Α’ Εθνική: Διπλό παραμονής για το Πέραμα στην Αγία Παρασκευή!

0

Η  Προοδευτική Περάματος ήταν η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι  με την Αγία Παρασκευή, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α’ Εθνικής γυναικών. Η  γιαννιώτικη ομάδα επικράτησε έπειτα από σπουδαία εμφάνιση με σκορ 1-2 αποκτώντας πλέον ξεκάθαρο προβάδισμα έναντι της αντιπάλου της στη μάχη της παραμονής.

Στο αμιγώς αγωνιστικό κομμάτι της αναμέτρησης, η Προοδευτική μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και κατάφερε να προηγηθεί στο 22΄, όταν η Σκούρου εκτέλεσε φάουλ από αριστερά και η Νικοπούλου που είχε προωθηθεί με κοντινή προβολή  έκανε το 0-1.

Η Αγία Παρασκευή αντέδρασε κι έφτασε στην ισοφάριση στο 37’ με την Παρμαξή που εκμεταλλεύτηκε λάθος συνεννόηση στην άμυνα της Προοδευτικής και με κοντινή προβολή έκανε το 1-1. Η Μπάσκα στο 40’ δεν κατάφερε να δώσει εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα της και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Στο β’ ημίχρονο η ομάδα του Αντώνη Κοζανίτη μπήκε αποφασισμένη να ανακτήσει το προβάδισμα και τα κατάφερε στο 64’, όταν  η Νικοπούλου έβγαλε μπαλιά στον κενό χώρο, η Ράπτη έφυγε στην πλάτη της άμυνας και με διπλή προσπάθεια νίκησε τη Δασκαλοπούλου για το 1-2.

Η συνέχεια έσπασε καρδιές, με την Προοδευτική να χάνει μεγάλες ευκαιρίες  με τις Ράπτη και Μπάσκα για να «καθαρίσει» το ματς και την Αγία Παρασκευή να πιέζει στο τελευταίο 5λεπτο αλλά να μην μπορεί να ισοφαρίσει.

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ ΠΕΡΑΜΑΤΟΣ (Α. Κοζανίτης): Συμεωνίδη, Γιωτίτσα, Αρσένη, Νικοπούλου, Παπαδημητρίου, Μιχαηλίδου (60’ Τσιούρη), Κούκα, Σκούρου (73’ Μήτα), Ράπτη (85’ Νικολάου), Πελεκούδα, Μπάσκα (87’ Ντόβα)

ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ (Γ. Γιαννόγλου/Α.Σκήπος): Δασκαλοπούλου, Γατή, Μπριασούλη,  Μπάδα, Βιτούλα, Πέιου, Μιχαλοπούλου, Παρμαξή (78’ Τζίτζικα), Πρίφτη (77′ Τασιοπούλου), Καμαριανού, Παπαμήτρου (66′ Μαϊδιώτη)

Διαιτησία: Ζαχαρόπουλος (Αλεξοπούλου-Βογιατζιδάκη)

Κοζανίτης: «Δεν κρίθηκε τίποτα»

Σε πελάγη ευτυχίας έπλεε μετά τη νίκη της ομάδας του επί της Αγίας Παρασκευής  ο προπονητής της Προοδευτικής, Αντώνης Κοζανίτης, ο οποίος όμως έσπευσε να κρατήσει χαμηλούς τόνους εν όψει της συνέχειας.

«Πήραμε μια σπουδαία νίκη έπειτα από μια συγκλονιστική εμφάνιση. Τα κορίτσια έβγαλαν ψυχή, τακτικά ήταν άριστες και πραγματοποίησαν την καλύτερη εμφάνιση από την ημέρα που ανέλαβα την ομάδα. Το μόνο μας πρόβλημα ήταν η κούραση στα τελευταία λεπτά, καταφέραμε όμως να ανταπεξέλθουμε και σε αυτό.  Η νίκη μας δίνει δύναμη και κουράγιο να συνεχίσουμε, δεν έχει κριθεί όμως τίποτα ακόμα. Μπορεί μέχρι σήμερα να έχουμε κάνει έναν μικρό άθλο, ο τελικός όμως για μας είναι την επόμενη Κυριακή στην έδρα μας με αντίπαλο τον Ατρόμητο».