Τη μεγαλύτερη σε έκταση νίκη της ιστορίας των ομάδων υποδομών της ΠΑΕ ΠΑΣ Γιάννινα πέτυχε η Κ17, που διέλυσε με 8-1 την ομάδα της ΑΕΛ, που ατυχώς βρέθηκε στο διάβα της εκπληκτικής ομάδας του Νίκου Μπαδήμα σε μια αγωνιστική που το πάθος ξεχείλιζε. Οι «κυανόλευκοι»  ήθελαν να δηλώσουν έτοιμοι για το μεγάλο ντέρμπι της επόμενης αγωνιστικής με τον Άρη, το οποίο θα κρίνει εν τέλει και το ποια ομάδα θα πάει στα πλέι-οφ μαζί με Ολυμπιακό, Παναθηναϊκό και ΠΑΟΚ.

Με τη νίκη αυτή ο ΠΑΣ έφτασε τους 43 βαθμούς, ο Άρης είναι στους 41 και την τελευταία αγωνιστική στο παιχνίδι Άρη-ΠΑΣ Γιάννινα οι «κυανόλευκοι» θέλουν νίκη ή ισοπαλία, ενώ ο Άρης προκρίνεται στο final-4 μόνο με νίκη. Στόχος του ΠΑΣ, πάντως, θα είναι η νίκη απέναντι στη μοναδική ομάδα που δεν νίκησε φέτος έστω μία φορά, αφού από τον Άρη έχει μία ήττα εκτός έδρας και δύο ισοπαλίες στα Γιάννενα.

Σε ό,τι αφορά το παιχνίδι, το σκορ δείχνει από μόνο του ότι το ματς ήταν παράσταση για ένα ρόλο. Ακόμα και στο β’ ημίχρονο που ο ΠΑΣ έπαιζε με κατεβασμένη ταχύτητα, έχοντας ήδη το υπέρ του 3-0, κατάφερνε στο ρελαντί να έχει τέτοιες κινήσεις μέσα στο γήπεδο που τα γκολ έρχονταν «βροχή». Τόσο από στημένες μπάλες όσο και από ωραίες κάθετες μπαλιές, οι νεαροί ποδοσφαιριστές του κ. Μπαδήμα εκμεταλλεύονταν τα δυνατά τους σημεία και έφταναν όποτε ήθελαν στην επίτευξη γκολ!

Το 1-0 έγινε στο 21ο λεπτό, με την πίεση που είχε ο ΠΑΣ Γιάννινα από την αρχή προς την αντίπαλη άμυνα να καρποφορεί. Ο Λώλης βρήκε με κοντινή πάσα τον Πλατιά, αυτός πάσαρε παράλληλα στον Δημητρέλο και ο τελευταίος με κοντινό σουτ άνοιξε το σκορ.

Στο 38’ ήρθε και το δεύτερο γκολ για τους «κυανόλευκους» που έδιωξαν έτσι το όποιο άγχος είχαν στα πρώτα λεπτά. Ο Λώλης εκτέλεσε κόρνερ και ο Ντόντης στο δεύτερο δοκάρι με κεφαλιά πέρασε την μπάλα από την κλειστή γωνία του τερματοφύλακα!

Από εκεί και πέρα άνοιξε η όρεξη για το κάτι παραπάνω και το σκορ πήρε διαστάσεις στο 40’. Ο Δημητρέλος έστρωσε υποδειγματικά στον Γροσδάνη κι αυτός από το ημικύκλιο της περιοχής με συρτό δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία του τερματοφύλακα της ΑΕΛ κάνοντας το 3-0.

Στο β’ ημίχρονο ο ΠΑΣ θέλησε περισσότερο να κυκλοφορήσει την μπάλα, κάνοντας «πρόβα» για το παιχνίδι με τον Άρη. Παίζοντας με υπομονή και με καλό passing game βρήκε άλλα 5 γκολ!

Στο 54’ από κόρνερ του Μάκη, ο Ντόντης στο δεύτερο δοκάρι γύρισε με κεφαλιά στον Δημητρέλο, αυτός με νέα κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και τελικά ο Ντούκας από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η ΑΕΛ έβαλε το γκολ της τιμής στο 61’ με τον Κερίμι μειώνοντας σε 4-1. Ο Κεριμι εκμεταλλεύτηκε λάθος του Λέκκα, προχώρησε και σούταρε δυνατά από το όριο της περιοχής μειώνοντας στο σκορ.

Άμεση ήταν η απάντηση του ΠΑΣ Γιάννινα στη μείωση του σκορ και στο 64’ έγινε το 5-1 από προωθημένη μπαλιά του Δημητρέλου στον Γροσδάνη, αυτός πέρασε και τον τερματοφύλακα και από πλάγια θέση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 69’ είχαμε μία απίθανη φάση, αρχικά με τον Κερίμι να βγαίνει τετ α τετ με τον Κουκουλάρη και να επιχειρεί ένα δυνατό σουτ, αλλά ο Κουκουλάρης έπεσε και απέκρουσε με τα πόδια και από τη δύναμη της κόντρας έφυγε σε τετ α τετ ο Γροσδάνης που πλάσαρε εύστοχα πετυχαίνοντας το 3ο προσωπικό του γκολ και 6ο για τον ΠΑΣ!

Παρότι ο ΠΑΣ στα τελευταία 20 λεπτά κατέβασε κι άλλο την ταχύτητά του, ήρθαν άλλα 2 γκολ! Στο 86’ ο Κυρτζόγλου βρήκε τη ν κάθετη για τον Λέκκα, αυτός έφυγε στην πλάτη της άμυνας και με πλασέ διαμόρφωσε το 7-1!

Το τελικό 8-1 διαμόρφωσε ο Λάμα στο 91’ σαν σε προπόνηση, όταν ο Κουλούρης εκτέλεσε κόρνερ και ο Λάμα σηκώθηκε για κεφαλιά μόνος του.

Τη χαρά της νίκης επισκίασε μερικώς ένα πρόβλημα που αντιμετώπισε ο Τσιούτσιος για το οποίο χρειάστηκε να μεταφερθεί στο νοσοκομείο για εξετάσεις.

Δείτε τις λεπτομέρειες του ματς ΕΔΩ

Δείτε φωτορεπορτάζ ΕΔΩ

ΓΚΟΛ: 21’ Δημητρέλος, 38’ Ντόντης, 40’ Γροσδάνης, 54’ Ντούκας, 61’ Κερίμι, 64’ Γροσδάνης, 69’ Γροσδάνης, 86’ Λέκκας, 91’ Λάμα