04 ΠΑΣ Αβέρωφ-Πασσαρών Ροδοτοπίου 2-0

2004-05 ΑΟ Ανατολής-ΑΕ Γιάννενα 1-2

2005-06 Δόξα Κρανούλας-Σταυραετός Συρράκου 5-2

2006-07 ΑΟ Ανατολής-Σταυραετός Συρράκου 0-1

2007-08 ΑΟ Ανατολής-Αετός Χαροκοπίου 3-1

2008-09 Θύελλα Ελεούσας-ΑΕ Μικρασιατών 1-1 κ.δ., 1-1 παρ. 3-2 πεν.

2009-10 Προοδευτική Περάματος-ΑΕ Μικρασιατών 1-1 κ.δ., 1-3 παρ.

2010-11 Θύελλα Ελεούσας-ΑΕ Μικρασιατών 1-2

2011-12 Αλμυρός Βουνοπλαγιάς-ΑΟ Πεδινής 1-1 κ.δ., 1-1 παρ. 3-2 πεν.

2012-13 Αλμυρός Βουνοπλαγιάς-ΑΟ Ανατολής 1-3

2013-14 Πίνδος Κόνιτσας-ΑΟ Ανατολής 2-2 κ.δ., 2-2 παρ. 6-5 πεν.

2014-15 Προοδευτική Περάματος-ΑΕ Χουλιαράδων 1-2

2015-16 ΑΟ Ανατολής-ΠΑΣ Γιάννινα (Κ-20) 0-0 κ.δ., 0-0 παρ. 3-2 πεν.

2016-2017 ΠΑΣ Γιάννινα (Κ20) – Αμπελόκηποι 0-0 κ.δ., 1-0 παρατ.

2017-2018 Θρίαμβος Σερβιανών – Αγροτικός Αστέρας Άνω Καλαμά 1-0

2018-2019 Θρίαμβος Σερβιανών – ΑΕΜ

Σχόλια

Comments are closed.