Συγκλονιστική είναι η εξέλιξη στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής. Με 2 αγωνιστικές να απομένουν, ακόμα δεν ξεκαθάρισε ποιος θα είναι 1ος, ποιος 2ος, αλλά και ποιες θα είναι οι δύο τελευταίες ομάδες που θα ακολουθήσουν τη Φλωριάδα, τα Γρεβενά Αεράτα και τον Μακεδονικό Σιάτιστας στα τοπικά πρωταθλήματα.

Τα Σερβιανά έκαναν μία ακόμα συγκλονιστική προσπάθεια με μια από τις ομάδες που παλεύουν για την άνοδο και κατάφερε να πάρει την ισοπαλία από τον Κρόνο Αργυράδων με 1-1. Ωστόσο, ο Τηλυκράτης πέτυχε μεγάλη νίκη μέσα στη Ναύπακτο με 0-2 και ξέφυγε με 6 βαθμούς από τα Σερβιανά, ενώ ο Μέγας Αλέξανδρος Καλλιθέας πέτυχε κι αυτός τεράστια νίκη επί του Μακεδονικού Φούφα με 2-0, αλλά έχει μόνο 1 ματς ακόμα.

Με τη σημερινή ισοπαλία, πάντως, τα Σερβιανά κατάφεραν να διατηρήσουν –όχι μόνο μαθηματικές ελπίδες- αλλά κρατάνε και την τύχη στα χέρια τους, αφού με νίκη επί του Τηλυκράτη την επόμενη αγωνιστική και με νίκη επί του Θεσπρωτού στα Γιάννενα και ήττα του Τηλυκράτη μέσα στην Κέρκυρα από τον Κρόνο Αργυράδων (που θα κυνηγάει την 1η ή 2η θέση της βαθμολογίας), όλα γίνονται!

Στο αγωνιστικό σκέλος, οι φιλοξενούμενοι έχοντας και τη συμπαράσταση περίπου 200 φίλων τους, ήταν καλύτεροι από τα Σερβιανά, αλλά υστερούσαν πολύ στην τελική προσπάθεια με πολύ άσχημα τελειώματα. Τα Σερβιανά από την πλευρά τους ήταν καλά οργανωμένα και έπαιζαν στις αντεπιθέσεις. Σε μία απ’ αυτές ήρθε το 1-0 όταν σε γέμισμα του Διαμαντόπουλου, ο Μπλέτσας έφυγε στην πλάτη της άμυνας του Κρόνου και με πλασέ σε τετ α τετ με τον τερματοφύλακα άνοιξε το σκορ!

Στην επανάληψη ο Κρόνος άρχισε να ρισκάρει περισσότερο και τα Σερβιανά βρήκαν μία ακόμα τρομερή αντεπίθεση στο 53’ η οποία ξεκίνησε πίσω από το κέντρο του γηπέδου, ο Μπλέτσας με το κεφάλι τροφοδότησε τον Ηλία αυτός δεν μπόρεσε να «τρέξει» την μπάλα και δεν σούταρε, αλλά προτίμησε να ξαναδώσει στον Μπλέτσα που πλάσαρε εξ επαφής, αλλά έστειλε την μπάλα πάνω στον τερματοφύλακα και στη συνέχεια πήρε κόρνερ.

Ο Κρόνος συνεχώς αύξανε την πίεσή του μαθαίνοντας και τα αποτελέσματα του Μακεδονικού Φούφα, αλλά και του Ναυπακτιακού και τελικά στο 59’ ισοφάρισε. Ο Κανεβ βρέθηκε μέσα στην περιοχή και από κοντά νίκησε τον Αρχοντάκη με δυνατό σουτ.

Στο 66’ και το 67’ δύο τεράστιες αποκρούσεις του Αρχοντάκη επιβεβαίωσαν την υψηλή του κλάση! Στο 66’ με εκτίναξη ψηλά στην εστία του αντέδρασε σε κοντινό σουτ του Κάνεβ, ενώ στο επόμενο λεπτό  σε σουτ του Χατζηδημητριου έξω από την περιοχή «απογειώθηκε» στο δεξί του παραθυράκι και έδιωξε σε κόρνερ.

Αυτές ήταν και οι τελευταίες φάσεις του παιχνιδιού, αφού στο τελευταίο 20λεπτο τα Σερβιανά επέλεξαν να οπισθοχωρήσουν για να κρατήσουν την ισοπαλία, καθώς σε περίπτωση ήττας, θα είχαν υποβιβαστεί από σήμερα.

*Το ματς παρακολούθησε ο κ. Βασίλης Αλεξίου, προπονητής φυσικής κατάστασης του ΠΑΣ Γιάννινα