Στα Σερβιανά παρέμειναν τα σκήπτρα της κυπελλούχου ομάδας της ΕΠΣΗΠ, καθώς επικράτησαν με 2-0 της Α.Ε. Μικρασιατών, επιβεβαιώνοντας τα προγνωστικά και τον τίτλο του φαβορί.

Μετά από ένα πολύ φτωχό παιχνίδι σε φάσεις, η ομάδα του Νίκου Γκούρα έδειξε απλά την εμπειρία της, πέτυχε ένα γρήγορο γκολ στην αρχή (6ο λεπτό) κι άλλο ένα στο β’ ημίχρονο  (58ο λεπτό)και παράλληλα έκανε συντήρηση δυνάμεων για το πολύ μεγάλο παιχνίδι που ακολουθεί με τον Μακεδονικό Φούφα για το πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής, όπου η ομάδα θα πάει να τα δώσει όλα για το διπλό παραμονής.

Το 1-0 έγινε στο 6ο ελτπό, όταν από λάθος γύρισμα επωφελήθηκε ο Τσουμάνης, που πλάσαρε τον Νάκο!

Τα Σερβιανά συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα και έχασαν άλλη μία μεγάλη διπλή ευκαιρία στο 24ο λεπτό. Ο Τσουμάνης σούταρε έξω από την περιοχή, απέκρουσε ο Νάκος, ο Ηλίας στην επαναφορά της μπάλας έκανε πλασέ σε τετ-α-τετ από πλάγια θέση, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.

Το 2-0 έγινε στο 58ο λεπτό. Ο Διαμαντόπουλος γέμισε στην περιοχή, η μπάλα σηκώθηκε με τακουνάκι από τον Τσουμάνη, ο Πάκος πρόλαβε την έξοδο του Νάκου και με κεφαλιά τροφοδότησε τον Μπλέτσα που σε κενή εστία με κεφαλιά έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα!

Στα τελευταία 30 λεπτά τα Σερβιανά είχαν και κάποια ακόμα σουτ, αλλά δεν κατάφεραν να διευρύνουν τον δείκτη του σκορ.

Τα Σερβιανά κατέκτησαν για δεύτερη φορά στην ιστορία τους τον θεσμό, κάνοντας μάλιστα το back to back, αφού και πέρυσι είχαν επικρατήσει του Αγροτικού Αστέρα Άνω Καλαμά και θα εκπροσωπήσουν τα Γιάννενα μαζί με τον ΠΑΣ Γιάννινα στον θεσμό του κυπέλλου Ελλάδος την επόμενη σεζόν.

Το ματς παρακολούθησαν περίπου 500 φίλαθλοι, ανάμεσά τους οι Γιάννης Πετράκης και Βασίλης Αλεξίου από τον ΠΑΣ Γιάννινα.

MVP του αγώνα ψηφίστηκε ο Τσουμάνης και πρώτος σκόρερ της διοργάνωσης ήταν ο Τσιαφίτσας με 9 γκολ, αμφότεροι παίκτες των Σερβιανών.

Δείτε πως εξελίχθηκε το ματς, συνθέσεις, αλλαγές και φάσεις στη live μετάδοση του super-fm.gr ΕΔΩ